Nagy hírek érkeztek a TSMC-től: új, innovatív áramkörök formálhatják majd a jövőt az iPhone-okban és az Nvidia grafikus kártyáiban.


Van, amikor a kicsi a jó: bejelentette a TSMC a legújabb, 1,4 nm-es folyamattechnológiáját. Az ezzel készülő áramkörök kerülhetnek majd az Apple új telefonjaiba és a Nvidia videokártyáiba.

Egyre inkább elképesztő mértékben csökkennek a gyártási technológiák méretei: már a 4 nm-es és 2 nm-es eljárások mellett, sőt, az 1,4 nm-es technológia is egyre többször kerül szóba. Először a Samsung kapcsán hallhattunk erről a lenyűgöző számról, most pedig a közelmúltban, a 2025-ös észak-amerikai technológiai szimpózium keretein belül a TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) is bejelentette az A14 (1,4 nm-es osztályú) technológiát. Az iparág fejlődése szinte megállíthatatlan, és a jövőbeli lehetőségek határvonalán egyre izgalmasabb innovációk várnak ránk.

A processzorok összetett felépítésük révén sok ezer tranzisztorból állnak, és a chip teljesítménye szorosan összefügg azzal, hogy mennyi tranzisztort képesek elhelyezni egy adott felületen. Minél kisebbek ezek az elemek, annál magasabb lesz az eszközök teljesítménye, energiahatékonysága és sebessége. Azonban a tranzisztorok közötti távolság csökkentése rendkívüli kihívás elé állítja a mérnököket. Éppen ezért folyamatosan új módszereket és technológiákat fejlesztenek ki, hogy megfeleljenek ennek az igénynek.

A különböző folyamatokat vagy csomópontokat a mikrométerben és nanométerben mért hosszúság különbözteti meg, és minél kisebb ez a szám, annál jobb a folyamat. Azonban míg korábban ez a szám egy tranzisztor fizikai méreteire utalt, ma már inkább csak jelzés a folyamatok összehasonlítására. Azaz az 5 nm jobb, mint a 7 nm-es, a 2 nm-es, pláne az 1,4 nm-es pedig még az előbbieknél is sokkal jobb. Hogy mennyire önkényessé vált ez a szám ma már, azt az is bizonyítja, hogy mást takar a Samsung 4 nm-es technológiája, mint a TSMC-é.

Mindez persze nem sokat von le abból, hogy az 1,4 nm-es folyamattechnológia, akár a Samsung, akár a TSMC nevéhez fűződik, óriási technikai bravúr. Összehasonlítva például a jelenlegi TSMC 3 nm-es eljárással, az 1,4 nm-es alapvetően akár 30 százalékkal gyorsabbá, és 60 százalékkal hatékonyabbá teszi az áramköröket, illetve 15 százalékos teljesítménynövekedést, valamint 30 százalékos hatékonyság-növekedést ígér a majdani 2 nm-es processzorokhoz képest is. Ez pedig már valóban érezhető fejlődés.

Sajnos egy picit azért még várni kell arra, hogy mindezt a saját eszközeinken is érezhessük. A TSMC 2 nm-es gyártása is még csak ebben az évben kezdődik, és a cég közlése szerint 2028-ra várható az 1,4 nm-es folyamattal készülő áramkörök megjelenése (bár a vállalat azt nem közölte, hogy az év első vagy második felében kezdi-e meg a nagy volumenű gyártást).

A 1,4 nm-es technológia még mindig néhány generációnyira van tőlünk, de már most is sejthetjük, hogy milyen eszközökbe fogják integrálni ezeket a chipeket. A TSMC széleskörű partnerkapcsolatai révén a következő generációs gyártási folyamat várhatóan a jövőbeli iPhone-okban, Nvidia grafikus kártyákban, AMD processzorokban és számos más innovatív készülékben is megjelenik majd.

Az A14-es technológiájának 2028-as bevezetése mellett a TSMC azt is megemlítette, hogy bevezeti a következő generációs csomagolási technológiát, amely különböző funkciókkal rendelkező chipeket egyesít egyetlen csomagban, és a gyártás várhatóan 2027-ben kezdődik.

Related posts