Még két hónapnyi várakozás vár ránk a űrben ragadt kozmonauták hazatérése előtt, akik júniusban indultak egy hétre tervezett űrutazásra.


Már korábban tudni lehetett, hogy Suni Williams és Butch Wilmore nem tölti a karácsonyt szeretteik körében. A két amerikai űrhajós kilövése után derült ki, hogy komoly gondok adódtak a kapszulával, amellyel vissza kellett volna térniük a Földre. Most már biztos, hogy a cserekapszula sem készül el a februári határidőre.

A nő és a férfi gyorsan beletörődött abba, hogy napok helyett hosszú hónapokat kell majd a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén tölteniük. Júniusban keltek útra, és néhány nap elteltével vették tudomásul, hogy a legjobb esetben is csak a jövő év februárjában térhetnek haza.

A jelentős késés hátterében a Boeing által készített Starliner áll, amelynek műszaki problémái játszották a főszerepet – hívta fel a figyelmet a BBC.

A NASA a Starliner kiesését a SpaceX által gyártott, vadiúj Dragon kapszulával tervezte pótolni, ám most bebizonyosodott, hogy ez sem készül el a tervezett határidőre, hanem legalább egy hónapot csúszik.

Suni Williams és Butch Wilmore legoptimistább forgatókönyv szerint is csupán március végén térhetnek haza, ám a valószínűbb időpont 2025 áprilisa.

Az újabb halasztás nem jelent veszélyt az űrhajósokra nézve - állítja az amerikai űrkutatási hivatal.

A Nemzetközi Űrállomásra novemberben érkezett két utánpótlási szállítmány élelmiszerrel, vízzel, ruházattal és oxigénnel, egyszóval mindennel, amire a legénységnek szüksége lehet

- tájékoztatott a NASA hivatalos nyilatkozatában.

A szöveg egyedi megfogalmazásban: Az ünnepi csomag különlegességei között olyan meglepetések is helyet kaptak, amelyek lehetővé teszik, hogy az ideiglenesen a fedélzeten tartózkodó férfiak és egy nő méltósággal ünnepeljék a karácsonyt és a szilvesztert az orbitális platformon. Külön figyelemre méltó, hogy itt tartózkodik a Roszkozmosz űrhajósa is, aki az orosz ortodox hagyományok szerint 13 napos késéssel ünnepli Jézus születésének és az új év kezdetének örömét.

Az űrállomási küldetéseket általában hat hónaposra tervezik, bár nem egy akadt, amely egy teljes évre elnyúlt.

Az űrben eltöltött idő kényszerű hosszabbítása nem okoz különösebb problémát - állítja a Nyílt Egyetem szakértője. Ugyanakkor elismeri, hogy az űrhajósok számára ez csalódást okozhat, hiszen a megszokott, meghitt családi körben történő ünneplés élménye most elmarad.

Dr. Simeon Barber úgy véli, hogy az újabb, akár kéthónapos késlekedés rendkívül frusztráló lehet egy olyan már amúgy is elnyújtott küldetés során. Ugyanakkor hangsúlyozta:

Nem kétséges, hogy ha megkérdeznénk őket, valószínűleg azt mondanák, hogy az űrállomás az a hely, ahol a legszívesebben töltenék az időt.

A NASA legújabb négytagú űrhajós csapatának tervezett indulása eredetileg februárra volt ütemezve. A küldetés során a kapszula nemcsak az űrbe szállította volna a legénységet, hanem vissza is tért volna a Földre. Az űrhajósok között szerepelt Suni Williams és Butch Wilmore mellett Nick Hague, mint a harmadik amerikai, valamint az orosz Alekszandr Gorbunov is.

A SpaceX azonban késlekedik a legújabb Dragon űrkapszula gyártásával. A NASA fontolóra vette egy alternatív SpaceX kapszula használatát, de végül úgy döntött, hogy hű marad az eredeti tervhez.

Szergej Krikaljov 1991 májusában indult a Mir űrállomásra, de sem júliusban, sem októberben nem fért be a Földre visszatérő űrhajókba. Még akkor is a bolygó körül keringett, amikor a Szovjetunió 1991. december 26-án összeomlott.

Krikaljov helyzetét bonyolította, hogy a bajkonuri leszállóhely Kazahsztán területére került, de természetesen minden további nélkül engedélyezték landolását.

Ennél is hosszabb ideig, 371 napig, több mint egy évig volt a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén a tavaly szeptemberben hazautazó amerikai, Mark Rubio.

Az abszolút csúcstartó a türkmén-orosz űrhajós, Oleg Kononyenko. A 60 éves szakember tavaly februárig összesen 1111 napot töltött a Nemzetközi Űrállomáson, ami több mint három évnyi időt jelent. Érdekesség, hogy ezt öt különböző küldetés keretében érte el.

Related posts