Állami támogatás nélkül az elektromos átállás jelenleg csupán egy szép ábránd - Világgazdaság


A Ford a brit kormányhoz fordult, hogy két és fél millió forintig terjedő állami támogatást és egyéb ösztönző intézkedéseket kérjen a villanyautók vásárlásához. E lépés célja, hogy elkerüljék a további megszorításokat helyi üzemükben. Az elektromos járművek elterjedése Nagy-Britanniában lassú ütemben halad, és Európa más részein sem mondható ideálisnak a helyzet.

A Ford súlyos kihívásokkal nézhet szembe, amennyiben nem kerül sor állami beavatkozásra az elektromosautó-piac újjáélesztésére és megerősítésére Nagy-Britanniában. Ezt Lisa Brankin, a Ford UK & Ireland elnöke fogalmazta meg a Sky Newsnak, amikor az elektromos járművek átállásáról beszélt.

Az amerikai autógyártó brit képviselője sürgeti a kormány azonnali intézkedéseit, hangsúlyozva, hogy a fogyasztók közvetlen támogatása elengedhetetlen a zéró károsanyag-kibocsátású járművek (BEV) vásárlásához. Szerinte ez kulcsfontosságú ahhoz, hogy az iparág jövője biztosított legyen, és hogy legalább közelítsenek a jelenlegi helyzethez képest sokkal komolyabb nettó emissziós célok eléréséhez. A jelenlegi ütemterv fenntartása ugyanis kontraproduktív hatással bír az autószektor egészére. Brankin határozottan fogalmazott, és a munkáspárti kormány számára az alábbi javaslatokat tette:

Lisa Brankin arra hívta fel a figyelmet, hogy a klímaváltozás lassítására vonatkozó ZEV mérföldkövek jelenleg a brit autóipar számára szinte elérhetetlen célnak tűnnek. Azonban van remény, hiszen a közelmúltban, a brit kormány az iparági szereplők fokozódó nyomására reagálva, sürgős felülvizsgálatot indított az átállási menetrend fenntarthatóságának értékelésére.

Az elektromos átállás a brit szigeteken lassan halad előre, mintha csak egy elakadt vonat próbálna elindulni.

Az idei évben a személygépkocsik körében az újautó-kereskedelemben az elektromos hajtású modellek részaránya 22 százalékra emelkedett, míg a kisteherautóknál ez az arány 10 százalékot tett ki.

Brit földön az előzetes becslés szerint az idén mindössze 363 ezer új elektromos személyautót értékesíthetnek, ez pedig nem 22, hanem 18,7 százalékos teljesítés, míg a haszonjárműveknél a húszezres értékesítési adat 5,7 százalékot jelentene csak, alig többet, mint az előírt mennyiség fele. S mindezt úgy, hogy a gyártók az idén saját zsebükből mintegy négymilliárd fonttal maguk is támogatták a vásárlásokat.

A ZEV szerinti előírások tehát tarthatatlanok - ezek alapján tisztán benzin- vagy dízelüzemű új autót 2030-tól már nem lehetne forgalomba helyezni -, viszont a hozzájuk csapott "ösztönző szankció", a nem megfelelő járművek darabszáma után autónként fizetendő 15-15 ezer fontos büntetés irreális, túl szigorú.

Related posts