Egy új fejezet kezdődik: a varázslatos táltos paripa helyett most egy makrancos öszvér lép a színre. Mi lehet ez?

A mesterséges intelligencia (MI) fejlesztői után a felhasználókat is eléri az új korszak, amikor nem lehet kis munkával látványos eredményeket elérni, hanem minden újdonságért nagyon meg kell dolgozni.
Vége annak az időszaknak, amikor a mesterséges intelligencia (MI) felhasználásával könnyen látványos eredményeket lehetett elérni. Mostantól minden egyes új felhasználási lehetőségért kőkeményen meg kell dolgozni. Erről Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója beszélt a New York Times konferenciáján.
A cégvezető megosztotta gondolatait arról, hogy vajon léteznek-e korlátai a mesterséges intelligencia modellek teljesítményének. Nyilatkozatát egy friss fejlemény inspirálta, amely a mesterséges intelligencia fejlődésével kapcsolatos. Az OpenAI, az MI egyik úttörője, a legújabb tapasztalataik alapján arra figyelmeztetnek, hogy a nagy nyelvi modellek fejlődése egyre inkább megakadt.
Hiába töltenek bele újabb és újabb információkat az emberi tudásból, nem válnak sokkal okosabbá - áll a Futurism szakportál összefoglalójában. Ha magyarázatot kellene keresni erre, akkor talán arra lehetne kilyukadni, hogy az újítások jó részét már elnyelte az MI, így a mostanában beletöltött tudásanyagokban rengeteg az ismétlődés. Ezt látszik alátámasztani, hogy az is előfordul, hogy a modellek egy-egy tréningfordulója semmilyen eredményt nem hoz.
A szakértők egy része azt gondolja, hogy az MI kiokosításának vannak korlátai. Ezzel szemben Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója, aki a technológiai fejlődés élvonalában áll, határozottan elutasítja ezt a nézetet.
Pichai nem akar állást foglalni ebben a vitában, de úgy véli, hogy aki újabb eredményeket vár a mesterséges intelligenciától, annak nem az egyre nagyobb információanyagra épülő modellekben kell keresgélnie a lehetőségeket, hanem az algoritmusok a korábbitól eltérő felhasználásában.
Más szóval úgy tűnik, a mesterséges intelligencia elérte képességeinek azt a szintjét, amikor az emberi
A kreativitás varázslatos kulcs a fejlődés kapujához. Ha merész ötletekkel és új megközelítésekkel állunk elő, képesek vagyunk túllépni a megszokott kereteken. Az igazi előrelépés nem csupán a megszerzett tudásban rejlik, hanem abban is, hogy bátran kísérletezünk, felfedezünk és új utakat találunk. Engedjük szabadjára a fantáziánkat, és nézzünk szembe a kihívásokkal innovatív módon!
Ha a fenti előrejelzés valóra válik, akkor szükség lesz arra, hogy támogassuk az MI-t, hiszen eddig is előfordult, hogy téves válaszokat generált, amikor emberi beavatkozásra volt szükség.
Az Mfor az idén nyáron írt arról, hogy a közösségi médiában tömegesen jelennek meg azok reakciók, amelyeket a Google új AI Overview mesterséges intelligencia-termékének félresiklott válaszai váltanak ki. Előfordult, hogy a gépi agy azt javasolta kérdezőjének, tegyen ragasztót a pizzájába, máskor azt mondta: egyen köveket. A megjegyzések és a mémek sora katasztrofálissá tette az újdonság megjelenését. A Google versenyt futott az idővel, hogy kijavítsa a termék egymást követő hibáit. A felhasználók csak annyit látnak ebből, hogy a mémek egy része megjelenése után nagyon gyorsan eltűnik az internetről.
"Egykoron a kiváló minőségű termékeiről ismert vállalat mostanra a mémkészítők kedvelt célpontjává vált" - nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő mesterséges intelligencia szakértő a Verge-nek. A Google a helyzetet azzal magyarázta, hogy számos szokatlan kérdést kaptak az AI Overview kapcsán, és bizonyos esetekben a rossz válaszokat nem tudták reprodukálni.
Több vállalat azzal próbálja megnyerni a közönséget, hogy azt ígéri, a mesterséges intelligencia megbízhatóságát a jelenlegi 80 százalékos szintről akár 100 százalékra is felemelhetik – fogalmazott Gary Marcus, a New York-i Egyetem mesterséges intelligenciával foglalkozó szakértője. A mesterséges intelligencia működése mögött álló hatalmas mennyiségű emberi tudás és információ valóban bizonyos szintű garanciát nyújt a fejlődéshez. Ugyanakkor a kreativitást igénylő helyzetek – a feladatok ötöde – jelentik a legnagyobb kihívást. Marcus hangsúlyozza, hogy az embereknek érdemes kritikusan szemlélniük az MI által szolgáltatott információkat, és saját maguknak is ellenőrizniük kell azokat. A jelenlegi nagy nyelvi modellek még korántsem közelítik meg azt a szintet, amit az angol nyelvben AGI-nak (Artificial General Intelligence) neveznek. Ez azt jelenti, hogy még messze vagyunk attól, hogy ez a technológia az emberi intelligenciával párhuzamosan, vagy akár azt meghaladó szinten működjön.