Tavaszi Módszertani Napok Beregszász varázslatos városában.

A Tavaszi Módszertani Napok Beregszászban (2025.04.9-30.) programsorozat nyitó rendezvényére 2025. április 9-én került sor a Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi Tagozatában.
Az új óvodai nevelésről szóló törvény Ukrajnában komoly változásokat hoz a pedagógiai gyakorlatban. A közelmúltban megrendezett tematikus gyakorlati-módszertani szemináriumon 36 lelkes óvodapedagógus gyűlt össze Kárpátalja magyar tannyelvű óvodáiból, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a törvény által kínált lehetőségekbe és kihívásokba. A rendezvény célja, hogy a nevelők felkészültebbek legyenek, és a gyermekek számára gazdagabb, támogatóbb tanulási környezetet teremtsenek. Az esemény során a pedagógusok megosztották tapasztalataikat, és közösen dolgoztak ki új módszereket, amelyek segíthetnek a gyermekek fejlődésében és a törvény szellemének megfelelő óvodai nevelésben.
A rendezvényen résztvevő pedagógusokat Gabóda Béla (tagozatvezető, Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi Tagozata) köszöntette, kiemelve hogy a rendezvény elsődleges célja, hogy ismertesse az új oktatási törvényt, módszertani ajánlásokat, javaslatokat és rendeleteket, bemutassa az ajánlott oktatási programokat/tanterveket, egyéb módszertani anyagokat.
A rövid tájékoztató után, Gabóda Béla "Nemzetiségek oktatásának problémái és perspektívái Kárpátalján - óvodák Ukrajnában és Kárpátalján a számok tükrében" című előadásában ismertette a kárpátaljai magyar tannyelvű oktatási rendszer helyzetét és lehetőségeit a 2017. szeptember 5-én elfogadott oktatási törvény és a "Az ukrán, mint államnyelv működésének biztosításáról" (2019. április 25.) törvények szemszögéből Az új közoktatási séma keretén belül részletesen bemutatta az ukrajnaj és kárpátaljai óvodai helyezetet a statisztikai számok tükrében.
A rendezvény szerves részét képezte Jakab Andrea, a P. Frangepán Katalin Gimnázium igazgatójának előadása, amely a "P. Frangepán Katalin Gimnázium Beregszászi Bázisóvodája" címet viselte. Andrea részletesen ismertette az intézmény megalakulásának történelmét, valamint aktuális helyzetét, rávilágítva az óvoda szerepére és jelentőségére a helyi közösség életében.
A szeminárium második felvonásában Rehó Anna, a Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet Óvodapedagógia, Tanítói Tanszékének vezetője, alaposan bemutatta az Ukrajnában 2025. január 1-jén életbe lépő új óvodai nevelést szabályozó törvényt. Az "Új ukrán óvodai törvény: Változások és újítások" című előadásában a tanszékvezető asszony hangsúlyozta, hogy a törvény célja az óvodai oktatás minőségének jelentős javítása, és számos fontos átalakítást érint a pedagógusokat, szülőket és óvodavezetőket egyaránt. A jogszabály értelmében a pedagógusok számára 56 nap éves szabadság, valamint magasabb pótlékok és juttatások kerülnek biztosításra. Emellett a szülők számára lehetőség nyílik arra, hogy az óvodák közül területi elérhetőség és az oktatási forma (jelenléti, távoktatás vagy bentlakásos) alapján válasszanak.
A törvény továbbá világos kereteket szab a gyermekek óvodai nevelési és oktatási intézményekbe való felvételének folyamatára, valamint a befogadó vagy speciális nevelési környezet kialakításának szükséges feltételeire.
Az előadó kiemelte, hogy a költségek és a szükséges források beszerzése a kormányra és az óvodai nevelési-oktatási intézmények alapítóira hárul. Emellett arról is tájékoztatott, hogy jelenleg újabb változtatások kidolgozása folyamatban van; az Oktatási- és Tudományos Minisztérium összesen 28 új jogszabály bevezetését tervezi.
A rendezvény zárásaként az óvodapedagógusok gyakorlati foglalkozáson vehettek részt Gabóda Éva (a II. RFKMF Pedagógia, Pszichológia, Tanító, Óvodapedagógia, Oktatási Intézményvezetés Tanszék oktatója) vezetésével. A résztvevők a húsvéti készülődés jegyében tűnemez technikával nyulacskát készítettek.