Fedezd fel, kik lépnek színpadra a Zeneakadémián a következő év során! Különleges fellépők és izgalmas programok várnak rád. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy részese legyél a zenei élményeknek!
A Zeneakadémia 2025-ben ünnepli megalapításának 150. évfordulóját, és ennek apropóján számos izgalmas program, kiállítás és tudományos konferencia várja az érdeklődőket. A következő tavaszi szezon során már több esemény kapcsolódik a jubileumi ünnepségsorozathoz, míg a legkiemelkedőbb programokra ősszel kerül sor. Az intézmény gazdag története és zenei hagyományai iránti tiszteletet kifejezve, a rendezvények sokszínűsége biztosítja, hogy mindenki találjon kedvére való élményt.
A tavaszi események között különösen figyelemre méltó a Zeneakadémia által szervezett két sorozat: A tegnap Zeneakadémiája és A Zeneakadémia rejtett kincsei. Az első sorozatban Mácsai János és Molnár Szabolcs, két elismert zenetörténész, osztják meg gondolataikat az egyetem másfél évszázados történetéről, gazdag zenei illusztrációk kíséretében. A második sorozatban pedig a Zeneakadémia régmúlt zeneszerző tanárainak ritkán hallott művei csendülnek fel, a hallgatók közreműködésével, így felidézve a klasszikus zene gazdag örökségét és a zenetudomány iránti elkötelezettséget.
A magyar vonósnégyesjáték hagyományát négy generációt képviselő, kiváló együttesek muzsikálásával eleveníti fel A magyar kvartett tradíció című sorozat, amelyben a műfaj klasszikusai mellett Bartók vonósnégyeseinek többsége is megszólal a már világhírre szert tett Takács-, Keller-, illetve Kelemen-kvartettek mellett a legfiatalabbakat képviselő Korossy Kvartett tolmácsolásában, részben őszre átnyúlva.
A programok között természetesen helyet kapnak az intézmény különböző együtteseinek élvezetes koncertjei is. Az évad során a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara többször is színpadra lép, többek között februárban, amikor a fiatal tehetség, Rozsonits Ildikó, Beethoven 5. versenyművének szólistájaként csatlakozik a zenekarhoz. Márciusban, Bartók Béla születésnapján, a Zeneakadémia falai között Meláth Andrea és Fried Péter operaénekesek közreműködésével hangzik el A kékszakállú herceg vára, Kesselyák Gergely vezényletével. A Stabat Mater, Rossini csodálatos műve, szintén terítékre kerül, amelyet a zenekar és az Alma Mater Kórus énekel, kitűnő szólisták, mint Horti Lilla (szoprán), Balga Gabriella (alt), Fekete Attila (tenor) és Bakonyi Marcell (basszus) közreműködésével, Somos Csaba vezényletével. A Koncertfúvós Zenekar különleges ősbemutatókkal készül, köztük egy darabban Balázs János zongoraművész is szólóban lép fel. Továbbá, az A Zeneakadémia műhelyei című programsorozat keretében többek között az Operavizsgára és az Áriavizsgára is várják az érdeklődőket.
Tavasszal izgalmas zenei események várnak ránk az "Orgona a központban" sorozat keretein belül, ahol két kiemelkedő orgonaművész lép színpadra. Először is, a már nemzetközi szinten elismert Karol Mossakowski debütál a Zeneakadémián, aki klasszikus és romantikus darabokkal varázsol el minket. Ezen kívül, Szabó Balázs is visszatér, hogy szólóestjén bemutassa tehetségét, aki egyben a Bécsi Zene- és Előadóművészeti Egyetem oktatója is. Ne hagyja ki ezt a különleges zenei élményt!
A zene iránti szenvedélytől fűtött hallgatóknak készült az Itt és most sorozat, melyben különleges élmények várnak ránk. Az Ecce homo című koncerten Tornyai Péter impozáns, a húsvéti időszakhoz kötődő műve, a Dixit is felcsendül, neves szólisták közreműködésével. Emellett Borbély László zongoraművész szólóestjén Bach és Sári József mesterművei kerülnek összehasonlításra, míg az Amadinda Percussion Project újabb izgalmas kiadással lép a közönség elé. Élvezd a zene varázsát és merülj el a kultúra gazdagságában!
Folytatódik a Klasszikusok vasárnap délután, ahol a közönség újabb lenyűgöző remekművekkel és tehetséges fiatal muzsikusokkal találkozhat. Az eseményt a kiváló házigazda, Eckhardt Gábor vezeti, aki betekintést nyújt a zene világába és a fiatal előadók tehetségét is bemutatja.
A Hungarotonnal közös lemezbemutató zongorasorozatban Kovács Gergely, Lajkó István, Horváth Benedek és Fejes Krisztina zongoraestje hallható, míg az Akusztikus, autentikus című népzenei, illetve a Jazz itt! című dzsessz-sorozatok közül előbbiben többek közt az ötvenéves Vujicsics Együttes, utóbbiban a Binder Trió és ifj. Jónás Rezső trióformációja várja majd a közönséget.