Villany-SUV-ok téli hatótávtesztje: melyik modell teljesíti legjobban a gyártói ígéreteket?

Töltött akkumulátorokkal, azonos úton haladtak, miközben a fűtést is egységesen állították be.
Bár napjainkban egyre jobb a helyzet, sokakat még mindig visszatart az elektromos autó vásárlástól az alacsony hatótávtól való félelem. Szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy mennyit megy el egy elektromos autó valós körülmények között, tehát például télen, amikor a hideg miatt amúgy is csökken a hatótáv. A brit Carwow egy téli hatótávteszt során tárta fel, hogy jogos-e ez az aggodalom. Hat nagyon hasonló méretű SUV-t sorakoztattak fel, hasonló méretű akkumulátorokkal és hatótáv ígéretekkel.
A teszt során a Polestar 4-et, a Porsche Macant, a Tesla Model Y-t, a Ford Explorer EV-t, a Kia EV6-ot és az Audi Q4 E-Tront vizsgálták. A felsorolt autóknak mind a Long Range kivitelét használták, tehát az egymotoros, nagy akkumulátoros változatokat. Kezdés gyanánt az összes autót 100 százalékra töltötték és beállították a fűtést 20 °C-ra. A teszt során főleg autópályán mentek addig, amíg az autók teljesen le nem merültek. Végig együtt haladtak normális tempóban, csak akkor kezdtek el óvatoskodni, amikor az akkumulátor már kritikus szint alá merült.
A lényeg nem csupán az, hogy az autók milyen távolságokat képesek megtenni, hanem sokkal inkább az, hogy mennyire közelítik meg a - jellemzően optimista megközelítésként számon tartott - WLTP ciklus által megadott hatótávokat.
A táblázatban is jól látszik, hogy a gyárilag megadott hatótávot egyik típus sem érte el, a Polestar 4 azonban közel volt hozzá. A Porsche Macannal együtt csak ők tudtak 500 kilométer feletti hatótávot teljesíteni, illetve arányaiban ők érték el a legjobb százalékokat. Ha az ígért és a teljesített hatótáv arányát nézem, akkor a Kia EV6 lett a harmadik, viszont ő merült le másodikként. A legalacsonyabb hatótávot az Audi Q4 E-Tron érte el és arányaiban csak a Ford Explorer EV tért el jobban a beígért hatótávtól.
Az összehasonlítást több szempont szerint a Polestar 4 vezeti, de fontos megemlíteni, hogy a második legnagyobb akkumulátorral van felszerelve. Ebből a szempontból érdemes figyelmet szentelni a Tesla Model Y-nak, amely a sorozat legrégebbi fejlesztése, és a legkisebb akkumulátorral bír. Érdekes, hogy ennek ellenére kiemelkedően teljesített, a harmadik legnagyobb hatótávot érte el, még úgy is, hogy a vállalat által beígért teljesítménynek csupán 79%-át tudta hozni. A hatékonyság tehát kulcsszerepet játszik a nagy hatótáv elérésében; ezt a Tesla mellett a Ford is bizonyította, hiszen mindketten 16,3 kWh/100 km körüli energiafogyasztással operáltak. A Polestar, a Porsche és az Audi hasonló, 17,7 kWh/100 km-es értékeket produkáltak, míg a Kia EV6-nak a legnagyobb energiaigénye volt a vizsgált modellek közül.
Nyáron mi is lebonyolítottunk egy izgalmas hatótávtesztet, amelyben a hazánkban népszerű elektromos autókat vizsgáltuk. Ha kíváncsi vagy az eredményekre, ne hagyd ki a videónkat!