Vasmacskák - Az összefogás ereje a gyári közösségekért

Mindig is tudni lehetett, hogy a vasmű területén kolóniákban élnek macskák - gondozásukat az ott dolgozók önkéntesen vállalták. Ellátták őket élelemmel, a szerencsésebbek otthonra is találtak a vasműsök között, a kevésbé szerencsések pedig a gyár területén éltek. A tömeges elbocsátással az négylábúak sorsa kilátástalannak látszik - ám van valaki, aki igyekszik megtalálni a megoldást.
Az utóbbi hetek eseményei drámai hatással voltak Dunaújváros közösségére, hiszen az acélipari óriás utódvállalatai körülbelül 2500 munkavállalónak mondtak búcsút. A város lakói mélyen megérezték ezt a sokkot. A kilátástalanság nem csupán a munkahelyek elvesztésében mutatkozik meg; a gyár területén több száz kóbormacska is otthonra lelt. Ezeket az állatokat korábban a dolgozók etették és gondozták, sőt, sokan közülük örökbe is fogadták őket, így biztosítva számukra a jobb életkörülményeket. Az emberek és az állatok közötti szoros kapcsolat most még inkább megmutatkozik a nehéz időkben.
Az elbocsátás szomorú következménye az is, hogy a gyári macskák élete még nagyobb veszélybe került - bár eddig sem volt könnyű helyzetük az iparterületen -, jelenleg a megmaradt maroknyi ember ad nekik élelmet. Gyócsi Beáta, a vállalat egyik őre tűzte ki a nemes célt: segíteni szeretne a "vasmacskák" kolóniáján.
Az együttműködés elengedhetetlen!
Gyócsi Beáta korábban is tudott arról, hogy az iparterületen élnek kisebb-nagyobb csapatok, azonban csak a gyár kiürülését követően vált világossá, hogy mivel is állnak szemben:
- Becslésünk szerint alsó hangon 500 kóbor macska él a vasműben - rosszabbnál rosszabb állapotban találunk rájuk. A legtöbbjük beteg és sovány, de nem ritka a sérült állat sem.
A megmaradt, körülbelül 100-200 fős dolgozói csapat többsége karbantartókból, őrökből és külsős szakemberekből áll, akik közül néhányan különösen elkötelezettek a segítségnyújtás iránt. Gyócsi Beáta, a cicák megsegítése érdekében, létrehozta a Vasmacskák nevű Facebook-oldalt. Itt osztja meg tapasztalatait és misszióját, emellett ezen a platformon indította el a gyűjtőakciót is, amelyről szó van a bevezetőben. Beáta a közösség támogatását kéri, hiszen a problémák megoldása csak összefogással valósulhat meg.
Az ötletgazda-főszervezőnek kész terve van a vasmacskák helyzetének rendezésére:
Az állatorvosok a nőstény macskákat ivartalanítják, és a kiscicákra is sor kerül a kezelés során, hogy később ők is gazdisodhassanak. Minden egyes állatot alaposan megvizsgálnak macskaleukózis szempontjából, mivel ez a betegség széles körben elterjedt lehet a kolóniában. Örömmel értesítjük, hogy már jelentkeztek érdeklődők, akik egy igazi “vasműs” cicát keresnek. Célunk, hogy minél több macska találja meg a végső, szerető otthonát!
Gyócsi Beáta érdeklődésünkre azt is kiemelte, hogy nagyon hosszú folyamat veszi kezdetét - minden támogatás jól jön. Higiéniás felszerelések, fertőtlenítők, törölközők, kennelek, hordozó boxok, macskaalom és természetesen élelem is kell a még bent lévő és a kezelésbe vett cicáknak.
Meleg otthon, ahol a szeretet fénye mindig ragyog.
A tárgyi hozzájárulások mellett azonban elengedhetetlen egy másik fontos elem is: az emberi erőforrások.
- Nagyon várom ideiglenes befogadók jelentkezését, akiknél a frissen műtött állatok regenerálódhatnak. Ivartalanítást követően nem engedhetjük őket szabadon - több száz macskát viszont nagyon nehéz elhelyezni.
Az önkéntes befogadók számára minden szükséges felszerelés rendelkezésre áll, így a segítőknek csupán annyit kell tennie, hogy meleg otthont és végtelen szeretetet nyújtanak a sérült, sok esetben traumatizált, félénk kisállatoknak. Sajnos, azok a cicák, akik nem találnak örökbe fogadót, visszakerülnek a megszokott környezetükbe, vagyis a gyárba. Különösen a felnőtt macskák számára nehéz a helyzet, mivel ők gyakran már hátrányból indulnak.
A folyamatban három tapasztalt állatorvos működik közre, hogy a vad és félvad macskák is megfelelő ellátásban részesüljenek. Az állatok befogására csapdákat alkalmaznak, amelyeket a leggyakoribb búvóhelyek közelében helyeznek el. Járőrözés közben folyamatosan újabb és újabb szempárok tűnnek fel, és a cicák is érzékelik, hogy a gyár körüli élet lecsendesedett, valamint a táplálékforrásuk is kifogyóban van. Az adományok szépen gyűlnek, de a program valódi sikeréhez elengedhetetlen a hosszú távú támogatás.
Támogassuk együtt, hogy ragyogóbb jövő várjon rájuk!
A macskamentő várja a támogatásokat magánszemélyektől, szervezetektől és cégektől. Aki segíteni szeretné a cicamenekítő-projektet, az megteheti utalással, a tárgyi adományok pedig előre egyeztetett időpontokban és helyszínen lehet leadni - részletekkel keressék a Vasmacskák facebook-oldalt!