A forint olyan drámai zuhanásba kezdett, hogy most már szinte üvölt a fájdalmunk, amikor euróban próbálunk bármit is beszerezni.
A forint mai kereskedési napja drámai gyengüléssel zárulhat: a magyar fizetőeszköz délutánra elérte a 413,4-es szintet az euróval szemben, ami két éves mélypontot jelent. A gyengülés különösen annak fényében aggasztó, hogy mindeközben a dollár is veszített az értékéből. A szakértők szerint ma Európa gazdasági problémái vetnek árnyékot a forintra.
A magyar forint nem csupán az euróval, hanem a lengyel zlotyval, a régió egyik kulcsfontosságú valutájával szemben is jelentős gyengülést mutatott. Az utóbbi egy hónap során a forint körülbelül 2,5 százalékos értékcsökkenést könyvelhetett el a zlotyval állva.
A lengyel zlotyval szemben is jelentős gyengülést mutat a forint, ami a régióban tapasztalható leszakadásunk egyik kifejeződése.
- értékelte a Portfolio. Szerda reggel még bizakodásra adott okot, amikor 8 óra környékén a forint 410 alá erősödött az euróval szemben, ami azonban ezután történt, az egy újabb devizapiaci horrorsztori.
A forint szempontjából pozitív trend tehát hamar megfordult, és délelőtt 10 órától kezdve folyamatos gyengülés volt megfigyelhető:
"Lefordultak az európai tőzsdék, miután tovább romlott a német fogyasztói bizalmi index. Bár a dollár gyengülésnek indult, de idáig az európai gazdaság problémái vetnek árnyékot a forintra, aminek következtében már 413 fölé gyengült a forint az euróval szemben" - magyarázza a lap.
Cikkünk írásának pillanatában valamelyest korrigált a forint, és visszatért 413 alá az euróval szemben.
Ahogy a múlt heti devizapiaci elemzésünkben említettük, a gyengébb német és francia beszerzésimenedzser-indexek várakozásainknak megfelelően jelentős hatással voltak a forint mozgására, amely így kétéves mélypontra süllyedt.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök várhatóan szigorú vámpolitikájával komoly nyomást gyakorol az olyan feltörekvő piaci devizákra, mint a forint. Azonban még mindig kérdéses, hogy a választási kampány során tett ígéretekből mennyi fog megvalósulni a gyakorlatban.
Nagy Márton, a nemzetgazdasági tárca vezetője kedden bejelentette, hogy az új jegybankelnök, aki március elején lép hivatalba Matolcsy Györgytől, jelentős változásokat hozhat a monetáris politikában.
A Portfolio rámutatott, hogy a változás egy olyan időszakban érkezik, amikor a gyenge forint inflációs kockázatokat generálhat, miközben a gazdasági növekedés szinte stagnál. Érdemes hangsúlyozni, hogy a piaci konszenzus már most is kamatcsökkentést valószínűsít a következő évre, így ez a megállapítás nem meglepetés a befektetők számára – fűzték hozzá.
Hétfőn egy izgalmas előadással készültünk, amelyben feltártuk, milyen kihívásokat jelent az egyre gyengülő forint a jegybank számára, és hogyan reagálnak a piacok a közelgő jegybanki elnökváltásra.
A szakértők szerint a következő időszakban a dollár mozgása lehet meghatározó a forint szempontjából. A főbb amerikai makrogazdasági adatok közzététele várhatóan további hatással lesz a magyar fizetőeszköz árfolyamára.