André Kertész emlékére ünnepélyes padavatásra került sor a Magyar Nemzeti Múzeum gyönyörű kertjében.


André Kertész fotóművész születésének 130. évfordulója alkalmából szerdán ünnepélyes keretek között avatták fel a padot a Magyar Nemzeti Múzeum gyönyörű kertjében. Az esemény méltó tiszteletadás volt a legendás művész előtt, aki maradandó nyomot hagyott a fényképezés világában.

Idén a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) ünnepélyes keretek között emlékezik meg André Kertész világhírű fotóművész születésének 130. évfordulójáról. A rendezvény keretében egy különleges kiállítássorozatot indítottak, amely eddig sosem látott fényképeket tár a közönség elé. A tárlatok három különböző helyszínen zajlanak: Esztergomban az MNMKK Balassa Bálint Múzeumban, valamint Budapesten a Magyar Nemzeti Múzeumban és a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban. Az intézmény szerdán az MTI-nek nyújtott tájékoztatása szerint a kiállítások célja, hogy méltóképpen bemutassák Kertész életművét és örökségét.

"Ezzel a gesztussal tiszteletünket fejezzük ki a XX. század egyik legkiemelkedőbb és világszerte elismert magyar fotóművésze előtt, akinek értékes örökségét a Magyar Nemzeti Múzeumban őrizzük. André Kertész egyik híres fényképe a múzeum gyönyörű kertjében található padot ábrázolja, melyet ezentúl Kertész-pad néven fogunk emlegetni. E padot egy emléktáblával is megjelöljük, így emlékeztetve a Múzeumkert és a múzeum látogatóit a XX. századi magyar dokumentarista fényképészet kiemelkedő alakjára" - idézi a közlemény Zsigmond Gábor főigazgatót.

Matthieu Berton, a Francia Intézet igazgatója, köszöntője során hangsúlyozta: "André Kertész életműve tökéletesen megjeleníti Magyarország és Franciaország közötti gazdag történelmi és kulturális kapcsolatot. Ez a két ország a művészi zsenialitás melegágyává vált. Ma, az emigránsok világnapján, emlékezzünk arra, hogy Kertész Párizsba érkezve, 31 évesen, egy olyan befogadó közegre talált, amely lehetőséget adott számára, hogy kibontakoztathassa tehetségét és megossza művészetét a világ minden táján. Párizs fényképei mára ikonikussá váltak, és egyszerre tükrözik Kertész város iránti mély szeretetét és költői látásmódját."

A köszöntők után előbb Sophie Sellier kulturális attasé olvasta fel Paul Dermée André Kertészről 1927-ben írt versét, majd Fisli Éva, a múzeum Történeti Fényképtárának vezetőjétől hallhatta a művet a közönség mai magyar fordításában.

A most véget érő emlékév során az idős mester polaroid felvételei is helyet kaptak a kiállításon, de a legfőbb figyelem az ifjú Kertész pályafutásának eddig felfedezetlen részleteire irányult, amelyek lenyűgözték a látogatókat és az olvasókat egyaránt.

A Kertész 130 emlékévben a 2021-ben New Yorkból vásárolt 1163 Kertész-kópiából válogatott a múzeum. Ezek döntő része 1925 előtt készült, 943 darab kontaktkópia, 59 darab nagyobb méretű vintázs, 151 darab polaroidfotó, 9 személyes kép és egy kollázs.

Az emlékév programjainak és kiadványainak előkészítése során Fisli Éva, a kiállítások kurátora, folyamatosan támaszkodott a Franciaországban őrzött iratokban fellelhető értékes adatokra. Emellett a New Yorkból beszerzett korai pozitív fényképeket is össze tudta vetni a digitalizált üvegnegatívokkal. A kutatómunka során külön figyelmet kapott egy olyan felvétel, amely egy budapesti parkban készült, és amelynek helyszínét sikerült azonosítania a Múzeumkert területén. A kép bal oldalán látható római szarkofág még az 1920-as évek elején díszítette ezt a helyet. Kertész felvételét valamikor 1912 és 1922 között készíthette, abban az időszakban, amikor az ifjú amatőr fényképész egyre tudatosabban kezdett el fotográfiai művészetével foglalkozni.

Related posts