Orbánék úgy vélik, hogy a digitális világ nem tőlük zeng, mert a Tiszának is megvan a maga Harcosok Klubja.


Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, egy különleges rendezvény keretein belül szólal meg a Harcosok klubja - A kezdet című eseményen, amely 2025. május 18-án kerül megrendezésre a budapesti BOK Csarnokban. A rendezvényről készült fényképet Fischer Zoltán készítette, a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály jóvoltából, az MTI közreműködésével.

Orbán Viktor párhuzamot vont a saját kezdeményezése és a Tisza Párt online hálózata között, a "Visszhang" és a "Harcosok Klubja" kategóriák mentén. Az ő értelmezésében a zsold és a hazaszeretet ellentéte jelenik meg, amely a politikai diskurzusban is jelentős szerepet játszik. Ezzel szemben a Tisza Párt képviselői hangsúlyozzák, hogy nem kívánnak Harcosok Klubját létrehozni, mivel szerintük erre nincs igényük. A "Visszhang" létezését elismerik, de csupán egy "kevésbé jelentős" Signal-csoportként emlegetik, amely kizárólag a Tisza Szigetek tagjai számára nyújt kommunikációs lehetőséget. Orbánék azonban nyilvánvalóan keresik a Harcosok Klubja ellenzéki megfelelőjét, ami arra utal, hogy a politikai táj folyamatosan formálódik, és a hatalmi játékok nem csupán a szavazatokért folynak, hanem a közvélemény befolyásolásáért is.

A miniszterelnök múlt kedden a Lovardában rendezett Fidesz Parlamenti Szalon keretében jelentette be, hogy új kihívóval néz szembe az általuk alapított Harcosok Klubja révén. A Tisza Párton belül ugyanis már aktívan működik egy Visszhang nevű csoport, amely új dimenziókat nyithat meg a politikai diskurzusban.

A miniszterelnök legutóbbi eseményen elhangzott beszédét részben a nyilvánosságnak szánták, ugyanakkor voltak olyan részei is, amelyek inkább zárt körben maradtak. Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója, először csak egy részletet, majd később a teljes szöveget megosztotta a Harcosok Klubja csoportban. A még mindig zártnak tekintett környezetben elhangzottakra az Index is felfigyelt. Orbán Viktor a szimpatizánsai előtt kifejtette, hogy véleménye szerint a helyzetük nem annyira kedvezőtlen, mint azt a közvélemény-kutatások sugallják. A miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy a kormánypártok sokkal erősebb pozícióval bírnak, mint ahogy azt sokan gondolják.

A politikai tájékozódás világában egy érdekes megállapítást tett az ellenzék vezetésével kapcsolatban, miszerint az érzéseik kizárólag a digitális térben való jelenlétük következményei. Ezt a teret nagynak és zajosnak találta, de úgy véli, hogy ez nem a nép igazi hangját tükrözi. Ezt követően arról számolt be, hogy felfedezett egy digitális hálózatot, amely a Visszhang nevet viseli. Állítása szerint ebben a csoportban a Tiszától érkező konkrét utasításokat követnek. A miniszterelnök arra is utalt, hogy ez a hálózat áll a Lázár János Facebook-posztjainak alatti támadások mögött is. Gyakorlatilag azt sugallta, hogy a Tisza Párt megalapította a saját Harcosok Klubja projektjét, míg a Visszhangot a korábbi, kommunista időszakok propagandájához hasonlította. Ezzel szemben a saját kezdeményezésük a hazaszeretet dicséretéről szól, ami szerinte sokkal szilárdabb alapokon nyugszik.

Egy különleges Harcosok Klubja a Tisza partján igazán figyelemre méltó lenne, hiszen Magyar Péter a Fidesz javaslatára reagálva megalapította a Békések Ligáját. A Tisza elnöke a Telex műsorában elmondta, hogy számukra a politikai élet nem egy "5D-s sakkjátszma", és nem csupán kommunikációs sémákban gondolkodnak. Szerinte a Békések Ligája válaszlépés volt, de a párt működése nem hasonlítható a Fideszéhez. "Ők azt hiszik, hogy a közösségi médiában csupán harcosokra és huszárokra van szükség, akik követik a központi utasításokat. De a valóság más" - hangsúlyozta. Eredményeik titka pedig nem a megszervezett kommunikációban rejlik, hanem a hitelességükben.

Amikor a Tisza Párt képviselőit megkérdeztük az Orbán Viktor által "lebuktatott" Visszhang csoportról, elismertek egy ilyen nevű, pár száz fős közösséget. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy nem terveznek semmiféle Harcosok Klubját létrehozni. Válaszukban kifejtették, hogy számukra nincs szükség ilyen formációra, mivel...

A TISZA nem a harc és a megosztottság, valamint a gyűlölet szószólója, mint Orbán Viktor, hanem a Békések Ligájával egy valódi nemzeti összefogást, továbbá a magyarok közötti békét és harmóniát képvisel.

Szerintük ők a Fidesszel ellentétben nem költenek "közpénz milliárdokat aljas, hazug, lejárató és uszító kampányokra, kínai vagy orosz botokra, vietnámi lájkokra vagy éppen online harcosok képzésére és megafonos bohócokra sem" - fogalmaztak válaszukban.

Megismételték Magyar Péter korábbi megállapításait, miszerint a közösségi média platformjainak elérhetősége és népszerűsége jelentősen felülmúlja Orbánék hasonló oldalait. Ennek oka, hogy őszinte kommunikációval és az emberek valós problémáival foglalkoznak. Elismerésre került, hogy a több mint kétezer Tisza Sziget tagját különböző applikációkon és csoportokon keresztül érik el, köztük egy "kevésbé jelentős" Visszhang nevű Signal-csoport, amely néhány száz fős, és ahol állítólag a párttal kapcsolatos friss híreket osztanak meg. "További jó küzdelmet kívánunk az Orbán-harcosoknak. Zászló-zászló, szív" - zárták sorukat.

Feltettük a kérdést egy vidéki forrásunknak, amely a Tisza szigetein található, hogy tud-e valamit a Visszhang nevű csoport létezéséről, esetleg a tagja-e. Meglepően azt válaszolta, hogy még sosem hallott erről a közösségről, pedig ő aktívan részt vesz a helyi Tisza Sziget ügyeiben.

Orbán Viktor és a Fidesz számára kedvező lehet az a narratíva, miszerint a Tisza Párt központilag irányítja a közösségi médiában megnyilvánuló kommentelőket, hasonlóan hozzájuk. Az utóbbi időszakban, valószínűleg a saját táboruk bátorítása érdekében, elkezdték hangoztatni, hogy a támogatottságuk stabil, és nincs ok aggodalomra, mivel a párton belül nem tapasztalnak kormányváltásra utaló jeleket vagy elégedetlenséget. Mindazonáltal a közösségi média platformjain a politikusaik profiljain is megfigyelhető, hogy megnövekedett az elégedetlenkedő és kritikus hozzászólások száma. Ezt a jelenséget egy ellenzéki Harcosok Klubjával, vagy ahhoz hasonló, szervezetten működő közösséggel próbálják megindokolni. Talán emiatt került nyilvánosságra Orbán szava a Visszhang csoporttal kapcsolatban.

A Fidesz a Magyarék által jelentéktelennek titulált Visszhangot arra használja, hogy indokolja a Harcosok Klubja létrehozását. A párt saját szavaival élve ezt a platformot azért hozták létre, mert a digitális térben a Fidesz ellenfelei magabiztosabban navigálnak. "A Tisza Párt képes arra, hogy olyan zajt és közhangulatot teremtsen az online világban, mintha ők lennének többen. Pedig ez nem igaz. A valóság az, hogy mi vagyunk a szervezettebbek, és ha most tartanának választásokat, szerintem meg is nyernénk" - nyilatkozott a miniszterelnök a témáról.

Ebbe állt bele például a Megafon is, akik állítólag egy Visszhang csoportos üzenetet osztottak meg, ahol arra kérik a tagokat, hogy "szedjék szét" Lázár János egyik MÁV-val kapcsolatos bejegyzését. "Nevessétek ki, óvatosan kommenteljetek" - olvasható a megafonos Deák Dániel által közzétett üzenetben. Deák is megismételte az Orbán Viktor által meghirdetett új narratívát, miszerint a Tisza azt akarja elérni a közösségi oldalakon, mintha ők lennének többségben. "Ez egy virtuális valóság, amiről sokszor bebizonyosodik, hogy köszönőviszonyban sincs a hétköznapi valósággal" - fogalmazott Deák Dániel.

A kormánypártok grandiózus felhajtással indították el kezdeményezésüket, és most próbálják meg indokolni, miért volt szükség a Harcosok Klubjára. A közösségi média, és különösen a Facebook csataterén, valamint a célzott narratíva (a fideszes vélemények felhangosítása) világosan megjelölte a mérhető mutatókat. Így könnyen nyomon követhető, hogy van-e bármiféle változás vagy tendencia a harc megkezdése óta. Jelenleg azonban úgy tűnik, hogy a digitális térbe való ilyen irányú "áttelepülés" inkább öngólnak számít, semmint valódi áttörésnek.

Bár a Tisza próbálja cáfolni, Orbánék nézőpontja szerint mostani helyzetük egyértelmű: a Visszhang csoport révén a Harcosok Klubja online színtéren is rátalált a kihívásra. Ennek következtében pedig nem meglepő, hogy a közösségi médiafelületeiket gyakran elárasztják a kritikus vagy dühös hozzászólások.

Related posts