"Tisztában vagyok vele, hogy ez a lépés mély érzelmeket fog generálni..." - fogalmazott Pellegrini, miközben aláírta a civil szervezeteket érintő jogszabályt.

Peter Pellegrini köztársasági elnök aláírta azt a törvényt, amelyet az ellenzék és különböző érintett szervezetek hevesen kritizáltak a civil szervezetekre gyakorolt hatása miatt. Pellegrini elismeri, hogy a jogszabály sokakban "erős érzelmeket" kelt majd, de hangsúlyozza, hogy a törvény számos módosításon ment keresztül, és jelenlegi formájában sem a szlovákiai, sem az uniós jogrenddel nem ütközik.
Bár a közelmúltban számos állampolgár, valamint a Szlovák Városok Uniója is folyamodott az államfőhöz a törvény megvétózása érdekében, Pellegrini meggyőződése, hogy a javasolt törvény jelenlegi verziója nem állítja veszélybe sem az EU-s szankciókat, sem a civil szervezetek működését. Hangsúlyozta, hogy a törvényjavaslat legfontosabb módosításai az ő korábbi pártja, a Hlas képviselőinek közreműködésével valósultak meg. Az ő beavatkozásuknak köszönhetően került ki a tervezetből az a megfogalmazás, amely a civil szervezeteket "lobbistáknak" vagy "külföldi ügynököknek" minősítette, valamint az a rendelkezés is, amely lehetővé tette volna, hogy a szervezetek működését csupán adminisztratív mulasztás miatt betiltsák - számolt be a Denník N.
Pellegrini úgy véli, hogy helyes döntés, hogy a civil szervezeteknek kötelezővé válik nyilvánosságra hozniuk azoknak az adományozóknak a nevét, akiknek a támogatása eléri az ötezer eurót. Úgy gondolja, hogy ez az elvárás jogos, hiszen a civil szervezetek is nagyobb átláthatóságot követelnek a politikai szereplőktől, pártoktól és állami intézményektől. Továbbá kiemeli, hogy az ötezer eurós határ jótékonyan hat a kisebb adományozók anonimitására, mivel szerinte "nagyon valószínűtlen", hogy Szlovákiában sok olyan adományozó lenne, aki túlterjeszkedne ezen az összeghatáron.
A szóban forgó módosítás számos civil szervezetet kötelez arra, hogy közzétegyen úgynevezett "átláthatósági jelentéseket", amelyek tartalmazzák a beérkezett pénzek részletes elszámolását. Ezt a lépést az ellenzék és a civil szféra számos képviselője "orosz törvény"-ként emlegeti, utalva Vlagyimir Putyin rezsimjére, amely brutális módszerekkel igyekszik ellehetetleníteni a civil szervezetek működését, és szigorú büntetéseket szab ki az ilyen tevékenységekben részt vevő egyénekre.