Tibor Gašpar véleménye szerint előnyös, ha az Európai Unió képviselői távol maradnak az ukrajnai béketárgyalások kezdeti szakaszától.


Gašpar véleményét azzal támasztotta alá, hogy számos uniós vezető, köztük Mark Rutte NATO-főtitkár is hangsúlyozta: Ukrajnának erős tárgyalási pozícióra van szüksége. Ezen túlmenően emlékeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szavaira, aki arra figyelmeztetett, hogy Európának saját hadseregre van szüksége. "Ezek a megnyilatkozások inkább a feszültségek fokozódását és a fegyverkezést szolgálják, mintsem a béke keresését" - fejtette ki Gašpar. Rámutatott arra is, hogy a háború kezdetén Boris Johnson volt brit miniszterelnök megpróbálta lebeszélni Zelenszkijt a békemegállapodás megkötéséről.

Bihariová szerint Európának részt kell vennie a béketárgyalásokon, mert a világ vezetői elsősorban saját hatalmi érdekeiket fogják szem előtt tartani. "Ha Donald Trump amerikai elnök egyedül tárgyal Vlagyimir Putyinnal, biztosak lehetünk benne, hogy a megállapodásuk nem fogja képviselni sem Európa, sem Ukrajna, és főleg nem Szlovákia érdekeit" - hangsúlyozta Bihariová.

Kritikával illette az új amerikai kormányzat Európához fűződő viszonyát, különösen J. D. Vance alelnök pénteken, február 14-én, a Müncheni Biztonsági Konferencián tett megjegyzései kapcsán. Vance szerint Európa a szólásszabadságot fenyegeti, és úgy véli, hogy azok, akik a kampányaik során hazugságokat terjesztettek, manipulálták a közvéleményt, valamint dezinformációkat szórtak a választások eredményeivel kapcsolatban, nem jogosultak arra, hogy a szólásszabadság védelméről értekezzenek. "Az ilyen politikai szereplők a legkevésbé hitelesek, amikor a szólásszabadságról esik szó" – fogalmazott az ellenzéki politikus.

Gašpar éppen az ellenkező állásponton van: szerinte az Európai Unió egyes képviselőinek reakciói világosan mutatják, hogy "az európai progresszivizmus képtelen önreflexióra." Úgy véli, hogy az amerikai adminisztráció olyan álláspontokat fogalmaz meg, amelyeket az EU jelenlegi vezetése eddig hajlandó volt elvetni. Kritizálta az Uniót amiatt is, hogy még nem kezdeményezett tárgyalásokat Oroszországgal a békefolyamat vagy a jövőbeli geopolitikai biztonsági garanciák ügyében. Ezzel szemben Bihariová hangsúlyozza, hogy nem lehetséges biztonsági garanciákról diskurálni olyan féllel, aki nem bizonyította megbízhatóságát a megállapodások betartásában.

Továbbá véleményt nyilvánítottak a Robert Fico szlovák miniszterelnök ellen irányuló merénylet ügyének fejleményeiről is. Gašpar kifejtette, hogy az ügyiratok részletes átvizsgálása után várhatóan az ügyészség vádat emel, és az ügy bírósági tárgyalásra kerül. Reményei szerint a közvélemény hamarosan többet megtudhat az elkövető motivációiról, háttéréről és politikai radikalizációjának folyamatáról.

Gašpar arra figyelmeztetett, hogy mindez hatással lehet a következő hetek során megrendezésre kerülő nyilvános gyűlések menetére is, mivel fontos, hogy az emberek tisztában legyenek azzal, hogy a politikai radikalizmus akár erőszakos cselekményekhez és tragédiákhoz is vezethet. Bihariová osztja ezt a nézetet, és hangsúlyozza, hogy a nyilvánosság számára hozzáférhető dokumentumok egyes részeinek közzététele elengedhetetlen, hiszen ez segítene eloszlatni az ellenzék politikai felelősségéről szóló találgatásokat.

Related posts