Orbán Viktor a forint gyengülésének okait úgy tálalta, hogy az állításainak csupán egy része állja meg a helyét.


Az idei évben, különösen az utolsó két-három hónap folyamán, a közép-európai devizák között a forint teljesítménye volt a legrosszabb. Tegnap a dollárral, ma pedig az euróval szemben zuhant kétéves mélypontjára – szerdán a dollár ára már a 400 forintot is meghaladta, míg az euró értéke a cikk írásakor 416,3 forinton tetőzött. Ráadásul néhány héttel ezelőtt a forint történelmi mélypontra süllyedt a złotyval szemben is.

Orbán Viktor a Mandinernek adott év végi interjújában, amely csütörtökön látott napvilágot, egy olyan helyzetre reagált, amelyről finoman szólva is megkérdőjelezhető magyarázatot nyújtott. Kifejtette:

"Elképzelhetetlen, hogy a magyar gazdaság értéke egy héten belül 390 forintos eurót indokoljon, majd egy következő héten már 410 forintosat. (...) Ez a hirtelen ingadozás arra utal, hogy nem a gazdaság valós teljesítménye változik, hanem a forintpiacon történő spekuláció révén elérhető nyereség mértéke. A forint árfolyamának manipulálása mögött az a szándék húzódik, hogy a deviza értékének ingadoztatásával profitot lehessen realizálni."

Nos, mit is oszt meg velünk a miniszterelnök, azon kívül, hogy megemlíti Sorost?

A devizapiac kereskedői, vagyis a spekulánsok pénzszerzési törekvései nem bírnak negatív felhanggal. Az üzleti élet természeténél fogva mindenki arra törekszik, hogy profitot termeljen, ki a saját módszerei szerint. Ha valaki például irodaházakat épít, amelyeket aztán tetemes felárral értékesít a magyar államnak – függetlenül attól, hogy az apósa a miniszterelnök –, az is egy érvényes üzleti stratégia. Mások pedig a devizák piaci mozgásait kihasználva vásárolnak alacsony áron, majd értékesítik drágábban, vagy éppen ellenkezőleg: előre eladják a devizát magasabb áron, majd később visszaveszik olcsóbban, ami a shortolás technikája. Mindez az üzleti élet színes palettájának része.

Az üzleti világ mindig is a kedvező vásárlások és a magas haszonelvárások körül forgott. Sokan hajlamosak ezt problémaként beállítani, ahogy Orbán is teszi, de valójában nincs ezzel semmi gond, amennyiben az üzletelés átlátható és mindenkire egyforma feltételek vonatkoznak. Persze, ha az irodaházak adásvétele szóba kerül, akkor már nem biztos, hogy mindenki számára világos és egyenlő a helyzet.

Az orbáni állítással kapcsolatban a legfőbb probléma az, hogy a lényeges érv elkerüli a figyelmet: a forint gyengülése nem a természetes gazdasági folyamatok következménye, hanem mesterséges manipulációk eredménye lenne. Valójában azonban nem tapasztalható ilyen rángatás.

Related posts