Magyarország gazdasági fejlődése szoros összefüggésben áll az export tevékenységgel, amely kulcsfontosságú szerepet játszik a hazai ipar és szolgáltatások bővülésében. Az export révén nemcsak új piacokra léphetünk be, hanem a hazai termékek és szolgáltatá

Illés Boglárka bejelentette, hogy Magyarország népességarányos rangsorban a 95. helyen áll, míg az export teljesítményének tekintetében már a 34. pozíciót foglalja el a globális ranglistán. Tavaly pedig figyelemre méltó módon, 13 milliárd euró értékű befektetések érkeztek az országba, ami rekordnak számít.
Az államtitkár véleménye szerint Magyarország vonzereje a befektetők számára abban rejlik, hogy az elmúlt évtizedek során sikerült egy stabil gazdasági környezetet kialakítani, amelyet alacsony adóterhekkel tettek még vonzóbbá. Emellett kiemelendő, hogy a gazdaság rendkívül sokszínű, hiszen 19 különböző iparágban érkeztek beruházások.
Illés Boglárka a 2014-es és 2024-es adatokat elemezve hangsúlyozta, hogy a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség segítségével több mint 2000 befektetési projekt kapott zöld utat, összesen 18 420 milliárd forint értékben. Ezek a befektetések 156 ezer új munkahely létrejöttét tették lehetővé. A kormány ezen projektekhez több mint 2000 milliárd forint támogatást biztosított.
Az államtitkár kiemelte, hogy több jelentős beruházás van folyamatban - például a CATL és az EcoPro -, amelyek 2025-re már elindítják a termelést.
Illés Boglárka hangsúlyozta, hogy a gazdasági stratégia eredményessége szempontjából kiemelkedő szerepet játszik a kereskedelem fejlesztése. A kormány 2019-ben fogadta el a nemzeti exportfejlesztési stratégiát, amely alapvetően meghatározta az exporttámogatási rendszer irányelveit és célkitűzéseit.
A kormány számára fontos cél a saját termékek, szolgáltatások fejlesztésére képes magyar kkv-k támogatása, valamint arra is törekszenek, hogy a magyar kkv-kat integrálni tudják a magas hozzáadott értékű termékekkel, szolgáltatásokkal rendelkező multinacionális vállalatok globális értékláncába - mondta.
Egyúttal hangsúlyozta, hogy céljuk Közép-Európa legdinamikusabb és legjobban piacorientált exportfinanszírozási rendszerének kiépítése. E törekvés keretében a már meglévő, figyelemre méltó exportteljesítményekkel rendelkező vállalatokra támaszkodva, nemzetközileg elismert magyar márkákat kívánnak kialakítani. A korábbi sikertörténetek között említést nyer a Mol, az OTP, a Richter és a Béta.
A külgazdasági attasék számának növelése érdekében Magyarország kormányzata 2014 óta jelentős lépéseket tett: a 91 fős létszámot mára 136-ra emelték. Ezzel a lépéssel céljuk, hogy hatékonyabban támogassák az exportorientált magyar vállalkozásokat a nemzetközi piacokon való elhelyezkedésükben és bővülésükben.
A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség eddig több mint 6000 vállalkozásnak nyújtott támogatást a nemzetközi piacon való érvényesüléshez. Emellett kijelentették, hogy véleményük szerint legalább 12 ezer olyan magyar cég létezik, amely potenciálisan képes lehet a külpiacra való belépésre.
Hangsúlyozta, hogy a külpiacra lépésnél szükség van az állami ösztönzőkre, de fontos tudni hogy a spontán piaci folyamatokat nem lehet állami eszközökkel pótolni, ezért szükség van magas teljesítőképeséggel és versenyképeséggel rendelkező vállalatokra.
Illés Boglárka nemzetközi perspektívából kifejtette, hogy van esély arra, hogy 2025. január 20-át követően, miután Donald Trumpot hivatalosan is beiktatják az Amerikai Egyesült Államok elnökének, "a béke kora köszönt ránk, és a megpróbáltatások száma csökkeni fog".