Elhunyt Harkányi Endre, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, aki maradandó nyomot hagyott a magyar színházművészet történetében.


Harkányi Endre, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, életének kilencvenedik évében távozott az élők sorából - számolt be róla az Index. Az idősebb művész január elején került kórházi kezelésre, miután otthonában balesetet szenvedett, és combnyaktörés következett be.

Harkányi Endre 1934. március 26-án született Budapesten zsidó családban. Szüleit még gyerekként, a második világháború alatt elvesztette, édesanyja a deportálás áldozata lett, édesapja az ukrajnai munkaszolgálatból ugyan hazatért, de betegen, és nem sokkal később meghalt.

Harkányi kiskamaszként önmagát játszotta Radványi Géza 1947-ben készült, Valahol Európában című, háborús árvákról szóló filmjében. A Valahol Európában forgatása után több nevelőotthont is megjárt. Rokonai nyomására esztergályosnak kellett tanulnia, s ez ellen lázadva jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára. Miután felvették, egy év alatt letette az érettségit is, diplomáját 1957-ben szerezte meg - írta a Fidelio.

Végzett színészként a debreceni Csokonai Színházban lépett színpadra (1957-1960), majd három évre a budapesti Petőfi Színházhoz szerződött. Ezután játszott a Vígszínházban, a Mikroszkóp Színpadon és a József Attila Színházban is. 1984-ben visszatért a Vígszínházhoz, ahol 1993-ig volt a társulat tagja, amikor is egy évre a rövid életű Művész Színházhoz szerződött, hogy aztán 2015-ig ismét Vígszínház tagja legyen.

Több alkalommal is életre hívta Louis de Funés és Danny de Vito karaktereit hangjával. Kulcsszerepet játszott a Bálint Ágnes által megálmodott Futrinka utca bábsorozatában, és a népszerű Vízipók, csodapók animációs sorozatban a Keresztes pók hangját adta. Emellett a Mézga család című mesevilágban Mézga Géza karakterének is ő kölcsönözte a hangját.

Munkásságát számos elismerés övezi, hiszen 1962-ben a Jászai Mari-díjat, 1982-ben pedig az érdemes művészi címet érdemelte ki. 2005-ben a kiváló művész címet is megkapta, amely tovább emelte hírnevét. 2008-ban csatlakozott a Halhatatlanok Társulatához, és 2010-ben a nyíregyházi Vidor Fesztiválon Életmű Díjjal ismerték el kreatív hozzájárulását. Ezen az éven a művészi pályafutásának legmagasabb elismeréseként átvehette a Kossuth-díjat, amely a legnagyobb állami művészeti kitüntetés.

Related posts