Megérkezett az új PMÁP kamat, így kezdetét veheti a grandiózus állampapírcsata!


A magyar befektetők figyelme most egy figyelemre méltó számra összpontosít, amely új lehetőségek keresésére sarkallhatja őket. A legújabb inflációs jelentés alapján a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökkent, ami komoly aggodalmat kelthet az állam körében. Kérdés, hogy mi vár a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapírra, és hogyan alakul a jövője a megváltozott piaci környezetben.

A pénzügyi állomány jelentős része a prémium és privátbanki ügyfelek körében összpontosul. Számukra tapasztalt tanácsadók állnak rendelkezésre, hogy segítsenek a jobb lehetőségek kihasználásában. Ugyanakkor a kisbefektetők is felfedezhetik, hogy az új PMÁP kamatok mellett, nem csupán állampapírokban, hanem bankbetétekben is lényegesen vonzóbb hozamokat találhatnak – derül ki a Bank360.hu legfrissebb elemzéséből.

Tavaly sikerült megfékezni a fogyasztói árak korábbi években tapasztalt drámai emelkedését. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint 2024-re az átlagos éves infláció 3,7 százalékra csökkent, szemben a 2023-as 17,6 százalékkal. Ez a kedvező hír azonban jelentős kamatcsökkenést eredményez azok számára, akik Prémium Magyar Állampapírokban (PMÁP) tartják a megtakarításaikat. Jelenleg ezek az állampapírok 17,85-19,1 százalékos kamatot kínálnak, de az idei kamatfordulók után ez a mérték 3,95-5,2 százalékra fog csökkenni - írja a Bank360.hu. Érdemes megemlíteni, hogy léteznek olyan sorozatok is, amelyek alacsonyabb kamatot biztosítanak: a 2023 novemberében kibocsátott kötvény kamata 9,9 százalékos, míg a tavaly februárban piacra dobott PMÁP-é 7,9 százalék. Áprilisi kamatfordulókor azonban ezeknek a kamata is 4,2 százalékra fog csökkenni.

Ez azt jelenti, hogy az összes lakossági és intézményi állampapír magasabb kamatot fizet most, mint amit a PMÁP-ok a kamatfordulójuk után kínálnak. Ez pedig hatalmas mozgást idézhet elő a lakossági állampapírpiacon, hasonlót ahhoz, ami a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) 2022-es tömeges visszaváltása során történt. Ekkor az elszálló infláció miatt éppen a PMÁP-b vitték a pénzüket a befektetők

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb Pénzügyi stabilitási jelentésében szereplő adatok alapján 2025-ben körülbelül 1300 milliárd forintnyi hozam várható a háztartások számára az egyes Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) sorozatok után. Ezen kívül a lakosság által birtokolt állampapírokból mintegy 1800 milliárd forint fog lejárni, amelyből nem csupán PMÁP-ok, hanem más típusú állampapírok is kifutnak az adott évben.

A teljes PMÁP-állomány több mint 7 ezer milliárd forint, vagyis a lakosság kezében lévő állampapírok több mint fele van most inflációt követő kötvényben. Három sorozat jár le az idén, az egyik februárban, a másik márciusban, a harmadik pedig májusban, a többi is fizet kamatot, de az új ciklusban már a többségük 13,9 százalékkal alacsonyabbat, mint korábban.

Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője rámutatott, hogy a jelenlegi helyzetben érthető, ha sok befektető úgy dönt, hogy kiszáll az állampapírokból, és alternatív lehetőségek után néz. Az állampapírpiacon már most is érdemes lehet váltani, hiszen az államkincstár a PMÁP-t 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, ami azt jelenti, hogy aki eladja a papírját, 1 százalékos veszteséggel számolhat. Fontos megjegyezni, hogy a bankok és brókercégek eltérő árfolyamokkal dolgozhatnak. Szerencsére azonban könnyedén találhatunk olyan állampapírokat, amelyek vonzóbb hozammal bírnak, így a PMÁP új kamatához viszonyítva ezt az egy százalékos veszteséget viszonylag gyorsan ledolgozhatjuk. Emellett a biztos hozamú és egyszerű megtakarítási lehetőségeket kereső kisbefektetők számára a bankok lekötött betéti ajánlatai között is felfedezhetők kedvezőbb lehetőségek. Például a Cetelem 6 hónapos lekötésre évi 6,25 százalékot, míg 12 hónaposra 5,75 százalékos kamatot kínál, ami figyelemre méltó alternatíva lehet a befektetők számára.

A roham napokon belül kezdetét veheti, hiszen a legnagyobb PMÁP-sorozat, a 2033/I kamatfordulója január 20-án esedékes. Érdemes figyelni, mert a kamatok már pénteken megérkezhetnek a befektetők számláira. Tavaly december 16-án ebben a kötvényben 722,1 milliárd forintnyi megtakarítás volt nyilvántartva. Ezen kívül a második legnagyobb sorozat, a 2027/J kamatfordulója, amelynek állománya meghaladja a 650 milliárd forintot, egy héttel később várható.

Már az év első negyedében bekövetkezhet az igazság felfedésének órája.

Már az év első három hónapjában 970 milliárd forinthoz jutnak a háztartások PMÁP-kamatok és lejáratok formájában. Hatalmas összeg keresi tehát az új befektetési lehetőségeket. Ami borítékolható, hogy azok, akik 2023 első felében szabad felhasználású jelzáloghitelt vettek fel annak érdekében, hogy PMÁP-ot vásároljanak, biztosan kiszállnak majd. A hitelek kamata ugyanis jóval magasabb lesz, mint az elérhető állampapíroké, tehát megéri inkább visszafizetni a hitel. Ez azonban néhány tízmilliárd forintos állomány lehet csak.

Az MNB tavaly szeptemberben felmérte, mihez kezdenek a befektetők az állampapírokkal, és a válaszadók 74 százaléka úgy nyilatkozott, nem tervezi lejárat előtt eladni lakossági állampapírját, emellett további 19 százalékuk is csak egy részét tervezi értékesíteni, ami mérsékelt portfólióátalakítási szándékot mutat. Emellett a válaszadók csaknem fele azt mondta, hogy újra állampapírba tervezi fektetni az állampapírok által fizetett kamatokat, Csak a 19 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy nagyobb összegű kiadásaihoz fogja felhasználni azt, ami magába foglalhatja az olyan, lakásberuházással kapcsolatos döntéseket, mint a lakásvásárlás, házépítés vagy felújítás.

A befektetők állampapírban elhelyezett megtakarításai között jelentős eltérések figyelhetők meg. Míg egyesek csupán néhány százezer forint értékben fektettek be, a vagyonosabb, privátbanki ügyfelek akár százmilliókat vagy akár milliárdokat is elhelyezhetnek a vonzó kamatozású kötvényekbe. Ezt a különbséget hangsúlyozza Herman Bernadett.

A 2022 szeptemberétől életbe lépett ÁKK által bevezetett értékesítési korlátok, amelyek kezdetben forgalmazónként és sorozatonként 250 millió forintra vonatkoztak, majd fokozatosan 25 millió forintra csökkentek, könnyen megkerülhetők voltak. Ha valakinek több forgalmazónál is volt számlája, vagy családtagok nevére vásárolt állampapírokat, akkor a korlátozások nem jelentettek komoly akadályt. Ezen állampapírok később akár egyazon számlán is összegyűjthetők voltak az értékpapírok transzferálása révén.

A szupergazdagok lehetnek az államadósság-kezelés középpontjában, hiszen a figyelem rájuk irányulhat a költségvetési egyensúly helyreállítása érdekében.

A 7 ezer milliárd forintos PMÁP állomány túlnyomó része vagyonosabb ügyfelek kezében lehet, a valódi kisbefektetők 1000 milliárd forintot tarthatnak ebben az állampapírban. A Bank360.hu írásából kiderül, hogy az értékesítési korlátok dacára az OTP Bank privátbanki ügyfelei is a megtakarításaik 10-20 százalékát tartják most PMÁP-ban, megközelítőleg 900 milliárd forintot.

Felmerül a kérdés, hogy mi történik majd ezekkel a vagyonokkal. Kétségtelen, hogy a privátbanki és prémium banki befektetők, akik eddig a kamatozás szempontjából kedvezőtlen PMÁP-ot választották, a kamatforduló után valószínűleg azonnal kiszállnak. Az is kérdéses, hogy az így felszabaduló tőkéjüket továbbra is az állampapírpiacon fogják-e forgatni. Azok számára, akik több tízmillió, vagy akár százmillió forintot fektettek állampapírba, az ingatlanpiac remek alternatívákat kínálhat, ahol szintén értékes befektetési lehetőségeket találhatnak.

Tavaly az OTP-nél a kamatfordulók idején komoly összegek tértek vissza a lakossági állampapírokba. Emellett jelentős pénzmozgások figyelhetők meg a befektetési alapok, különböző kötvények, strukturált termékek és részvények terén is. Az idei PMÁP-lejáratokkal és a kamatfizetésekkel kapcsolatos egyeztetések már tavaly megkezdődtek az ügyfelekkel, hogy biztosítsák, mindenki felkészülten várhassa a kifizetéseket, és megfelelő döntéseket hozhasson a pénzével kapcsolatban.

Related posts