Furcsa és váratlan esemény történt a mezőgazdasági piacon: a forgalom emelkedése ellenére a műtrágya átlagára csökkent. - Agrárszektor

2024-ben a műtrágya-piac dinamikus növekedést mutatott az előző évhez viszonyítva, ám az árak csökkenése következtében az értékesítésből származó árbevétel csökkent. A kereslet időbeli eloszlása ismét a korábbi évek tendenciáit tükrözi, az első negyedév továbbra is az erősebb időszakok közé tartozik. A mészammon-salétrom továbbra is a legkedveltebb műtrágyatípus, míg a foszfor- és káliumalapú műtrágyák iránti kereslet az elmúlt évek átlagához képest visszaesett. Az alternatív műtrágyák, mint például az inhibitorral kezelt karbamid, fokozatosan terjednek, bár az áruk jelentős csökkenésen ment keresztül. A 2024-ben forgalomba került műtrágyák nitrogén-foszfor-kálium (NPK) hatóanyagtartalma elérte a 484 ezer tonnát, ami 30,2%-os emelkedést jelent az előző évhez képest. Az egyes hatóanyagok mennyisége a következőképpen alakult:
A 2024-es évben az NPK-műtrágyák összetétele 70:15:15 arányban alakult, ami a nitrogén tartalmának 2 százalékpontos csökkenését jelzi a 2023-as évhez viszonyítva. Az értékesítési statisztikák szerint a műtrágyákból 1,075 millió tonna egykomponensű, míg 314 ezer tonna összetett típusú műtrágya került forgalomba. Az egykomponensű és összetett műtrágyák arányai is átalakuláson mentek keresztül: míg 2023-ban 69:31 volt a megoszlás, addig 2024-re ez 66:34-re módosult - derül ki az AKI legfrissebb jelentéséből.
Az utóbbi évtized átlagához képest a teljes műtrágya-értékesítés volumene 15%-kal csökkent. A foszfor műtrágyák forgalma drámai módon, 42%-kal, a káliumé 27%-kal, a nitrogéné 13%-kal, míg az összetett műtrágyáké 21%-kal maradt el a 2014-2023-as időszak átlagától. Noha az eladások már túllépték a 2022-es szintet, a korábbi évek mennyiségeit egyelőre nem sikerült elérni. A műtrágya iránti kereslet 2024-re visszatért a korábbi évek szokásos trendjeihez. Az első negyedévben volt a legnagyobb kereslet, amikor a gazdálkodók a teljes mennyiség 38%-át vásárolták meg. A negyedik negyedév a második helyen végzett, a teljes értékesítés 25%-ával, míg a második és harmadik negyedév eladásai 18-19% között mozogtak. Érdemes megjegyezni, hogy a nitrogénműtrágyák 69%-át az év első felében értékesítették, míg a foszfor- és káliumműtrágyák túlnyomó része az év második felében fogyott el. A legkeresettebb műtrágyák a következők voltak:
A MAP műtrágya eladása jelentősen nőtt az előző évi 8 ezer tonnáról 17 ezer tonnára, de még mindig elmarad a 2020-as 36 ezer tonnás csúcstól.
A KSH tájékoztatása alapján a mezőgazdasági termelői árak szintje 3,2 százalékkal csökkent 2024-ben az előző évhez viszonyítva. A mezőgazdasági termelés ráfordításainak árszintje 6,4 százalékkal volt alacsonyabb, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 8,5 százalékos csökkenéséből, illetve a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 4,4 százalékos növekedéséből adódott
- írja az AKI.
A növényi termékek termelői ára összességében 0,8%-kal csökkent, míg az élő állatok és állati termékek ára 6,5%-kal lett alacsonyabb, mint 2023-ban. A növényeken belül a burgonya termelői ára 13,1, a zöldségeké 8,5, míg a gabonaféléké 5,7 százalékkal csökkent, ezzel szemben a gyümölcsöké 17,4, az ipari növényeké pedig 10,2 százalékkal emelkedett. A termeléshez közvetlenül használt anyagok körében a legnagyobb mértékben a műtrágyák átlagos ára esett vissza, a bázisidőszakhoz képest közel negyedével. Ezt követte a takarmányok árának 15,4 százalékos mérséklődése 2023-hoz képest.
A növényvédő szerek ára átlagosan 10,7 százalékkal csökkent, így a termelők számára kedvezőbbé vált a helyzet. A vetőmagok és az energia költségei szintén csökkentek, körülbelül 3,3-3,4 százalékkal az előző évhez képest. Azonban az állatgyógyászati termékek ára egyedüliként emelkedett, közel 8 százalékkal. A műtrágyák ára a tárgyév során folyamatosan csökkent, és a kumulált műtrágyaárak 2024 első negyedévében közel felére estek vissza. Az első félévben a csökkenés üteme 36,9 százalékra mérséklődött, ezt követően a háromnegyedévben 29,7, míg az év végére 24,6 százalékkal volt alacsonyabb az átlagos műtrágyaár a bázisidőszakhoz viszonyítva.
A termelés során közvetlenül alkalmazott anyagok közül a műtrágyák esetében tapasztalható a legjelentősebb árcsökkenés, hiszen ezek átlagosan körülbelül 25%-kal váltak kedvezőbbé.
A további jelentős árváltozások:
A vizsgált költségelemek közül egyedül az állatgyógyászati termékek ára emelkedett, átlagosan 8%-kal. Mindemellett a műtrágyák ára az év során folyamatosan csökkent. Az első negyedévben közel 50%-os áresés volt tapasztalható, az első félév végére a csökkenés mértéke 36,9%-ra mérséklődött. A harmadik negyedévben az árak 29,7%-kal voltak alacsonyabbak az előző évhez képest. Év végére az átlagos műtrágyaár 24,6%-kal maradt el a 2023-as szinttől.