Tényellenőrzés a Trump által tett állításokról a kaliforniai erdőtüzek kapcsán Donald Trump több alkalommal is nyilvánosan kifejtette véleményét a kaliforniai erdőtüzek okairól és következményeiről. Az ő állításai gyakran vitákat váltanak ki, mivel sok e

A megválasztott amerikai elnök egy sor vádat fogalmazott meg Gavin Newsom kaliforniai kormányzóval szemben, aki viszont Trumpot az "emberi tragédia politikai célokra való használata" miatt támadta.
Politikai feszültség robbant ki Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke és Gavin Newsom, Kalifornia állam kormányzója között, miután a Dél-Kaliforniát sújtó erdőtüzek legalább 24 ember életét követelték, és hatalmas területeket égettek fel. A két vezető közötti nézeteltérések a tűzvész következményeivel és a katasztrófa kezelésével kapcsolatos eltérő álláspontokból fakadtak.
Trump a Truth Social nevű platformján közzétett heves bejegyzéseiben Newsom kormányát tette felelőssé a tüzek megelőzésében és kezelésében elkövetett mulasztások miatt. "Az Egyesült Államok egyik legszebb része hamuvá égett. Mindez Gavin Newscum miatt történt, akinek már rég le kellett volna mondania!" – fogalmazott Trump, gúnyos nyelvezetét érzékeltetve a kormányzó nevének kiforgatásával. (A "scum" szó jelentései között szerepel az is, hogy "szemét" vagy "ócska".)
Newsom levélben kísérelte meg megbékíteni Trumpot, miközben arra hívta fel a figyelmét, hogy látogassa meg Los Angelesben a károk helyszínét. Ugyanakkor figyelmeztette a jövendőbeli elnököt, hogy tartózkodjon attól, hogy "az emberi tragédiát politikai előnyök megszerzésére" használja, és hogy ne terjesszen "dezinformációt a pálya széléről".
Megvizsgáltuk Trump néhány kijelentésének hitelességét.
A tűzoltási tevékenységekhez elengedhetetlen vízhiányra vonatkozó jelentésekre reagálva Trump a Truth Social platformján közzétett posztjában kifejtette, hogy a kormányzó nem írta alá a "vízhelyreállítási nyilatkozatot". Ez a nyilatkozat lehetővé tette volna, hogy "több millió gallon víz" érkezzen a tűz által sújtott területekre.
Newsom hivatala válaszul rámutatott, hogy nincs nyoma ilyen nyilatkozatnak.
Úgy tűnik, Trump első elnöki ciklusa alatt tett javaslatára gondol, amely a Sacramento-San Joaquin deltából származó víz áthelyezésére vonatkozik, hogy az állam délebbi mezőgazdasági és városi területeit lássa el. Newsom azonban határozottan ellenállt ezeknek a terveknek, és kormánya jogi lépéseket tett a megvalósításuk megakadályozása érdekében, hivatkozva a deltában élő védett fajokra, mint például a lazacokra és a bűzöslazacokra, amelyek védelme érdekében aggályok merültek fel.
Trump megjegyezte, hogy "Newsom valójában egy lényegében haszontalan halat próbált védeni, amit büdös halnak neveznek".
Az NBC Newsnak adott nyilatkozatában Newsom hangsúlyozta, hogy a halak helyzetének tűzzel való összekapcsolása "teljesen elfogadhatatlan, mivel nem tükrözi a valóságot", és "teljesen érthetetlen azok számára, akik tisztában vannak az állam vízpolitikájának részleteivel".
Úgy tűnik, hogy Trump egy érdekes párhuzamot von a tűzoltási erőfeszítésekhez szükséges víz hiányáról szóló hírek és Newsom deltából származó vizek elterelésével kapcsolatos nézetei között.
Mark Gold, a Natural Resources Defense Council nonprofit szervezet vízhiányért felelős igazgatója, a CBS Newsnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a deltai vizek átcsoportosítása kapcsán zajló diskurzus "teljesen független attól, hogy mennyi vizet tárolunk a térségben".
"A Metropolitan Water District jelenleg rekord mennyiségű vizet tárol" - tette hozzá Gold.
A helyi vezetők beszámolói alapján a vízhiány problémája helyett az áramkimaradásokra helyezték a hangsúlyt, mint a vízszivattyúk működésének legnagyobb akadályára az érintett régiókban.
Trump kiemelte, hogy a tűzcsapok, amelyek a tűzoltók vízellátását biztosítják, üresek maradtak. Ezt a megállapítást részben alátámasztja a valóság.
Los Angeles polgármestere, Karen Bass nemrégiben kijelentette, hogy az elmúlt héten olyan kritikus helyzet állt elő, amikor a város tűzcsapjainak 20 százaléka teljesen kiszáradt.
Janisse Quiñones, a Los Angeles-i Víz- és Energiaügyi Hivatal főmérnöke múlt szerdán kijelentette, hogy aznap hajnali 3 órakor "az összes tűzcsap kiszáradt Palisadesben". Ez a terület Los Angeles egyik tehetős külvárosa, amely különösen súlyosan érintett az erdőtüzek által.
Gavin Newsom kormányzó független vizsgálatot kezdeményezett a Los Angeles-i Víz- és Energiaügyi Minisztérium (DWP) ügyével kapcsolatban. Kijelentette: „Bár a helyi tűzcsapok vízellátása nem lett kifejezetten arra tervezve, hogy széles területeken megfékezze az erdőtüzeket, a tűzcsapokból származó víz elvesztése valószínűleg hátráltatta az egyes házak és evakuálási útvonalak védelmét célzó erőfeszítéseket.”
Newsom a kiszáradt tűzcsapokról érkező jelentéseket "rendkívül aggasztónak" titulálta egy levélben, amelyet a Los Angeles-i Víz- és Energiaügyi Minisztérium, valamint a Los Angeles megyei közművek vezetőihez intézett.
Más demokraták, például Karen Bass, Los Angeles polgármestere, valamint Joe Biden, a leköszönő elnök, szintén a Trump által megfogalmazott vádak kereszttüzébe kerültek.
Trump múlt szerdán kijelentette, hogy Joe Biden úgy adja át neki az elnöki feladatokat, mintha "nincs pénz" a FEMA, az Egyesült Államok katasztrófavédelmi ügynöksége számára.
Ez lesz az egyik fő kormányzati ügynökség, amely a katasztrófát követő helyreállításért és segélyezésért felel, főként a katasztrófavédelmi alapon keresztül.
A FEMA szóvivője közölte, hogy az alap jelenlegi értéke 27 milliárd dollár, miután Biden elnök tavaly decemberben jóváhagyott egy törvényjavaslatot, amely 29 milliárd dollárt irányzott elő az alap támogatására.
Bár ez nem biztos, hogy elegendő a tűzvész utáni segélyezési erőfeszítések finanszírozására, az nem igaz, hogy "nincs pénz" az alapban, ahogy Trump állította.
A természeti katasztrófák idején sokan hisznek különféle tévhitekben a FEMA-val kapcsolatban, amelyek gyakran elterjednek és félreértésekhez vezetnek.
A közösségi média felhasználói arról számoltak be, hogy az ügynökség kimerítette pénzügyi kereteit a kaliforniai erdőtűz után történő segélyezéshez, miután a rendelkezésre álló forrásokat egy migránsok támogatására létrehozott programra csoportosították át.
A Helene és Milton hurrikánok után hasonló állítások láttak napvilágot, amelyekre a FEMA válaszul kijelentette: "A Katasztrófaelhárítási Alap forrásait nem használták fel más, nem katasztrófákkal kapcsolatos célokra."