Az utóbbi évtizedben jelentős átalakulások zajlottak le a szakrendelésekre való bejutás folyamatában.

A legújabb felmérés szerint a járóbeteg-szakellátásban az átlagos várakozási idő 28 nap. Vannak olyan szakterületek, ahol két napon belül lehet időpontot kapni, azonban az endokrinológiai és érsebészeti ellátás esetében több hónap várakozásra is fel kell készülni.
A Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség immár egy évtizede végzi el február eleji felmérését, amely a betegek szakrendelésekhez való hozzáférésének várakozási idejét vizsgálja. A 35 különböző intézményből származó adatok elemzése alapján most először tapasztalható a várakozási idő csökkenése.
A 2025-ös évre vonatkozó felmérés során három új szakmát (labor, érsebészet, mammográfia) vonultattunk fel, azonban az ezekhez kapcsolódó adatokat nem számítottuk bele az összehasonlításokba. Kezdjük a leglényegesebbel:
A vizsgált 20 szakterület átlagos várakozási ideje most 28,3 napra csökkent, ami azt jelenti, hogy 2019 óta első alkalommal esett 30 nap alá. Ez a változás évtizedes tendenciát tör meg, de a szövetség véleménye szerint még mindig szükség van további javulásra ahhoz, hogy a Covid előtti 2019-es szintet elérjük.
A különböző szakterületek közötti betegvárakozási időszakok eltérése ismét jelentős volt. Összességében 14 szakterület mutatott pozitív fejlődést, míg csupán kevesebb mint negyedük esetében tapasztalható romlás. 2025-re számos területen szembetűnő előrelépés történt a 2023-as helyzethez képest. A diabetológiai ellátásnál átlagosan több mint 21 nappal csökkent a várakozási idő, a gasztroenterológiai szakterületeken pedig több mint 16 nappal, míg a reumatológiai szakrendelések esetében is közel 17 nappal rövidült az időtartam.
A gyermekgyógyászatot követően, ahol a várakozási idő 9 nappal csökkent, az általános belgyógyászat is hasonló trendet mutatott, hiszen itt 7 nappal rövidült az átlagos várakozási idő. A gyermekgyógyászat esetében ez a változás lehetővé tette, hogy az átlagos várakozási idő ismét 2 nap alá csökkenjen. A belgyógyászat területén a betegek egyre inkább a kardiológiai és más specializált alszakmák felé irányulnak. Emellett a pszichiátria, a tüdőgyógyászat, valamint az ultrahang szakrendeléseken is észleltek 4-5 napos csökkenést a betegvárakozási időben.
A szövetség álláspontja alapján
A leghosszabb betegfogadási idő továbbra is az endokrinológiai szakrendeléseknél tapasztalható, ahol a tavalyi év során a várakozási idő még 16 nappal meg is nőtt. Jelenleg körülbelül 78 napot kell várnunk, mielőtt sorra kerülünk. Szakértők rámutattak, hogy az endokrinológiai ellátás finanszírozása rendkívül kedvezőtlen, amit tovább súlyosbítanak a magas költségekkel járó, kiegészítő laboratóriumi vizsgálatok.
Az angiológiát hiányszakmaként említették, esetükben a mért átlagos várakozási idő adatfelvételről adatfelvételre növekszik, és ez a trend 2024-ben is folytatódott, újabb 5,8 nappal nőtt várakozási idő, elérve az átlagosan az 53 napot, miközben az érszűkület és szövődményei hatalmas kiadást jelentenek az egészségbiztosítás számára.
Ezen a két szakterületen kívül 2025-re csak azokban a szakmákban nőtt meg a betegvárakozási idő, ahol a magán- és a közellátás között kiélezett verseny zajlik a szakemberekért. Ilyen területek például a bőrgyógyászat, nőgyógyászat, szemészet és urológia.
Összességében az általános fejlődés mellett továbbra is...
Nyolc olyan szakterület létezik, ahol a várakozási idő meghaladja az egy hónapot, mielőtt sorra kerülne az ember: ezek közé tartozik a gasztroenterológia, a bőrgyógyászat, az ultrahang, az urológia, a szemészet, az angiológia, a kardiológia és az endokrinológia.
A Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség ezúton is hangsúlyozza, hogy a betegfogadási idők alakulásának figyelemmel kísérése elengedhetetlen. Amennyiben a helyzet megkívánja, szükség van arra, hogy megfelelő finanszírozási, szervezési és erőforrás-allokációs intézkedéseket hozzanak. Véleményük szerint a teljesítményfinanszírozás egy rendkívül hatékony módszer a betegfogadási listák csökkentésére. Ezen kívül a szövetség továbbra is támogatja a finanszírozó által a fekvőbeteg-ellátás terén sikeresen alkalmazott egyéb megoldások bevezetését is.
A várakozási idő csökkentését a közeljövőben az Egészségablak alkalmazás révén elérhetőbb időpontok segíthetik, azonban a járóbeteg szakellátási szövetség álláspontja szerint ehhez a fent említett technikák integrálása is elengedhetetlen.