Temesvártól a káosz határáig: válság sújtja Romániát.

Az 1989-es temesvári forradalom 35. évfordulója alkalmából nemzetközi konferenciát rendeztek Temesváron, ahol Szilágyi Zsolt, az Európai Szabad Szövetség (EFA) alelnöke és az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) külügyi- és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője tartotta a záróbeszédet. A politikai helyzetet elemezve, különös figyelmet szentelt a román választások jelenlegi zűrzavarának. Kiemelte, hogy az erdélyi magyar közösség sajnálatos módon gyakran kénytelen a kisebbik rosszat választani, de hangsúlyozta, hogy fontos, hogy megőrizzék normális állapotukat és forradalmi szellemüket.
A hétvégén egy különleges programsorozat keretében emlékeztek meg az 1989-es temesvári forradalomról, amelyet a bátor magyar lelkész, Tőkés László indított el 35 évvel ezelőtt. Az ünnepség azonban egyfajta feszültséggel terhes atmoszférában zajlott, hiszen a nemrégiben zűrzavarba fulladt román választások háttere különös árnyékot vetett az eseményekre. A második fordulóba két olyan jelölt jutott be, akik a magyar kisebbség szempontjából kifejezetten kedvezőtlennek számítanak, mindezt pedig úgy, hogy az egész választási folyamatot végül érvénytelenítették, az orosz befolyásolásra hivatkozva. Az ünneplés így a múlt dicsőségére és a jelen kihívásaira egyaránt reflektált, mélyen megérintve a résztvevőket.
Ebben a zűrzavaros világban tartsuk meg a józanságunkat, és legyünk bátor forradalmárok!
Szilágyi Zsolt, az Európai Szabad Szövetség (EFA) alelnöke és az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) külügyi- és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője záróbeszédében hangsúlyozta, hogy a "háborúk és a zűrzavaros értékrendszerek korában" elengedhetetlen, hogy újra és újra a szabadság eszméjéhez és a temesvári forradalom szellemiségéhez forduljunk.
Gyakran megéltük azt a pillanatot a 10., 20., 25. és 30. évfordulók alkalmával, amikor úgy tűnt, hogy a román politikai színtér teljes zűrzavarban van.
„Kérlek, formáld át a mondanivalódat, és add hozzá saját stílusodat!” – mondta Szilágyi Zsolt beszéde után az Indexnek.
A politikus hangsúlyozta, hogy a temesváriak mindig is képesek voltak visszatérni a normalitás állapotához, még akkor is, amikor a diktatúra igyekezett elnyomni őket. Ennek eredményeként jött el a román-magyar kapcsolatok egy olyan „kegyelmi pillanata”, amelyet a hivatalos történelmi narratíva sem hagyhat figyelmen kívül. Ez a pillanat a normalitás megtestesülését jelenti, amelyben románok és magyarok együttműködve képesek előre lépni.
Azt azonban hangsúlyozta, hogy Romániában a többi kelet-közép-európai országgal ellentétben, a politikai elit nem cserélődött ki, hanem a népfelkelés után is a kommunista párt volt vezetői kerültek hatalomra, és éppen ezért a román forradalom felemás eredményeket produkált.
Ez is az egyik oka a jelenlegi belpolitikai káosznak. Nagyon sok kérdőjel van egyébként a jelenlegi román belpolitikai helyzettel. Az elemzők is csak kétkedve hallgatják
- mondta kiegészítve.
Szilágyi Zsolt nem szerette volna értékelni a választásokon a második fordulóba jutó két jelöltet, de szerinte nem is az ő személyük az érdekes, ugyanis a szélsőségek előretörésének okait nem bennük kell keresni.
Romániában gyakran szembesülünk azzal, hogy a lehetőségeink nem mindig a legjobbak. Sok esetben a kisebbik rossz kiválasztása válik szükségessé, hiszen a választási helyzetek ritkán kínálnak ideális megoldásokat.
- emelte ki az EMSZ külügyi- és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője.
Szilágyi Zsolt kifejtette, hogy a román politikai elit nem állt ki határozottan a szélsőséges eszmék ellen, ami jól tükröződik olyan politikai formációkban, mint a '90-es években megalakult Román Nemzeti Egység Párt vagy a Nagy-Románia Párt.
Kértük a román demokratáktól, hogy lépjenek előre, és ne csupán a nacionalista áramlatok mögött kullogjanak, hanem vállaljanak aktív szerepet a közvélemény alakításában. Sajnos a román politikai elit eddig sosem vette ezt a kihívást komolyan. Mindig is a domináns nacionalista ideológia árnyékában maradtak, inkább követni próbálták a többség hangját, mintsem hogy saját értékeiket képviseljék.
- fogalmazott Szilágyi Zsolt, aki szerint a mostani káosz mutatja "Románia strukturális válságát", de abban bízik, hogy a kialakult helyzet rádöbbenti a demokratákat, hogy ez így nem mehet tovább.
Szilágyi Zsolt a konferencián méltatta Mircea Dinescu költőt, aki nemcsak a forradalom, hanem a romániai rendszerváltás kulcsszereplője is volt. Dinescu azonban idővel eltávolodott a politikai színpadtól, és más irányokba fordította figyelmét.
A román értelmiség világában létezik egy szűk, de annál hatékonyabb elit, akik az intellektus és a humor fegyverével képesek ledönteni a gátakat. Mircea Dinescu élete során éppen ezt a küldetést teljesítette. Jelenleg ő áll a legkedveltebb szatirikus hetilap mögött, ahol továbbra is éleslátásával és szellemes megjegyzéseivel formálja a közbeszédet.
„Tedd különlegessé a mondandódat!” - javasolta Szilágyi Zsolt.
Mircea Dinescu az a figura, aki rávilágított arra, hogy őt és Tőkés Lászlót is eltávolították a történelemkönyvek lapjairól.
"Legalább formálisan zárjanak minket el a világtól, hogy újra átélhessük a fiatalságot, és a dinoszauruszok társaságában lássanak minket, mint a két nagyembert, akik életüket kockáztatták a szabadságért" – fogalmazott Mircea Dinescu. Szilágyi Zsolt szerint ez a megnyilatkozás hűen tükrözi a román politikai átmenet fájdalmas és tragikus mivoltát.
Románia számtalan alkalommal képes volt meglepetéseket okozni, nem csupán a környező országoknak vagy a globális hatalmaknak, hanem saját magának is.
- mondta mosolyogva az EMSZ külügyi- és nemzetpolitikai kabinetjének vezetője, aki kifejtette, hogy a furcsa belpolitikai helyzet lassan tisztázódni látszik.
A jelenlegi helyzet alapján várható, hogy megalakul egy pro-európai koalíció, amely kormányra jut. Valószínű, hogy a tavasz folyamán egy választási menetrendet hirdetnek ki, amely keretein belül megtartják az államelnöki választásokat.
A romániai lakosságnak és mindazoknak, akik a geopolitikai helyzetet elemzik itt a térségben, a stabilitás elsőrangú. Mi is azt gondoljuk, hogy az instabilitás senkinek sem hiányzik és Romániának megbízható pályán kell maradnia, mint az Európai Unió és mint a NATO következetes szövetségese
- mondta kiegészítve.