Spanyolország azonnal reagált az Egyesült Államok által bevezetett importvámokra.


Pedro Sánchez kiemelte, hogy a javasolt terv első pillére a potenciálisan érintett vállalatok és munkahelyek védelmére összpontosít, míg a második pillér célja a termelési kapacitások átcsoportosítása és új piacok feltárása, mindezt a stratégiai autonómia érdekében.

A Donald Trump által bejelentett intézkedés, ahogy azt ő megfogalmazta, a 19. századi protekcionizmushoz való visszatérést jelenti. Véleménye szerint ez egy "nem ésszerű megoldás" a 21. század kihívásaival való szembenézésre egy olyan világban, ahol minden mindennel összefonódik.

A döntés karaktere egyoldalú, és éles ellentétben áll a nyitottság, valamint az együttműködés eszméjével, amely eddig is irányította a kereskedelmi kapcsolatokat az Egyesült Államok és az Európai Unió között.

"Nem igaz, hogy az Európai Unió 39 százalékos vámokat alkalmaz az Egyesült Államokkal szemben. (...) Az Európai Unió mindössze 3 százalék körüli vámokat alkalmaz az esetektől függően" - fogalmazott.

Kiemelte, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi mérleg az áruk és szolgáltatások vonatkozásában szinte teljesen egyenlő, ezért a bevezetett vámok nem tekinthetők kölcsönösnek.

"Senki sem nyerhet a kereskedelmi háborúval, amely mindenkit érint, de legfőképpen azt, aki elindította" - fogalmazott Pedro Sánchez. A spanyol miniszterelnök felhívta az amerikai elnök figyelmét arra, hogy fontolja meg döntését, és üljön le tárgyalni az Európai Unióval, valamint a többi érintett ország képviselőivel.

Hangsúlyozta, hogy Európának sem szabad passzívan szemlélnie a helyzetet, hanem aktívan kell reagálnia. Az egységes piac integrációját gyorsítani szükséges a releváns szabályozási területeken, és Európának ki kell terjesztenie, valamint diverzifikálnia kell kereskedelmi kapcsolatait a globális piacon. Emellett indokolt viszontvámok és gazdaságvédelmi intézkedések bevezetése is - tette hozzá.

Pedro Sánchez kijelentette, hogy a spanyol kormány által kidolgozott védekezési terv a gazdaságot hivatott megóvni, hogy ha "a vihar elérkezik", ne csupán európai, hanem hazai védőernyő is legyen a helyzet felett. Ennek megvalósítása érdekében 7,4 milliárd euró új forrást, valamint 6,7 milliárd euró meglévő pénzügyi eszközt fognak aktiválni.

A most bejelentett intézkedéscsomag keretében 6 millió euró összegű állami garanciát nyújtanak a vállalkozások számára hitelfelvételhez. Ezen kívül egy 200 millió eurós alapot alapítanak az ipari termelés támogatására, míg az autóipar ösztönzésére 400 millió eurót különítenek el. Az érintett ágazatokban a tarifák által sújtott munkáltatók számára lehetőséget biztosítanak a munkaidő csökkentésére vagy a munkaszerződések felfüggesztésére, mindezt a munkahelyek megőrzése érdekében. A munkáltatói és dolgozói érdekképviseletekkel közösen létrehozták a szociális védelmi kerekasztalt, amelynek célja a helyzet folyamatos nyomon követése.

A spanyol kormány 5 milliárd eurót különít el annak érdekében, hogy a vámok következtében csökkenő termelésű ágazatok és vállalatok sikeresen át tudjanak állni a nagy keresletű új iparágakra. Emellett 2 milliárd eurót szán az exportáló cégek hitelbiztosítási és exportkockázati fedezetére, hogy támogassa őket az új piacok felfedezésében. Továbbá, 500 millió eurót fordít a kis- és középvállalkozások nemzetközivé válásának elősegítésére.

A terv végrehajtásáért a gazdasági és kereskedelmi miniszter felel egy tárcaközi bizottságon keresztül.

Pedro Sánchez bejelentette, hogy sürgős intézkedések bevezetését szorgalmazza az Európai Bizottságnál. Különösen egy olyan állami támogatási keret aktiválását kéri, amely lehetővé teszi a nemzeti támogatási intézkedések nagyobb rugalmasságát. Emellett javasolja egy európai segélyalap létrehozását az érintett ágazatok támogatására, amelyet az Egyesült Államok által bevezetett vámok kompenzálására tervezett viszontvámokból finanszíroznának. Továbbá hangsúlyozza a közösségi szabályozás felülvizsgálatának szükségességét és a Mercosur-megállapodás gyorsítását is.

Related posts