Elfogták az egyik jelentős szekszárdi borászt.


Letartóztatták az egyik legjelentősebb szekszárdi borászat vezetőjét nagy értékű költségvetési csalás gyanúja miatt - értesült a Magyar Hang. B. I.-ről lehet szó, akinek pincészeténél a Fidesz-kormány több minisztere is megfordult. Szijjártó Péter külügyminiszter például 2020-ben helikopterrel érkezett ide, de a borász birtokán ünnepelte Lázár János is a 2022-es választási győzelmét.

Letartóztatták az egyik legjelentősebb szekszárdi borászat vezetőjét nagy értékű költségvetési csalás gyanúja miatt indult eljárásban - értesült a Magyar Hang. A Fővárosi Törvényszéken jelenleg is zajlik egy büntetőeljárás, amelyben 11 ember, főként borász érintett, köztük a szekszárdi B. I. is. Információink szerint azonban egy másik eljárás is indult vele szemben, hasonlóan költségvetési csalás gyanújával, mégpedig a Fejér Vármegyei Főügyészségen. Úgy tudjuk, ennek keretében tartóztatták le. Megkerestük a hatóságot, ahol egy eljárás tényét megerősítették, de nevet nem közöltek. Megkerestük a Fővárosi Törvényszéket is, ahol azt a tájékoztatást kaptuk, hogy egy B. I. nevű vádlott letartóztatásba került egy másik eljárásban.

Az ismert borász érintettségét erősíti továbbá, hogy három cégére is idén júniusban - egy nappal azt megelőzően, hogy döntöttek a letartóztatásáról - bűnügyi eljárást jegyeztek be. Az eljáró hatóság a NAV Észak-magyarországi Bűnügyi Igazgatóság Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei szervezete. B. I. mellett egyébként Dunai György milliárdos nagyvállalkozónak is van érdekeltsége ezekben a cégekben, de az ügyvezetői tisztséget B. I. tölti be.

B. I. letartóztatásáról a Székesfehérvári Járásbíróság nyomozati bírája döntött még júniusban. Ez a döntés azonban egyelőre nem végleges a védelem fellebbezése miatt - derül ki a Fehér Vármegyei Főügyészség lapunk érdeklődésére küldött tájékoztatásából. Információink szerint a férfi letartóztatását július 13-ig rendelte el a bíróság, ezt az ügyészség megerősítette. A kényszerintézkedést azzal indokolták, hogy a cselekmény kiemelkedő tárgyi súlyára és a lehetséges büntetési tételre - amely öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés lehet - alaposan lehet tartani a gyanúsított szökésétől, elrejtőzésétől. Megalapozottan feltehető továbbá - írták -, hogy a bizonyítást veszélyeztetné, befolyásolná a még ki nem hallgatott személyeket, továbbá tárgyi bizonyítási eszközöket rejtene el, semmisítene meg. A férfival szembeni korábbi, hasonló bűncselekmény miatti vádemelésre figyelemmel a bűnismétlés veszélye is fennáll - fogalmaztak (erről bővebben lentebb). Úgy tudjuk, másodfokon éppen ezekben a napokban születhet majd döntés a letartóztatás fenntartásáról. Kérdésünkre azt is tudatták: az üggyel összefüggésben egy gyanúsított letartóztatására került sor, a nyomozás érdekeire tekintettel viszont nem kívántak bővebb tájékoztatást adni.

Az ügyészség az ügy részleteiről viszont júniusban azt közölte: az elkövető - az ügyészség fogalmaz így - cégei túlárazással jutottak pályázati támogatáshoz, mellyel 3,6 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak a költségvetésnek. A megalapozott gyanú szerint a férfi ügyvezetése alatt álló cégek 2021-ben pályázati kérelmet nyújtottak be borászati tartályok beszerzése, telepítése érdekében. Az uniós támogatású pályázat feltételként írta elő, hogy a beruházás költségvetését a piaci árakhoz igazodóan kell összeállítani, továbbá meg kell felelni a reális költségvetés előírásának.

Az ügyészség álláspontja szerint a férfi egy dunaújvárosi vállalat ügyvezetőjével konzultálva, a tartályok piaci értékét jelentősen meghaladó árajánlatokat dolgozott ki. Az ügyvezető vállalta, hogy a vételárat tartalmazó számlákat a társaságnak kiállítja, majd az átutalt összegek egy részét előre megbeszélt módon visszaadja a gyanúsítottnak. A férfi cégei ezeket a valótlan tartalmú számlákon szereplő összegű vételárakat átutalták, és a tartályokat szállító cégek, valamint azok partnerei ezeket az összegeket visszajuttatták a férfi által képviselt társaságokhoz. E lépésekkel céljuk az volt, hogy a társaságok látszólag teljesíteni tudják a pályázatban megjelölt 50%-os önrészt. A férfi a pályázati kérelem benyújtásakor téves információkat adott a tartályok valós értékéről, ezzel körülbelül 3,6 milliárd forint kárt okozva a pályázati hatóságnak.

Az ügyészség által említett korábbi, hasonló bűncselekmény esetében már benyújtották a vádiratot a Fővárosi Törvényszékre. A Telex.hu írta meg, hogy költségvetési csalás miatt emelt vádat a Fővárosi Főügyészség több magyar borászatot érintően 2024 novemberében 11 személlyel szemben. Ebben az ügyben a cégek 2019 és 2021 között túlárazott, illetve valójában el nem végzett munkákról és be nem szerzett eszközökről kiállított, valótlan tartalmú számlákat használtak fel hazai és EU-s támogatások megszerzésére, valamint teljesítések igazolására - áll a portál által ismertetett vádiratban. Ezenfelül a cégek által befogadott, valótlan tartalmú számlák áfatartalmát a cégek képviselői jogosulatlanul vonták le a fizetendő adóból, vagyis adócsalást is elkövettek. Lapunk megtudta: ebben az ügyben októberben tartanak előkészítő ülést a Fővárosi Törvényszéken.

A pincészettel kapcsolatosan szerda délután a Fejér Vármegyei Főügyészség eljárása és a letartóztatás kapcsán felmerült kérdéseinkkel kerestük meg őket. Márciusban a Fővárosi Törvényszéken benyújtott vádirat ügyében is próbáltuk elérni B. I.-t. Azóta sem kaptunk választ egyik megkeresésünkre sem.

Related posts