A szektor továbbra is nehézségekkel küzd, de a várva várt megoldás csak a következő évben érkezik el.


A kutatás során 400 vállalkozás kérdeztek meg, akiknek a válaszaiból kiderül, hogy a háború, az állami beruházások elmaradása és a lakosság kivárása miatt a vállalkozások 48 százalékának csökkent és csak 26 százalékának nőtt az árbevétele tavaly.

Az árbevétel-arányos jövedelmezőség terén jelentős eltérések figyelhetők meg: a vállalatok 52%-a 0-5%-os nyereséget realizált, míg 41%-uk 5-10%-os profitot könyvelhetett el a tavalyi év során. Mindössze a cégek 7%-ának sikerült 10%-nál magasabb profitmarzsot elérnie - áll a kutatás összegzésében, amelyet az MTI is közzétett.

Az ÉVOSZ felmérése alapján idén a vállalkozások kevesebb mint negyede (22 százalék) számít a tavalyinál magasabb árbevételre, 44 százalék vár csökkenést, 33 százalékuk változatlan árbevétellel számol. Minden második cég (52 százalék) válaszolt úgy, hogy árbevétel-arányos jövedelmezősége idén romlani fog, és csak 11 százalék vár növekedést.

A válaszadók 82 százaléka a megrendelések hiányát, 52 százaléka a tisztességtelen versenyt jelölte meg a működést leginkább akadályozó tényezők között, a harmadik helyre a gazdasági szabályozás kiszámíthatatlansága került, 48,1 százalékkal, az inflációt valamint a magas adminisztrációs terheket egyaránt 44,4 százalék említette.

Bár a piac szűkülése tapasztalható, a vállalatok 63%-a elkötelezett az alkalmazottak megőrzése mellett, míg 26%-uk létszámcsökkentést fontolgat.

A cégeket továbbra is komoly kihívásokkal sújtja a lánctartozás és a késedelmes fizetések problémája. Az elmúlt fél év tapasztalatai alapján a vállalkozások közel 90%-a találkozott ezzel a nehézséggel. A felmérés résztvevői közül 81,5% jelezte, hogy kintlévőségekkel küzd, amelyek átlagosan a kiszámlázott árbevétel 11%-át teszik ki 2024 végére.

A válaszadók 45%-ának véleménye szerint a lánctartozás mértéke emelkedett a partnereik körében, míg a többiek tapasztalata szerint ez nem mutatott jelentős változást.

Az árváltozásokat a válaszadók 55,6 százaléka egyáltalán nem tudta érvényesíteni a megrendelők felé.

Related posts