Repülővel tervezel utazni? Akkor érdemes tudnod, hogy mennyivel korábban érdemes megérkezni a reptérre!

Ha repülővel utazik a nyáron, ezeket az információkat jó, ha tudja!
Az elmúlt időben sokat változtak a repülőtéri szabályok, és több olyan tárgy is kikerült a kézipoggyászból, amivel korábban egyszerűen lehetett utazni. Éppen ezért fontos, hogy az utazás előtt naprakészek legyünk, így könnyebben elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket. Erről Valentínyi Katalin, a Budapest Airport vállalati kommunikációs és kormányzati kapcsolatok vezérigazgató-helyettese beszélt, számolt be róla az Infostart.
A Budapest Airport felhívja a figyelmet: a nyári főszezonban naponta akár 60 ezer utas is megjelenhet a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Emiatt javasolt, hogy legalább két és fél órával (Schengen-zónán kívüli járatok esetén három órával) a tervezett indulás előtt érkezzenek a reptérre.
Valentínyi Katalin, a Budapest Airport vállalati kommunikációs és kormányzati kapcsolatok vezérigazgató-helyettese az InfoRádióban kiemelte, hogy a zökkenőmentes utazás kulcsa a tudatos előkészület. Ajánlott már otthon átvizsgálni az utazáshoz szükséges okmányokat, mint például a személyi igazolványt, az útlevelet és a vízumot. Hasznos lehet továbbá online lebonyolítani a check-int és a parkolóhely lefoglalását, illetve alaposan megfontolni, mit pakolunk a poggyászba.
A kézipoggyászban csak legfeljebb 100 ml-es folyadékok hozhatók magával, melyeket egy 1 literes, átlátszó, zárható tasakban érdemes tárolni. A gyermekes utazók számára különféle kényelmi szolgáltatások állnak rendelkezésre, mint például baba-mama szobák, ivókutak és pelenkázóhelyiségek. A zökkenőmentes és kényelmes utazás érdekében a repülőtéri dolgozók mellett hasznos oktatóvideók is segítik az utasokat az önkiszolgáló poggyászfeladás folyamatában.
Fontos tudni, hogy hamarosan újra használható lesz a felújított curbside híd, így az indulási szintre is fel lehet hajtani rövid megállásra. A reptér parkolói továbbra is elérhetők, de online helyfoglalással időt és pénzt is spórolhatunk.
A Budapest Airport hivatalos weboldalán minden szükséges információt megtalálhatunk a poggyászszabályokról, a parkolási lehetőségekről, az elveszett tárgyakról, valamint egyéb ügyintézési kérdésekről. Ha például poggyászkésés történik, érdemes közvetlenül az illetékes földi kiszolgáló cégeket megkeresni a problémák gyors rendezése érdekében.
A repülőtéri biztonsági ellenőrzésnél komoly fennakadásokat okozhat, ha az utasok olyan tárgyakat csomagolnak a kézipoggyászba, amelyek szállítása tilos. A szakemberek figyelmeztetnek: amit egyszer elkoboznak, azt utólag már nem lehet visszakapni, így érdemes előre átgondolni, mi kerül a fedélzetre.
A repjegy.hu által közzétett információk alapján a leggyakoribb problémát a szúró-vágó eszközök jelentik. A repülőutak során sem kések, sem bicskák, sőt még körömollók vagy kötőtűk sem vihetők fel a fedélzetre. Az utasok gyakran meglepődnek azon, hogy bizonyos szerszámok, sporteszközök – mint például a horgászbot, gördeszka vagy ütők – szintén a tiltólistán szerepelnek, mivel ezek baleseteket okozhatnak vagy potenciálisan fegyverként is használhatók.
Az öngyújtók, elektromos cigaretták, valamint bármilyen robbanó- vagy vegyi anyag szállítása problémás lehet. Fontos megjegyezni, hogy a szabályok légitársaságonként változhatnak, ezért ajánlott, hogy az utasok utazás előtt alaposan tájékozódjanak a vonatkozó előírásokról. Ezzel megelőzhetők a kellemetlenségek és a felesleges várakozási idő a reptéren.