Fedezd fel a karácsony varázslatos világát a füleki múzeumban! Az ünnepi időszak során a múzeum különleges programokkal és rendezvényekkel várja látogatóit, ahol a hagyományok és a kultúra találkozik. Élvezd a kézműves foglalkozásokat, a karácsonyi díszek


December 4-én idei utolsó kiállításmegnyitóját tartotta a Füleki Vármúzeum, mely advent idején, ünnepi hangulatban telt. A Varázslatos karácsony címet viselő tárlat Ján Hertlík gyűjtő és utazó magángyűjteményéből állt össze.

A Városi Honismereti Múzeum látogatói egy igazán lenyűgöző kiállítást fedezhetnek fel. A falakat díszítő papír adventi naptárak mellett a vitrinekben számos különleges Mikulás és Santa Claus szobor, valamint diótörő figurák, üvegdíszek és képeslapok sorakoznak. Emellett krakkói és asztali betlehemek is gazdagítják a tárlatot. Titton Viktória, az intézmény igazgatója, részletesen bemutatta a kiállított tárgyak történetét, eredetét és kulturális jelentőségét.

"A papír adventi naptárak készítése a XIX. századra nyúlik vissza. A karácsonyfa szintén csak a XVI. századtól terjedt el Európában, majd az egész világon. Nagyon különlegesek a krakkói betlehemek, melyek kimondottan Lengyelországhoz, Krakkó városához köthetőek. Szintén a XVIII. század végén keletkeztek, és a krakkói városi építészet elemeit jelenítik meg miniatűr formában. És ami még érdekes velük kapcsolatban, hogy a mai napig készítik őket. Krakkóban minden évben versenyt hirdetnek a legszebb betlehem elkészítésére. Úgyhogy meg lehet őket vásárolni" - részletezte az igazgató.

Érdekességként megemlíthetjük a vattából és papírból készült Mikulásokat is, amelyek különleges bájt adnak az ünnepi díszítésnek.

"Ukrajnából származnak. A gyűjtő is az eladóktól tudta meg, hogy valójában miből készültek, ugyanis teljesen gipsz-szobor kinézetűek. És azért a vatta meg a papír az alapanyag, mert ezek voltak a legolcsóbbak, könnyen modellezhetőek, és nagyon jól mutatnak, miután elkészültek" - tette hozzá Titton Viktória.

Kiemelte, hogy a Mikulás és Santa Claus valójában ugyanannak a figurának a különböző megjelenítései, azonban az egyes kultúrákban eltérő módon alakítják a róla alkotott képet.

A mi vidékeinken sokkal inkább a Mikulás őse, Szent Miklós hagyományai élnek. A IV. században, a mai Törökország területén élt ez a jóságos figura, aki mindig is támogatta az embereket. Később püspöki méltóságot nyert, és az ő hagyományos ábrázolása a püspöki süveg, a hosszú palást és a püspöki pálca. Ebből adódóan a Mikulást is így szokták megjeleníteni. Ezzel szemben Santa Claus karaktere már nem hordja a pálcát; ő inkább a kövérkés, modernebb, hatalmas zsákos verziója a Mikulásnak – mesélte nekem valaki.

A kiállításmegnyitót egy izgalmas kísérőprogram tette még vonzóbbá. A gyerekek karácsonyi díszeket és finom édességeket készíthettek, míg a felnőttek a forralt bor és puncs ízletes világába merülhettek el. Emellett egy könyvvásár is zajlott, ahol a kicsik és nagyok egyaránt felfedezhették az irodalom kincseit, szimbolikus összeg ellenében válogathattak a különféle kötetek között. A begyűjtött adományokkal az intézmény a füleki Daxner Utcai Óvodát támogatja, így mindenki hozzájárulhatott egy nemes célhoz. A tárlat látogatása 2025. február 9-ig lehetséges, érdemes tehát ellátogatni a helyszínre!

Related posts