Orbán Viktor szövetségesének irányítása alatt áll a francia kormány jövője.


Michel Barnier, a francia miniszterelnök, saját hatáskörében, vészhelyzeti intézkedések révén kívánja elfogadtatni a költségvetést. Ezzel a lépéssel azonban kockázatot vállal, hiszen a fő ellenzéki párt, a Nemzeti Tömörülés akár megbuktathatja kisebbségi kormányát.

Michel Barnier, Franciaország miniszterelnöke, arra készül, hogy a parlament előtt keresztülvigye a 2025-ös költségvetéshez kapcsolódó társadalombiztosítási törvénytervezetet. Ezzel azonban ki van téve annak a veszélynek, hogy szélsőjobboldali és baloldali ellenfelei megkérdőjelezzék a bizalmát egy esetleges bizalmi szavazás során - értesült a Reuters. A nap folyamán Barnier az utolsó pillanatban engedményeket tett a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) támogatásának megszerzése érdekében, és végül úgy döntött, hogy az alkotmány 49. cikkelyének 3. bekezdésére hivatkozva, szavazás nélkül nyújtja be a törvényjavaslatot - írta a francia sajtó. Hétfőn még a gyógyszer-térítések csökkentésének elvetését ajánlotta fel, de ez az ajánlat nem bizonyult elegendőnek - számolt be róla a Reuters.

Egy ilyen intézkedés bizalmatlansági indítványt generál, amelyet az RN és a baloldal bejelentéseik alapján a Barnier-kormány megbuktatására kívánnak felhasználni.

A Nemzetgyűlés szavazása előtt Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetője hangsúlyozta, hogy arra törekszik, hogy a miniszterelnök több engedményt tegyen, és elvetné azokat a javaslatokat, amelyek január 1-jén eltörölnék a nyugdíjak inflációs indexálását. "A kormány döntésén múlik, hogy elfogadja-e a megoldást vagy sem" - nyilatkozta, miközben nyitva hagyta a lehetőséget a további egyeztetésekre a 49. paragrafus alkalmazásának bejelentése előtt.

A Nemzeti Tömörülés és a Fidesz, melyet Orbán Viktor miniszterelnök irányít, a Patrióták Európáért csoport keretein belül az Európai Parlament azonos pártcsaládjának tagjai közé tartozik.

Barnier döntése, hogy a 2025-ös költségvetést nem a megosztott parlamenti viták keretein belül kívánja elfogadtatni, komoly kockázatokat rejt magában. Ez a lépés könnyen arra vezethet, hogy az eurózóna második legnagyobb gazdasága mindössze hat hónapon belül egy újabb politikai válságba kerül, ami tovább fokozhatja az EU fővárosaiban már meglévő instabilitást.

Barnier kisebbségi kormánya szeptemberi megalakulása óta az RN támogatására támaszkodik túlélése érdekében. A költségvetési törvényjavaslat, amely 60 milliárd eurós adóemelés és kiadáscsökkentés révén kívánja megfékezni Franciaország spirális államháztartási hiányát, megszakíthatja ezt a gyengécske kapcsolatot.

Related posts