Utolsó pillanatos alku: Thaiföld harcba száll Trump vámintézkedéseivel

Pozitív kimenetelű tárgyalásokkal zárult Thaiföld és az Egyesült Államok első miniszteri szintű vámtárgyalása – jelentette be a thai pénzügyminiszter. Elmondása szerint a következő napokban egy új, frissített ajánlatot fognak benyújtani, hogy még a jövő heti határidő előtt sikerüljön véglegesíteni a megállapodást.
Pichai Chunhavajira, Thaiföld pénzügyminisztere, sikeresnek nyilvánította az Egyesült Államokkal folytatott első miniszteri szintű vámtárgyalásokat. Elmondása szerint már dolgoznak egy új, továbbfejlesztett javaslatcsomagon, amelynek célja, hogy a jövő heti határidő előtt megkönnyítse a megállapodás elérését.
Pichai egy pénteki videóban, amelyet az X platformra töltött fel - hazafelé tartva az Egyesült Államokból Bangkok irányába - kifejtette, hogy az amerikai tárgyalófelektől érkezett visszajelzések rendkívül értékesek voltak. Ezek a visszajelzések hozzájárultak Washington bizalmának megerősítéséhez a kétoldalú gazdasági együttműködésben.
A miniszter csütörtökön fontos megbeszéléseket folytatott, többek között Jamieson Greer amerikai kereskedelmi képviselővel és Michael Faulkender pénzügyminiszter-helyettessel. Ezen kívül amerikai vállalatokkal és az agrárszektorhoz tartozó szereplőkkel is egyeztetett, hogy elősegítse a kétoldalú kapcsolatokat és a gazdasági együttműködést.
"A megbeszélések jól sikerültek, az USA köszönetet mondott a nyitottságunkért" - mondta Pichai. "Elmondtuk, hogy a kapott visszajelzések alapján módosítjuk a javaslatainkat, hogy azok mindkét fél számára előnyösek legyenek."
Bár a megbeszélések még nem értek véget,
Thaiföld olyan megállapodásra törekszik, amely nemcsak végrehajtható és fenntartható, hanem mindkét fél számára előnyöket kínál.
- fűzte hozzá.
Thaiföldet jelenleg egy 36%-os amerikai vám fenyegeti, ezért már korábban benyújtott egy javaslatcsomagot, amely vámcsökkentéseket, nem vámjellegű akadályok eltörlését, szigorúbb származási szabályokat és nagyobb mezőgazdasági és LNG-importot tartalmaz, hogy mérsékeljék a kereskedelmi többletet.
A megbeszélésekre néhány nappal azután került sor, hogy a thaiföldi alkotmánybíróság felfüggesztette Paetongtarn Shinawatra miniszterelnöki posztját egy etikai vizsgálat keretében, amely a kambodzsai határvita kezelésével kapcsolatos. Ez az esemény újabb feszültségeket generált a belpolitikai színtéren.
Thaiföld ambiciózus terve, hogy évi 15 milliárd dollárral mérsékelje az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi többletét, több lépést is magában foglal, amelyek célja a gazdasági egyensúly megteremtése.
Tavaly a számok lenyűgözőek voltak: a kivitel értéke megközelítette a 46 milliárd dollárt, és az Egyesült Államok tartotta a vezető szerepet Thaiföld legfontosabb exportpiaként, részesedése elérte a teljes export 18%-át.
A vámmentesség fenntartása rendkívül fontos Thaiföld számára, mivel az exportorientált gazdaságot már most is komoly kihívások elé állítja a régió legmagasabb háztartási eladósodottsága és a gyenge belső kereslet. A thai kormány előrejelzései szerint a 36%-os vám bevezetése legalább 1 százalékponttal mérsékelheti az idei GDP-növekedést, ami tovább súlyosbíthatja a gazdasági helyzetet.
A kivitel az év első öt hónapjában 15%-os növekedést mutatott, amelyet részben az magyaráz, hogy a vállalatok igyekeztek előrehozni rendeléseiket a Trump-adminisztráció által biztosított 90 napos vámhaladék lejárta előtt.