A csecsemők gyakran dörzsölik a szemüket, amikor fáradtak, mert ez egy természetes reakció a fáradtságra és a kényelmetlenségre. Ezzel a mozdulattal próbálják enyhíteni a szemük feszültségét és irritációját, amely a hosszú ébren töltött idő után jelentkez


Amikor egy újszülött fáradni kezd, gyakran látni, ahogy apró kezecskéivel dörzsöli a szemeit. De vajon ez a viselkedés reflexszerű, vagy tudatos döntés eredménye a kicsik részéről?

Az új szülők gyorsan felfedezik, hogy amikor a kisbaba megdörzsöli a szemét, az egyértelmű jel arra, hogy ideje lenne egy kis pihenésnek. De miért történik ez a csecsemők esetében, ha álmosak? Mi áll a háttérben, ami ezt a viselkedést kiváltja, és milyen funkciót lát el? Az álomhoz való közeledés során a baba szervezete különböző jeleket küld, a szem dörzsölése pedig egyfajta természetes reakció lehet a fáradtságra, amely segít számukra kifejezni az igényüket a pihenésre.

Sajnos a kisbabák nem tudják elmondani nekünk, miért dörzsölik a szemüket, de valószínű, hogy valamilyen zavaró érzés áll a háttérben. Elképzelhető, hogy a szemizmok fáradnak el, és ezzel jeleznek az agynak, hogy itt az ideje egy kis pihenésnek.

Ahogyan a vállunknak is jól esik egy masszázs a hosszú íróasztali munka után, úgy a szemünket is megilleti egy kis kényeztetés, különösen a fáradtságot okozó hosszas figyelés után. A csecsemők gyakran töltenek hosszú perceket a körülöttük lévő világ felfedezésével, ám ez hamar kimeríti a szemük energiáit. Az állandó bámészkodás nemcsak fárasztó, hanem a szem hidratáltságát is csökkenti, hiszen a babák ritkán pislognak, így nem meglepő, hogy néhány óra elteltével már érezhetik a szúrós és száraz szem érzését.

A könnyek nem csupán sós vízből tevődnek össze. A szemhéjunkban található mirigyek egy finom olajos réteget is előállítanak, amely segít meggátolni a könnyek párolgását. Ezt az olajat a pislogás során eloszlatjuk a szemgolyón, így biztosítva a megfelelő nedvességet. Amikor valami izgalmasat figyelünk, hajlamosak vagyunk ritkábban pislogni, ami idővel kellemetlen feszültséget okozhat. Ezt az érzést dörzsöléssel enyhíthetjük, de érdemes figyelni a pislogás ritmusára is.

Összességében elmondható, hogy a babák szemdörzsölése mögött az állhat, hogy a szemük – akárcsak a testük többi izma – fáradtságot érez. A kéz érintése kellemes érzést biztosít számukra, miközben finoman masszírozza a megfáradt izmokat.

[[c1]]

Szakemberek szerint szó sincs arrólt, hogy a csecsemők szemdörzsölése egy olyan babakori reflex, ami náhány hónap múlva eltűnik. A szopási-, a kereső- vagy a Moro-reflexek azért tűnnek el, mert a csecsemő idegrendszere fokozatosan fejlődik és érik. Amikor kontrollt kezd szerezni a testmozgása felett, és tudatosabb mozgásokat képes végezni, ezek az automatikus reflexek feleslegessé válnak.

A Moro-reflex, más néven ölelési reflex, az a jelenség, amikor a csecsemő váratlanul kinyitja a karjait és lábait, majd gyorsan összezárja azokat, ha hirtelen hangot hall. Ez a reflex a kisbabák természetes reakciója, és jellemzően 4-6 hónapos korukra fokozatosan eltűnik, ahogy fejlődésük előrehalad.

A markolóreflex igazi szórakozást hozhat a szülők életébe, de csak addig, amíg a baba nem egy fülbevalóra vagy egy hajtincsre "támad". Amikor bármilyen tárgy érinti a csecsemő tenyerét, azonnal szorosan megfogja, és igencsak nehéz kicsavarni az ujjai közül. Ez a szórakoztató, ám néha bosszantó jelenség általában 5-6 hónapos kor körül kezd eltűnni, amikor a kisgyermek szándékos fogási képessége elkezd fejlődni.

Related posts