Raiffeisen: a forint jövőjével kapcsolatban nem osztjuk az optimista nézeteket.


Szeptember 18-án lesz a Portfolio Future of Finance 2025 konferenciája, amelyen a pénzügyi szektor nagyágyúi mutatják meg a jövőt, érdemes eljönni.

Az amerikai részvénypiac meglepően stabilnak bizonyult a geopolitikai feszültségek közepette, még akkor is, amikor az USA rövid időre belekerült az Izrael-Irán konfliktusába. Donald Trump amerikai elnök által elrendelt bombázás félelmet keltett a befektetők körében, aggodalmak merültek fel, hogy a viszály egy nagyszabású regionális háborúvá eszkalálódhat. Ugyanakkor a piaci reakciók visszafogottsága sokakat meglepett. A korábbi közel-keleti konfliktusokhoz képest a tőkepiac és az olajpiac reakciója mérsékeltebb volt, ami egy fontos következtetésre világít rá: az Egyesült Államok gazdasága már nem reagál olyan érzékenyen a térségben zajló konfliktusokra, mint régebben, hiszen az olajimportja a Közel-Keletről jelentősen csökkent, és jelenleg nettó energiaexportőr. Noha a harcok újbóli kiújulása esetén várhatóan emelkedhetnek az olajárak és a piaci volatilitás, a drámai piaci reakciók valószínűsége csekélynek tűnik.

A vámkonfliktusok és geopolitikai feszültségek közepette figyelemre méltó, hogy az amerikai részvényindexek milyen gyorsan képesek voltak kilábalni a mélypontokról. Megnyugtató, hogy a gazdaság és a vállalatok teljesítménye - egyelőre - viszonylag stabilnak tűnik a növekvő bizonytalanság ellenére. Ugyanakkor aggasztó, hogy az emelkedés túlságosan is a nagy piaci értékű technológiai cégekre összpontosul. A kisvállalatok gyengébb teljesítménye a piaci aggodalmakat tükrözi, mivel a Federal Reserve kamatcsökkentési ciklusa körüli bizonytalanság, valamint a költségvetési csomag kérdései mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a kötvényhozamok magas szinten maradjanak. A magas kamatkörnyezet pedig nem kedvez a kisebb cégeknek. A Fed helyzete ebben a környezetben nem egyszerű, különösen, hogy Trump folyamatosan próbálja befolyásolni a jegybank függetlenségét. Ennek egyik következménye lehet, hogy olyan jegybankelnököt jelöl, aki hajlandó figyelmen kívül hagyni az inflációs kockázatokat az alacsonyabb kamatok érdekében. Egy enyhébb kamatkörnyezet kedvezhet a kisvállalatoknak, lehetőséget adva nekik a technológiai szektorral való felzárkózásra, ami pedig potenciálisan egy tőkepiaci buborék kialakulásához vezethet. Bár Trump kifejezetten az alacsonyabb kamatok híve, az utóbbi hetek eseményei rávilágítottak arra, hogy a kötvénypiacok komoly korlátokat szabhatnak a gyenge gazdaságpolitikával szemben. A hosszú lejáratú kötvényhozamok akár még kamatcsökkentés esetén is emelkedhetnek, ha a befektetők úgy vélik, hogy a Fed nem képes hatékonyan harcolni az infláció ellen. A magas hosszú lejáratú kötvényhozamok pedig különösen nehéz helyzetbe hoznák a Trump-kormányt, hiszen céljuk a hitelezés referenciaértékének leszorítása.

Az amerikai tőzsdék emelkedésének hátterében jelentős szerepet játszott a dollár drámai, több mint 10%-os gyengülése. Ezt a jelenséget Trump kereskedelmi politikájával, a növekvő vámokkal, a szövetségesekkel való diplomáciai feszültségekkel, valamint az Egyesült Államok költségvetési hiányával kapcsolatos aggályokkal magyarázhatjuk. Érdemes megemlíteni, hogy a dollár tavaly év végén már vásárlóerő-paritáson is túlértékelt volt, így a mostani gyors és jelentős korrekció egy túlfeszített szintről következett be. A dollár gyengülése kedvező hatással lehet az amerikai vállalatok eredményeire, valamint segíthet a külkereskedelmi mérleg javításában, így valószínű, hogy a Trump-adminisztráció nem nézi ezt jó szemmel. Van lehetőség arra, hogy a dollár tovább gyengüljön, azonban figyelembe kell venni a dollárral kapcsolatos - néha már szélsőséges - negatív piaci hangulatot, a Szövetségi Tartalékrendszer kamatcsökkentéseivel kapcsolatos bizonytalanságokat, valamint a gazdaság ellenállóképességét. Ezért érdemes lehet egy kicsit visszafogni a túlzottan pesszimista dollárvárakozásokat. Kivételt képezhet ez alól a japán jen, amely az extrém alulértékeltsége, a monetáris politika szigorodása és a tőkeáramlások miatt a jövőben tovább erősödhet.

A dollár gyengülése, párosulva a devizapiacok volatilitásának csökkenésével, a feltörekvő devizák számára is megnyugtató légkört teremtett. Ez a helyzet kedvez a magas kamatokkal rendelkező carry devizáknak, így a forintnak is. Ugyanakkor fontos, hogy körültekintően járjunk el, mivel ezek a carry pozíciók fokozatosan alakulnak ki. Amennyiben a volatilitás tartósan alacsony szinten marad, a helyzet gyorsan megváltozhat.

A forint kapcsán nem vagyunk optimisták a jövő évi választásokat övező politikai és gazdasági kockázatok miatt, különösen úgy, hogy a rövid távú dollár gyengülés nagy része már a hátunk mögött lehet. Bár a kamatkülönbözet jelentősre nőtt az euróval szemben az MNB szigorú politikájának köszönhetően, az ország sérülékeny makrogazdasági helyzete számottevő kockázatot jelenthet a hazai fizetőeszközre nézve.

Összességében a feltörekvő piaci részvényeket (Latin-Amerika, Közép-Kelet-Európa) részesítjük előnyben, de a nyersanyag-piacokon és alternatív eszközökben is értéket látunk diverzifikációs szerepük miatt, kiemeltképp az aranyban. A portfolió deviza-allokációjában a forint súlyt 50%-ra csökkentettük, az eurót 30%-ra, a dollár 10%-ra növeltük, a maradék 10% pedig elsősorban yen kitettséget takar."

A portfólióajánló sorozatunkban figyelemmel kísérjük a modellportfóliók devizák szerinti eloszlását is. Jelenleg a Raiffeisen Alapkezelő modellportfóliójának devizakitettségei a következőképpen alakulnak:

Az eszközallokáció csupán információs célt szolgál.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts