Az ápolónő, aki 15-szörös életfogytiglani büntetést kapott csecsemők halála miatt, talán nem az, akinek elsőre tűnik. Az eset körüli körülmények és a bizonyítékok sok kérdést vetnek fel, és felmerülhet a kérdés: vajon valóban ártatlan-e? A Házipatika cikk

A vizsgálatot végző szakértők egyetértenek abban, hogy nincs olyan bizonyíték, amely alátámasztaná a feltételezést, miszerint a csecsemők halálát gyilkosság okozta volna. Lucy Letbyt, a brit ápolónőt tavaly 15-szörös életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, de a szakértői csoport megállapítása szerint a vádak mögött álló állítások nem nyertek megerősítést.
A most 35 éves Lucy Letby a vád szerint ápolónőként hét rábízott csecsemőt gyilkolt meg a 2015 és 2016 közötti időszakban egy koraszülött osztályon, másik hetet pedig megpróbált meggyilkolni. Tavaly nyáron hozott ítéletet a bíróság az ügyben, 15-szörös életfogytiglani börtönbüntetéssel sújtva a nőt - írja a Telex a The Guardian beszámolója alapján. Az ügyben aztán a lehetséges igazságszolgáltatási hibák kivizsgálására szakosodott Büntetőügyek Felülvizsgálati Bizottsága (CCRC) is vizsgálatot indított. A szervezet által megbízott 14 fős szakértői stáb pedig arra a következtetésre jutott, hogy nincs olyan orvosi bizonyíték, amely alátámasztaná, hogy az elhunyt vagy életveszélyes állapotba került csecsemőket bárki is szándékosan bántotta volna. Az erről szóló, kedden bemutatott 31 oldalas jelentés megállapítja ugyanakkor, hogy a koraszülöttosztály rendkívül túlterhelt volt, komoly humánerőforrás-problémákkal.
A Telex által közölt információk alapján a Letby-ügy gyökerei egy évtizeddel ezelőttra nyúlnak vissza. A Liverpool közelében található Chester Grófnője Kórház (CoC) koraszülött osztályán évi átlagban négy csecsemő vesztette életét. 2015 júniusa és 2016 júniusa között azonban drámai módon megnőtt a halálozások száma: 13 gyermek életét követelte a sors, emellett számos olyan eset is előfordult, amikor a kicsik állapota hirtelen, érthetetlen módon romlott. A kórház vezetősége a megdöbbentő statisztikák láttán az egészségügyi hatóságokhoz fordult segítségért. A megindított vizsgálat során kiderült, hogy az osztályon a gyermekek számához viszonyítva nem állt rendelkezésre elegendő ápoló és tapasztalt orvos. Az alulfinanszírozottság és a túlhajszoltság következményeként sok szakmai hiba történt, így a hatóságok a halálesetek okát a kedvezőtlen körülményekre vezették vissza.
Közben a kórház vezetősége is elkezdte feltérképezni a helyzetet, miután felmerült, hogy a rendszerszintű problémák mellett talán egyéni felelősségek is szerepet játszhattak a tragikus eseményekben. Ekkor derült ki, hogy Lucy Letby rendszeresen jelen volt a műszakokban, amikor halálesetek történtek. Bár akkor még nem emeltek vádat szándékos gyilkosság miatt, az ápolói munkáját kénytelen volt felfüggeszteni. A kórházi felügyelet vizsgálatának eredményeként az osztályt leminősítették, így többé nem fogadhattak veszélyeztetett koraszülötteket. Nem világos, hogy e két intézkedés közül melyik játszott nagyobb szerepet, de tény, hogy az addigi tragédiák sora megszűnt. Letby később szerette volna visszanyerni helyét a koraszülött osztályon, azonban az orvosok egy része biztos volt abban, hogy köze lehetett a csecsemők halálához. Az ügy további tisztázása érdekében a rendőrséghez fordultak.
Ezt követően elkezdődött az ápolónő ellen irányuló nyomozás és bírósági eljárás. Közvetlen bizonyítékot nem sikerült felhozni ellene. A vád alapját az képezte, hogy a tragikus események időpontjában ő volt a műszakban, és jelentősen nagyobb arányban fordultak elő balesetek, mint más kollégái esetében. A vele szemben megfogalmazott orvosi szakvéleményt is számos bírálat érte, ennek ellenére a bíróság bűnösnek találta Letbyt. A CCRC szóvivője a keddi sajtótájékoztatón nem tudott válaszolni arra a kérdésre, mennyi időt vehet igénybe a döntés meghozatala arról, hogy az ügyet vissza kell-e utalni a fellebbviteli bírósághoz, ahol esetleg érvényteleníthetik az ítéletet.