Moduláris építési rendszer: a házak olyan könnyedén szétszedhetők, mint a Lego elemek.
A körforgásos gazdaság és a moduláris építészet iránti érdeklődés egyre inkább felerősödik, ami az erőforrások hatékonyabb kihasználását és az anyagok újrahasznosítását célozza. E trendet jól példázza egy nemrégiben megvalósult holland projekt, ahol egy fejlesztő vállalat 20 moduláris elemből készült flexhome-ot hozott létre. Ezek a mobilházak szinte teljes mértékben természetes, "bio-körforgásos" anyagokból épültek fel, mint például biomassza, amely növényekből, fákból, gyümölcsökből és fűfélékből származik - olvasható a Wavin legfrissebb közleményében.
A holland Sittard városában megvalósult projekt egyik kiemelkedő előnye a helyszíni munkálatok minimális igénye. Az installációk tervezését a BIM Revit szoftver segítségével végezték, míg a mobilházak elemei előre legyártott formában érkeztek, és a helyszínen csak össze kellett őket illeszteni.
Chris van Vilsteren, a Loohuis Assies szakértője, aki a szellőztető- és vízvezetékrendszerek telepítéséért felelős, hangsúlyozza, hogy egy frissen épült háznak 5-20 év elteltével is egyszerűen áthelyezhetőnek kell lennie. "A moduláris építési technológia révén az egész struktúra könnyedén szétszedhető, akárcsak a Lego építőelemei – még a vízvezetékek is!” – világít rá a szakember a modern építkezés előnyeire.
A projekt keretében kiemelt követelményként szerepelt, hogy a felhasznált anyagok túlnyomórészt biológiai eredetűek legyenek.
Olyan bio-alapú műanyag termékekre volt szükség, amelyek harmonikusan illeszkednek a körforgásos építési eljárásokhoz, ám ezekből a világ számos pontján még mindig csak korlátozott mennyiség érhető el. Például a légtechnikai rendszerek esetében a Wavin által gyártott biológiai eredetű műanyag került felhasználásra. Emellett az épületek szellőztetőrendszere mellett a szennyvízkezelő rendszerek is 50%-ban újrahasznosított műanyagból készült PVC-csövekkel lettek ellátva.
Az új megoldások bevezetésekor a környezettudatosság mellett a termékek teljesítménye éppúgy fontos, hiszen az anyagoknak tartósnak és mérettartónak kell lenniük, így minden projekt előtt digitális modell készül, és mindent előre le is gyártanak. Végül a helyszínen valamennyi elemnek tökéletesen kell illeszkednie.
Az építőipar már most is jelentős változásokon megy keresztül a fenntarthatóság jegyében, és a természetes anyagokból készült mobilházak iránti kereslet folyamatosan növekszik. Ezek a környezetbarát megoldások nemcsak a lakhatás új formáit kínálják, hanem a fenntartható életmódot is népszerűsítik.