Csillagászati csodák várnak ránk az ünnepnapokon, hiszen pénteken és szombaton különleges égi jelenségekkel gazdagodhatunk. Érdemes felnézni az égre, hiszen ritka események színesíthetik a csillagok világát!

Pénteken a Vénusz, szombaton a Szaturnusz keresztezi a Hold útját, emellett a Quadrantidák meteorraj hullása is megfigyelhető, melynek tetőzése szombatra várható. A brit csillagászati társaság felhívta a figyelmet arra, hogy a fényszennyezéstől minél távolabb helyezkedjenek el, akik látni akarják a jelenséget. Magyarországon pedig kora este lesz látható a Szaturnusz a Hold mellett.
Pénteken lenyűgöző égi látványosságnak lehettek tanúi a csillagászok, amikor a Vénusz ragyogó fénye a fogyó hold sziluettje felett tündökölt. A BBC beszámolója szerint ez a csodás jelenség szabad szemmel is jól megfigyelhető volt az északi féltekén. A Vénusz, amelyet gyakran Esthajnalcsillagként emlegetnek, rendkívül fényes csillagként vonzza magára a figyelmet az éjszakai égbolton.
2025 januárjában izgalmas csillagászati események várnak ránk, hiszen a Vénusz mellett a Szaturnusz is a csillagászok figyelmének középpontjába kerül. Január 18-án a két bolygó mindössze 2,2 fok távolságra fog látszani egymástól, ami különleges látványt nyújt majd az égbolton. Ezen felül a Quadrantidák meteorraj is aktívan hullik az éjszakai égen; a szombati napra várhatóan elérkezik a maximuma, de már december 26. óta megfigyelhető, és január 12-ig tartó látványos időszakot kínál a csillagkedvelőknek.
Dr. Robert Massey, az Egyesült Királyság Királyi Csillagászati Társaságának igazgatóhelyettese rámutatott, hogy azok számára, akik naplemente után szeretnék megfigyelni az égi jelenségeket, elengedhetetlen, hogy "minél távolabb kerüljenek a fényszennyezéstől".
"Amennyiben van időnk, hogy felfedezzük a világot, és az időjárás is kedvező, mindenképpen érdemes elmenni, hiszen ez egy igazi újévi különlegesség" - osztotta meg Massey.
Korábban megírtuk, szombat este a Magyar Csillagászati Egyesület közleménye szerint ezen a januári napon a Szaturnusz Hold általi fedését figyelhetjük meg Magyarországról a kora esti égen. Budapestről nézve 18:45:42-kor fedi el a Hold sötét pereme a Szaturnuszt, amely 19:38:14-kor lép ki a holdsarló mögül (más hazai településeken néhány perc eltéréssel következik be a jelenség).
A fedés előtti időszakban már sötétedéstől megfigyelhetjük, amint a Hold fokozatosan közeledik a Szaturnuszhoz, amely a holdsarlótól "balra" fog látszani, közepes fényességű "csillagként". Az elfedés után bő 50 perccel később bukkan fel ismét a bolygó a holdsarlótól "jobbra", ekkor azonban eleinte csak távcsővel tudjuk megpillantani a bolygót a fényes holdsarló mellett.
A Magyar Csillagászati Egyesület felhívta a figyelmet arra, hogy a következő Szaturnusz-fedés Magyarország területéről 2036. december 9-én lesz megfigyelhető. Ezért izgalmas lehetőség, hogy a január 4-i eseményt alaposan nyomon kövessük.