Republikon: Februárban mind a Tisza, mind a Fidesz megerősödött.


Február hónapban a Tisza Párt és a Fidesz-KDNP egyaránt jelentős növekedést mutatott a választói támogatottság terén.

népesség körében - közölte a friss felmérésére hivatkozva a Republikon Intézet. A kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült február 22-26 között. A kutatás nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. A hibahatár +/- 3,2 százalék.

A Republikon Intézet legfrissebb felmérése alapján a Tisza Párt támogatottsága 2 százalékponttal emelkedett, míg a Fidesz-KDNP 3 pontos növekedést mutatott. Jelenleg a teljes népesség körében a Tisza Párt 28, a Fidesz-KDNP pedig 26 százalékos támogatottsággal bír. Érdekes módon, februárban először tapasztalható, hogy a Tisza Párt előnye nem nőtt, hanem a hibahatáron belül maradt.

csökkent a Fidesz-KDNP-vel szemben.

A Republikon Intézet a legfrissebb felmérés eredményeit elemezve megjegyezte, hogy a Tisza a kisebb ellenzéki pártok szavazóitól nyerte el a többletszavazatait. Ezzel szemben a Fidesz-KDNP valószínűleg a bizonytalan választók táborából vonzott vissza olyan "fideszes tévelygőket", akik a februári kampány során tértek vissza a párthoz.

A pártválasztók körében még szembetűnőbb a változás, a Tisza Párt támogatottsága e körben nem változott, míg a Fidesz-KDNP 4 százalékpontot erősödött, így az állás 37-36 a Tisza Párt javára.

A biztos szavazó pártválasztók között a Fidesz-KDNP tábora csupán 4 százalékponttal bővült, míg a Tisza támogatottsága egy százalékponttal csökkent. Jelenleg a helyzet 38-36 arányban a Tisza előnyét mutatja.

A Republikon Intézet megjegyezte, hogy a kormánypártok támadásba lendültek, ahogy fogalmazott a kutatócég, a Fidesz "monumentális ígéretekkel és könyörtelen lejáratókampánnyal" szállt ringbe, kezdve Orbán Viktor évértékelő beszédével. A Republikon Intézet kutatásának adatfelvétele éppen az évértékelő napján indult és az azt következő napok hangulatát tükrözi, a felmérés készítői szerint ez indokolhatja, hogy a kormánypárt perifériás szavazói beálltak a párt mögé.

A legfrissebb felmérés szerint a Demokratikus Koalíció (DK) és a Mi Hazánk párt helyzete hasonló a januári adatokhoz képest, bár a DK népszerűsége némileg csökkent. A teljes népességen belüli támogatottságuk mindkét pártnál 5-5 százalék, azonban a pártválasztók körében a DK 1 százalékpontot elvesztett, míg a Mi Hazánk támogatottsága változatlan maradt. Így jelenleg Toroczkai pártjának állása 7-6 százalék.

A biztos szavazók körében a januári adatokhoz viszonyítva megfordult a két párt rangsora.

A Kutyapárt célja, hogy elérje a teljes lakosságot, beleértve a pártválasztókat és a biztosan szavazó támogatókat is.

körében is 1-1-1 százalékponttal erősödött január óta. Jelenleg a teljes népesség

A legfrissebb adatok szerint a választásra jogosult szavazók 5%-a, míg a pártválasztók közül 7%-nak szándéka van arra, hogy a megjelölt pártra voksoljon. Ezen belül a biztos szavazók aránya 6%-ot tesz ki.

Megkomolyodott a viccpárt, és most már nemcsak a nevetésre helyezik a hangsúlyt, hanem komolyabb célokat is kitűztek maguk elé. Ezzel a kis növekedéssel egyébként felzárkóztak a politikai színtér más szereplői közé, és úgy tűnik, hogy a humor mellett a felelősségteljes politikai diskurzus is helyet kap a programjukban.

A Mi Hazánk és a DK népszerűsége a teljes lakosság körében érdekes versenyt mutat. Jelenlegi adatok szerint a Mi Hazánk még a DK-t is megelőzi, ami figyelemre méltó változást jelez a politikai tájképen.

A pártválasztók között több olyan jelölt is van, akinek jó esélyei nyílnak arra, hogy bejusson a parlamentbe.

A Republikon Intézet megállapításai szerint figyelemre méltó, hogy a Kutyapárt és a Tisza közös ereje meghaladja a Fidesz-KDNP és a Mi Hazánk koalícióját, bár külön-külön nem rendelkeznek abszolút többséggel. Viszont, ha a Demokratikus Koalícióval összefognak, akkor kényelmesen elérik a szükséges többséget. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez csupán a listás választási eredményekre vonatkozik, és nem veszi figyelembe az egyéni választókerületeket, ahol a Fidesz eddig rendre dominálta a versenyt.

A Republikon Intézet szerint a kisebb pártok jelenleg rossz helyzetben vannak.

A Momentum, MSZP, Jobbik, LMP és Párbeszéd minden mérési szinten 1-1 százalékon áll, és két százalék szavazna egyéb pártokra.

Az elmúlt hónapban több párt is bejelentette, hogy egyedül indulna a választáson, azonban a mostani állás szerint a bejutási küszöb lejjebb vitele sem jelentene bejutást a kisebb pártoknak. A bizonytalanok aránya két százalékponttal csökkent január óta, ők vélhetően a Fidesz-KDNP-hez

csatlakoztak vissza.

A Republikon Intézet legfrissebb értékelése szerint egy év elteltével először tapasztalható, hogy a Fidesz-KDNP pártszövetség erőviszonyai kedvező irányba változtak a két legnagyobb politikai szereplő között. E mellett a Tisza Párt ismét növekedést mutatott, és továbbra is magabiztosan vezeti a mezőnyt, sikeresen magába olvasztva az utolsó ellenzéki szavazatok töredékeit is.

A két vezető párt közötti verseny rendkívül kiélezett, és a helyzet már annyira szoros, hogy a politikai táborok között csak a bizonytalan választókra lehet támaszkodni. Azonban ez a csoport gyakran elmarad a szavazásról, ami tovább nehezíti a helyzetet.

A hagyományos választási taktikák és a pénzosztás mellett a 2026-os választás kimenetele továbbra is az egyéni választókerületek küzdelmein fog múlni. Ebben a kontextusban a kisebb parlamentbe jutni kívánó pártok stratégiája kulcsfontosságú: vajon a listás eredmények javítására összpontosítanak, vagy merészen belemerülnek az egyéni választókerületek harcába is?

Az OEVK jelöltállítása alapvető követelmény a listaállításhoz, azonban lényeges különbséget jelent, hogy egy billegő körzetben egy vagy több ellenzéki jelölt lép fel a Fidesz-KDNP ellen. A győzelem érdekében elkerülhetetlen, hogy a Tiszának, vagy a kisebb politikai formációknak kompromisszumot kell kötniük az egyéni jelölteket illetően - fogalmaznak a felmérést készítők. A különböző közvélemény-kutatások között a DK népszerűsége terén figyelemre méltó eltérések figyelhetők meg, ami különösen fontos, hiszen a parlamenti küszöb környékén a jelenlegi pártok közötti erőviszonyok függvényében nem mindegy, hogy 4 vagy akár 6 százalékról beszélünk.

Related posts