MÚOSZ: A független sajtó létezése komoly fenyegetettség alatt áll.

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) rendkívüli felháborodással fogadta a független sajtó működését alapjaiban veszélyeztető törvénytervezetet. Kocsi Ilona, a szövetség elnöke arra szólítja fel a képviselőket, függetlenül attól, hogy kormánypártiak vagy ellenzékiek, hogy ne váljanak a szabad sajtó elleni támadások cinkostársaivá. Az állásfoglalás a kormány azon javaslatára reagál, amely a külföldi támogatásokban részesülő szervezetek működését kívánja ellehetetleníteni.
A MÚOSZ felhívással fordul minden olyan magyar állampolgárhoz, aki fontosnak tartja Magyarország demokratikus működését: támogassák a független sajtót. Az állásfoglalásukban hangsúlyozzák: "Az újságírás működéséhez elengedhetetlenek az anyagi források. A hatalom a közélet átláthatóságát érintő törvénytervezetével, amely a külföldi támogatások tilalmát célozza, próbálja ellehetetleníteni azokat a lapokat, amelyek ilyen forrásokból tartják fenn magukat. Egy demokratikus társadalom alapköve a szabadon működő, független sajtó. Ennek hiányában a demokrácia is komoly veszélybe kerül."
A törvénytervezet lényegét összefoglalva megállapítható, hogy a kormány a Szuverenitásvédelmi Hivatal ajánlására rendeletet hoz létre, amelyben felsorolja azokat a szervezeteket, amelyek tevékenysége potenciálisan veszélyezteti Magyarország szuverenitását. Az ilyen szervezetek a jövőben nem fogadhatnak el külföldi támogatást engedély nélkül, nem élvezhetik a személyi jövedelemadó kedvezményét, és kötelezően vagyonnyilatkozatot kell tenniük. Ezen kívül kiemelt közszereplőként kezelik őket, ami további kötelezettségekkel jár. A tervezet szigorú büntetéseket is előirányoz, hiszen a külföldi támogatások elfogadása esetén a kiszabható bírság akár a támogatás huszonötszörösére is rúghat. A közélet befolyásolására irányuló tevékenységek között említést nyer a demokratikus viták és az állami, társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolása, amely magában foglalja az államhatalmi feladatokat ellátó személyek döntéseinek befolyásolását is.
"Az információk minden szinten hatással lehetnek a döntéshozatalra, ezért ez a szabályozás olyan fokú rugalmassággal bír, hogy lehetővé teszi a hatalom számára, hogy bárkit kiszemeljen, nyilvántartásba vegyen, megbüntessen vagy éppen ellehetetlenítsen."
A MÚOSZ állásfoglalásában olvasható, hogy bár évente több száz milliárd forintnyi állami forrást fordítanak kommunikációra - akár közvetlenül, akár közvetve - a független sajtó számára ennek csupán elenyésző része jut. "Ebben a helyzetben a külföldi, nyilvános pályázatokon elnyert támogatások jelentették a menekülési lehetőséget. Emellett a határon túli honfitársainktól érkező pár ezer forintos adományok is segítséget nyújtanak. Ez is külföldi forrás. Most azonban a hatalom ezt a lehetőséget is megpróbálja korlátozni, éppen akkor, amikor a magyar kormány azt kéri az Európai Uniótól, hogy folyósítsák a nekik járó támogatásokat" - fogalmaztak.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) felhívta a köztársasági elnök figyelmét, aki korábban az Alkotmánybíróság élén állt, hogy ne szignálja a törvényt, amennyiben azt a Parlament megszavazná. "Végül pedig arra kérjük a magyar lakosságot, hogy fejezze ki tiltakozását a demokráciát alapjaiban fenyegető jogszabály ellen, és ha lehetősége van rá, anyagi támogatásával is segítse a szabad sajtót. Jelenleg a fennmaradásunk a tét" - áll a közleményükben.
A törvénytervezet elfogadása kapcsán felmerült, hogy ezáltal megkérdőjeleződik az Alaptörvény azon passzusa, amely így szól: "Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit." Jelenleg azonban éppen az ellenkezője valósul meg, és ha nem lépünk közbe, ez a helyzet tovább súlyosbodik.
Kedden éjszaka Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője, benyújtotta a parlamentnek "A közélet átláthatóságáról" elnevezésű törvényjavaslatát. Ez a javaslat jelentős mértékben megnehezítené a külföldi támogatásban részesülő szervezetek működését és fennmaradását. Az előterjesztés értelmében, ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy véli, hogy egy külföldi forrásból finanszírozott szervezet tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti, akkor javasolhatja a kormánynak, hogy helyezze jegyzékre az adott szervezetet.