Novák Katalin bejelentette a mozgás évét, de váratlanul minden, amit a Fidesz biztosnak vélt, összeomlott.


"2024 legyen a mozgás éve!" - osztotta meg Novák Katalin január elsején a Facebookon, és a kívánsága szinte azonnal valóra vált. Csak pár hét elteltével ő maga is akcióba lépett, és a rendszer is megremegett a változásoktól.

Lázár János szerint "nem kérdés", hogy a Fidesz még mindig a kegyelmi ügyet szenvedi. Pedig olyan jól indult számukra az év: januárban tudott erősödni az őszi mélyponthoz képest, a teljes népességen belül 32, a választani tudó biztos szavazók körében 52 százalékon állt a Medián mérése szerint. A kormányváltó hangulat is csökkent (48 százalékra), és kevesebben (57 százaléknyian) gondolták azt is, hogy rossz irányba mennek a dolgok. Az ellenzék lejtmenetben volt, de még tartotta magát, a teljes népességet nézve három párt (erősorrendben a DK, a Mi Hazánk és a Kutya Párt) a parlamenti bejutási küszöb fölött állt.

A megszokott ügymenet február 2-áig zajlott, amikor egy vidéki ügyvéd a Bírósági Határozatok Gyűjteményében felfedezte, hogy Novák Katalin 2023. április 27-én kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon pedofil volt igazgatójának, K. Endrének, aki egy bűntárs védelmében állt. Az ügyvéd azonnal értesítette a sajtót, és Kaufmann Balázs megjelent az első cikkel, amelyből kiderült, hogy K. Endre a pápalátogatás apropóján szabadult a börtönből. Az ügy rejtve maradt volna, ha az igazgatóhelyettes nem indítványozza börtönbüntetése harmadfokú felülvizsgálatát éppen a kegyelmi kérelem benyújtásával egy időben.

Miközben az ügy részleteit kutattuk, számos érdekes információra bukkantunk: például kiderült, hogy K. Endre jól ismerte a felcsúti fideszes berkeket, és Novák Katalin is gyakran időzött K. Endre erdélyi szülőfalujában. A Fidesz azonban csendben maradt, nem reagált a felmerült kérdésekre. Novák Katalin hivatala próbálta védeni magát azzal, hogy "a pedofiloknak nincs kegyelem", de a valódi problémáról nem nyilatkoztak.

A kormánypárti média és a szakértők kezdetben igyekeztek megvédeni Novákot. Kocsis Máté frakcióvezető a baloldalra irányította a figyelmet, sőt, súlyos vádakat is megfogalmazott. Orbán Balázs pedig azzal próbálta hárítani a kritikákat, hogy „tiszteletben tartják Novák döntését”. Azonban a helyzet végül annyira súlyossá vált, hogy a Fidesz számára már nem volt fenntartható a helyzet.

A botrány kirobbanása után 6 nappal, február 8-án megszólalt Orbán Viktor, és egy Facebook-videóban bejelentette azt az Alkotmánymódosítást, ami kizárta, hogy a köztársasági elnök kegyelmet adjon "a kiskorú személy sérelmére elkövetett szándékos bűncselekmények" esetében. (A videóban nem mondta ki Novák nevét, amit utána még egy hónapig került.) A Sándor-palota erre annyit reagált, Novák "jó szívvel aláírja" a módosítást.

A saját jogkörök csorbításáról beszélve, egy alkotmányos demokráciában aligha találhatunk ennél megalázóbb politikai lépést - fogalmazott Rényi Pál Dániel február 9-i írásában.

Orbán nyilatkozata jelezte a köztársasági elnök mögüli támogatás fokozatos visszahúzódását, míg Novák hiába fáradozott a miniszterelnöknek a kegyelmi ügy részleteinek magyarázatával, azt ő nem tudta elfogadni.

"Tavaly áprilisban, a kegyelem mellett döntve, abban a hitben voltam, hogy az elítélt nem fog élni a rábízott gyermekek védtelenségével. Utólag beláttam, hogy tévedtem, hiszen a kegyelmi döntés és annak indoklása hiányzott, ami kétségeket ébreszthetett a pedofíliával szembeni zéró tolerancia kapcsán. Pedig ezen a téren nincs helye kételyeknek" - nyilatkozta akkor a köztévében.

Ő volt a második köztársasági elnök, aki váratlanul távozott a politikai színtérről. Aznap Varga Judit volt igazságügyi miniszter is bejelentette, hogy visszavonul, aki az EP-listát vezette volna. Két nappal korábban még nem sejtette, hogy ilyen irányt vesz az események sora. Ő volt az, aki zöld lámpát adott Novák döntésének.

Orbán Viktor tévedhetetlennek hitt személyzeti politikája elbukott. Egy év végi interjúban arról beszélt, politikai világsztárokat vesztettek, de sem Novák, sem Varga nevét nem mondta ki.

Novák lemondásának másnapján elkezdték terjeszteni kormányközeli források, hogy a kegyelmi kérvényről Balog Zoltán győzködhette a volt köztársasági elnököt.

Related posts