Trump hatására Zelenszkij népszerűsége az eddigieknél is jelentősebben megnövekedett. Nem csupán 4%-kal, ahogyan azt ő állítja, hanem egy lenyűgöző 57%-kal.

Az amerikai elnök ukrán hivatali társának alacsony népszerűségéről nyilatkozik, miközben Volodomir Zelenszkij februári támogatottsága 57%-ra emelkedett, ami jelentősen meghaladja Trump népszerűségi mutatóit az Egyesült Államokban.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök népszerűsége február elején elérte az 57%-ot, ahogyan azt a Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KIIS) legfrissebb felmérése is mutatja. Ez a szám 5 pontos növekedést jelent az előző méréshez képest.
Trump elnök Mar-a-Lago-ban tartott sajtóértekezletén, amikor az amerikai küldöttség rijádi tárgyalásait elemezte Oroszországgal kapcsolatban, hangsúlyozta, hogy Ukrajnának sürgősen választásokat kellene kiírnia, mivel az ország vezetőjének népszerűségi mutatói aggasztóan alacsonyak.
Trump megjegyzése szerint "Ukrajnában jelenleg olyan helyzet áll fenn, hogy nem zajlottak választások, mivel statárium van érvényben. Az ukrán vezető népszerűsége, amit nem szívesen mondok ki, mindössze 4%." Ezen a ponton Trump lényegében Ukrajnát tette felelőssé a háborús pusztításokért, hangsúlyozva, hogy nem lett volna szabad időben megállapodniuk az orosz féllel, és hogy a háború megkezdése is hibás döntés volt.
Zelenszkij elnök szerdai nyilatkozatában határozottan reagált a felmerült kritikákra, kijelentve, hogy "ha valaki most azonnal le szeretne váltani engem, az nem fog sikerülni". Az ukrán vezető hangsúlyozta, hogy a 4 százalékos támogatottságról szóló állítások dezinformációs kampány részeként Oroszországból erednek. "Tudomásunk van arról, hogy ezek a számok az Egyesült Államok és Oroszország között keringenek. Sajnos Trump elnök úr - akit nagyra becsülök, mint egy nemzet vezetőjét - ebben a dezinformációs környezetben mozog" - tette hozzá.
Zelenszkij népszerűsége a jövőben akár még nőhet is, amennyiben a helyzet továbbra is eszkalálódik.
A legutóbbi KIIS-felmérés a Trump és Vlagyimir Putyin közötti első telefonbeszélgetés előtt készült, amely lényeges lépést jelentett az amerikai-orosz tárgyalások felé Szaúd-Arábiában. Azóta azonban a feszültség szavai egyre inkább felerősödtek az Egyesült Államok és Ukrajna között. Kijev próbálja elkerülni a mélyebb verbális összecsapásokat, hogy ne súlyosbítsa még jobban a már így is bonyolult helyzetet.
Ugyanakkor, csak összehasonlításképpen: a CBS News/YouGov február eleji felmérése szerint az amerikai állampolgárok 53%-a helyesli az új elnök eddigi hivatali tevékenységét. Ennél rosszabb képet mutat a több elemző intézet adatait kumuláló 538 összesítése, amely 49,4 pontra teszi Trump elfogadottságát.
Anton Hrusetszkij, a KIIS igazgatóhelyettese szerint Volodimir Zelenszkij továbbra is jelentős bizalmat élvez az ukrán lakosság körében, és legitimitása megmaradt. "Ha bizonyos nemzetközi partnerek és szövetségesek aggódnak az elnök legitimitása miatt, különösen a lehetséges béketárgyalások kontextusában, és úgy vélik, hogy fontos a választásokhoz való ragaszkodás, akkor az ukrán polgárok nézőpontjából ezzel kapcsolatban nincsenek aggályok."
A kutató véleménye szerint a jelenlegi elnök és az ukrán hatóságok jogosan képviselik országukat a bonyolult tárgyalási folyamatokban. Hangsúlyozta, hogy a választások lebonyolítására a háború lezárását követően lenne célszerű sort keríteni. Ezen felül Ukrajna számára megbízható biztonsági garanciák biztosítása is lehetséges, tette hozzá.
Ukrajnában a törvényes menetrend szerint 2024 márciusában vagy áprilisában tartottak volna elnökválasztást, és ezzel zárult volna Zelenszkij első ötéves mandátuma. A megméretést azonban elhalasztották, mivel az ország alkotmánya nem tesz lehetővé választásokat hadiállapot idején, amelyet 2022. február 24-én hirdettek ki, azon a napon, amikor Oroszország megkezdte teljes körű invázióját Ukrajna ellen.
A Kreml többször is kísérletet tett arra, hogy a halasztás lehetőségét kihasználva Zelenszkijt illegitim vezetőként tüntesse fel, ám Kijev határozottan elutasította ezt, mint az alkotmányos normák megsértését.
Az ukrán elnök szombaton a müncheni biztonsági konferencián tartott beszédében hangsúlyozta, hogy nyitott a választásokkal kapcsolatos tárgyalásokra Ukrajnában. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy honfitársai nem támogatják ezt az elképzelést, mivel aggódnak amiatt, hogy a hadiállapot megszüntetése gyengítheti az ország védelmét. "Fő célom az országunk túlélése, és ezt a célom mindig is szem előtt tartottam" - mondta Zelenszkij a nemzetközi fórumon. Kifejtette, hogy hajlandó beszélni a választásokról, de az ukrán nép attól tart, hogy Putyin előnyhöz juthat, ami veszélyeztetné Ukrajna területi integritását.