Az ukrán kormány átalakulás előtt áll, és a leköszönő miniszterelnök új kihívásokkal néz szembe.

Julija Szviridenko, a jövőbeli ukrán miniszterelnök, valamint Denisz Smihal, aki éppen leköszönt a posztjáról, fontos szereplői Ukrajna politikai életének. Szviridenko friss nézőpontokat és terveket hozhat a vezetésbe, míg Smihal tapasztalataival és kihívásaival gazdagította az ország irányítását. Az ő együttműködésük és párbeszédük alapvető jelentőségű lehet Ukrajna jövője szempontjából.
Denisz Smihal, Ukrajna miniszterelnöke, kedden tette közzé hivatalos Telegram-csatornáján a lemondását bejelentő kézzel írott nyilatkozatát.
Köszönet védelmezőinknek, akik rendíthetetlenül őrzik Ukrajna határait! Hálásak vagyunk Volodimir Zelenszkij elnöknek a bizalomért és vezetésért! Köszönet jár az egész csapatnak fáradhatatlan erőfeszítéseikért, amellyel hazánk jövőjét szolgálják!
tette hozzá Smihal.
Ukrán hírforrások már korábban utaltak arra, hogy júliusban jelentős átalakítások várhatóak az ukrán kormányban. Volodimir Zelenszkij elnök hétfőn találkozott Julija Szviridenko, az első miniszterelnök-helyettes és gazdasági miniszter, valamint Mihajlo Fedorov miniszterelnök-helyettes társaságában. A megbeszélés célja a következő félév kormányzati feladatainak meghatározása volt.
Az államfő azt javasolta hétfői találkozójukkor, hogy Szviridenko vezesse a kormányt Smihal helyett. Az Ukrajinszka Pravda értesülései szerint a 39 éves politikus három, hozzá közel álló tisztségviselőt is magával hozna a kormányba.
Zelenszkij hétfőn, miután találkozott Szviridenkóval, Smihalt jelölte meg védelmi miniszterként.
Denisz Smihal széleskörű tapasztalata kétségtelenül értékes lesz Ukrajna védelmi minisztereként. Az ország jelenlegi helyzetében a védelmi szektor a legfontosabb területek egyike, ahol a források összpontosítása és a felelősségteljes döntéshozatal kulcsszerepet játszik a jövő alakulásában.
Az elnök a Telegramon közzétett bejelentésében részletesen kifejtette gondolatait.
Rusztem Umerov jelenlegi védelmi minisztert várhatóan amerikai nagykövetté nevezik ki, azt követően, hogy Zelenszkij bejelentette Okszanak Makarova leváltását a posztról.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál rámutatott, hogy a miniszterelnök lemondása automatikusan magával hozza a teljes kormány lemondását is. Ugyanakkor a hadiállapotról szóló törvény 10. cikke világosan jelzi, hogy hadiállapot esetén a kabinet megbízatása nem szüntethető meg. Az ukrán parlament várhatóan szerdán fog szavazni a jelenlegi kormány felmentéséről, míg csütörtökön már az új kabinet kinevezésére kerül sor.