A török külügyminiszter hangsúlyozta, hogy fontos lehetőséget kell biztosítani az új vezetés számára, hogy kezelje a kurd milíciák helyzetét és kihívásait.


Sajtókonferenciáján Hakan Fidan hangsúlyozta, hogy Törökország nem a Szíriában élő kurdokkal szemben folytat harcot, hanem az ottani fegyveres csoportokkal. Kiemelte, hogy hazája a közelmúlt új eseményeit figyelembe véve "felülvizsgálja" a szíriai kurd milíciák ellen irányuló török műveleteket.

Oroszországra kitérve a tárcavezető azt mondta, Moszkva ésszerűen döntött, mikor leállította a távozásra kényszerített szíriai elnök, Bassár el-Aszad erőinek támogatását.

- hangoztatta.

A terrorizmus elleni szíriai küzdelemmel kapcsolatban azt közölte, nem lát nehézségeket az Egyesült Államokkal való együttműködésben, bár Washington - szintén ezen küzdelem mentén - támogatást nyújt a kurd erőknek.

Az Iszlám Állam nevű terrorszervezet szíriai kiűzésében jelentős szerepet vállalt a kurd vezetésű Szíriai Demokratikus Erők nevű, amerikai támogatású ernyőszervezet. A milíciaszövetséget alkotó egyik csoportot, a Népvédelmi Erőket (YPG) ugyanakkor Törökország az Ankara által betiltott és terroristának minősített Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) egyik ágának tekinti.

A francia csapatok Északkelet-Szíriába történő telepítésének lehetőségével kapcsolatban a tárcavezető hangsúlyozta, hogy Ankara számára egyedüli térségbeli szövetségese az Egyesült Államok.

- hangoztatta.

Egyúttal Párizsra hárította a felelősséget, mondván, hogy Törökország biztonsága veszélyben forog, mivel Franciaország nem hajlandó hazaszállítani azokat a dzsihadistákat, akik francia állampolgársággal rendelkeznek, és akiket a kurd milíciák tartanak fogva Szíriában.

- fogalmazott meg, és felszólította Párizst, hogy gondoskodjon állampolgárai hazaszállításáról, valamint hogy vonja őket francia bíróság elé.

Törökország és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokra reflektálva, Fidan kifejezte azt a reményét, hogy az újonnan megválasztott Donald Trump elnöksége alatt is "konstruktív és nyitott" párbeszéd folyhat a két ország között. Hangsúlyozta, hogy Ankara elkötelezett amellett, hogy együtt dolgozzon a második Trump-adminisztrációval, különösen a gázai helyzet és az ukrajnai konfliktus kérdéseiben, bízva abban, hogy sikerül lépéseket tenni a fejlődés irányába.

A miniszter az Európai Unióval kapcsolatosan kifejtette, hogy nem véli valószínűnek, hogy a "jelenlegi politikai keretek között bármiféle előrelépés valósulna meg egyes kérdésekben". Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a felek továbbra is elkötelezettek a közös munka folytatása mellett.

- hangoztatta.

Related posts