Svájc semlegessége hátráltatja a saját fegyveriparának fejlődését | ma7.sk A svájci semlegesség, amely évszázadok óta alapvető elve az ország külpolitikájának, nem csupán a nemzetközi konfliktusokban tanúsított függetlenséget jelenti, hanem a helyi fegyv
A svájci gyártású Piranha páncélozott szállító jármű egy kiemelkedő példa a modern katonai technológia és a sokoldalúság kombinációjára. Ez a jármű nemcsak a megbízhatóságáról ismert, hanem arról is, hogy képes különböző harci környezetekhez alkalmazkodni, miközben biztosítja a legénység és a rakomány biztonságát. Az innovatív tervezés és a fejlett páncélzat révén a Piranha képes ellenállni a különböző támadásoknak, így ideális választás a modern hadviseléshez.
Németország és Hollandia már nem szerzik be a fegyvereket Tell Vilmos országából, mivel szükség esetén nem lenne lehetőségük azokat Ukrajnába szállítani. Dánia és Spanyolország is egyre inkább mérlegeli a leválás lehetőségét.
A Blick című lap értesülései szerint a Svájci Szövetségi Tanács először erősítette meg, hogy a szomszédos Németország fokozatosan megszorítja a kapcsolatokat a svájci fegyvergyárakkal. A szövetségi köztársaság például tudatosan kihagyta a svájci beszállítókat a tervezett 100 000 darab álcaháló beszerzéséből.
Berlin nem az egyetlen, aki a "Svájc nélkül" stratégiát választotta. Hollandia már 2023-ban felfüggesztette a svájci katonai beszerzéseket, miután a Szövetségi Tanács megvétózta az Olaszországban tárolt 96 darab Leopard 1 harckocsi megvásárlását. Eredetileg a terv az volt, hogy a tankokat Németországban állítják össze, majd Ukrajnába szállítják. A svájci döntés újra beavatkozást jelentett - és ezzel nem nyerték el a szomszédos országok szimpátiáját.
- vallotta be Mark Rutte, Hollandia akkori miniszterelnöke, aki ma a NATO főtitkára.
A történetnek még korántsem ért véget! Dánia és Spanyolország jelenleg intenzív tárgyalásokat folytat arról, hogy a jövőbeli fegyvervásárlásokból kizárják Svájcot. Ezt a kormány válaszolta Brigitte Häberli-Koller interpellációjára.
Lengyelország lehet a következő állam, amely korlátozásokat vezet be a Svájccal folytatott kereskedelem terén. Az ABC News értesülései szerint a svájci kormány pénteken bejelentette, hogy megtiltja egy lengyel haditechnikai beszállító exportját. Az intézkedés hátterében az áll, hogy kiderült: körülbelül 645 ezer darab Svájcban készült kiskaliberű lőszer jutott el Ukrajnába, a svájci jogszabályok megsértésével.
A berni gazdasági államtitkárság bejelentette, hogy leállítja a lengyel céghez fűződő kereskedelmi kapcsolatokat, mivel "az Ukrajnába irányuló áruátvitel kockázatai túlságosan magasnak bizonyulnak".