Az ingatlanpiac az elmúlt fél évben szembetűnő irányváltáson ment keresztül.

Az elmúlt hónapokban váratlan fordulatokat hozott a hazai ingatlanpiac: a kereslet jelentős növekedésnek indult, ám ezzel párhuzamosan a kínálat nem követte a trendet. Számos eladó úgy döntött, hogy kivár, remélve, hogy az árak emelkedni fognak.
2024 őszén már érezhető volt a főváros ingatlanpiacán a változás: fokozódni kezdett az érdeklődés az eladó ingatlanok iránt. Október második felében hirtelen megugrott a kereslet - jelezte Balla Frigyes, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodájának szakmai vezetője, aki szerint hasonló jelenség játszódott le most, mint amikor a 2008-as válság végén, 2013-2014-ben hirtelen mindenki ingatlant akart vásárolni.
A nyugdíjpénztári megtakarítások ingatlanpiacra történő irányítása volt az a kulcsfontosságú bejelentés, amely jelentős sajtóvisszhangot kapott, és ezzel együtt olyan várakozásokat generált, amelyek új vásárlói csoportokat vonzottak a piacra. E vevők között sok vidéki befektető található, akik bérbeadásra szánt ingatlanok beszerzésében gondolkodnak. Ők azzal a céllal érkeztek, hogy "még az áremelkedés előtt" biztosítsák maguknak a kívánt ingatlant - fejtette ki Rácz Gyula László, a Balla Ingatlan XVIII. kerületi irodájának szakmai vezetője.
Ők ekkorra már lemaradtak a lehetőségről, mivel a kínálati árak azonnal emelkedni kezdtek. Így csak azok jártak jól, akik már részt vettek egy vételi folyamatban, tehát tettek egy ajánlatot, de a tranzakció még nem zárult le. Érdekes módon olyan ingatlanok iránt is megjelent az érdeklődés, amelyekre évek óta senki sem fordított figyelmet, mivel a piacon alig akadt eladó ingatlan. A gyenge kínálat továbbra is kulcsszerepet játszott - tette hozzá Rácz Gyula László.
Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlan XIV. és XVI. kerületi irodájának szakmai vezetője kiemelte, hogy a vevőkre leginkább nem maguk a hivatalos bejelentések gyakorolták a legnagyobb hatást, hanem a pozitív ingatlanpiaci várakozásokról szóló hírek. Szerinte az egymást követő kormányzati intézkedések valójában nem bírtak olyan kiemelkedő jelentőséggel, mint ahogyan azt sokan gondolták.
A bejelentések után szinte azonnal érezhetővé vált, hogy aktivizálódtak az ingatlanvásárlók - nyilatkozta Nagy Csaba, a Balla Ingatlan dél-budai régiós vezetője. Októbertől kezdődően a korábban megszokott forgalom a korábbi szint kétszeresére, akár háromszorosára is nőtt, ám ez nem tükröződött a tranzakciók számának hasonló mértékű emelkedésében. Ennek hátterében az állt, hogy az eladók is reagáltak a piaci változásokra; sokan inkább kivártak, abban a reményben, hogy a következő évben magasabb árakat érhetnek el. Ezen kívül a kínálati árak emelése is megkezdődött.
Kiemelte, hogy főként azok az ingatlanpiacra lépők voltak, akiknek valamilyen magánéleti vagy pénzügyi kényszer miatt kellett lépniük. Ez a helyzet viszont a kínálat szűküléséhez vezetett, miközben a vevők aktivitása nőtt. Nagy Csaba ezt úgy kommentálta, hogy korábban is akadtak problémák a kínálattal, de ősszel a helyzet már drámaian súlyossá vált.
Garaba Gergely, a Balla Ingatlan VI., VII., VIII. és IX. kerületében működő irodájának szakmai vezetője arról számolt be, hogy az őszi hónapokban megfigyelhető volt a belső kerületek ingatlanpiacán az érdeklődés jelentős felfutása. Ennek következtében a kereslet a minőségi ingatlanok iránt sokkal intenzívebb lett, mint ahány ilyen ingatlan a piacon elérhető. Gergely szavaiból egyértelműen kiderült, hogy a vevők a várható áremelkedés miatt siettek a vásárlással, míg az eladók egyre inkább a kivárás mellett döntöttek, szintén az árak emelkedésének félelme miatt. A helyzet tehát kereslet-orientáltá vált, miközben a jó adottságú lakások kínálata folyamatosan csökkent.
Az agglomerációs területeken, valamint Budapest távolabbi részein a helyzet némileg eltérő képet mutatott. A szakértők véleménye szerint nem annyira a tavaly őszi időszak, hanem sokkal inkább az idei év első hónapjai voltak azok, amikor a piaci aktivitás érezhetően fokozódott. Dr. Kovács Csaba, a Balla Ingatlan agárdi irodájának szakmai vezetője úgy fogalmazott, hogy a vevők és eladók számára elérhető hírek, amelyek az ingatlanpiaci árak jövőbeli emelkedését sugallták, gyakorlatilag "megállították a rendszert" néhány hónapra. Ezt a kivárási magatartást az indokolta, hogy senki sem volt biztos abban, mit hoz 2025, vagyis mekkora forgalomra és áremelkedésre lehet számítani – mondta el véleményét.
Rencsevics Mária, a Balla Ingatlan szakmai vezetője, aki a XIX., XX. és XIII. kerületek irodáját irányítja, megfigyelte, hogy az utóbbi hónapokban egy öngerjesztő folyamat indult el az ingatlanpiacon. Ennek nyomán az ingatlanárak folyamatosan emelkednek. Az eladók, a piaci hírek és egymás árazási stratégiáinak figyelemmel kísérése miatt, egyre magasabbra tűzték a kínálati árakat. Ennek következményeként sok ingatlan esetében még a korábbinál is markánsabb túlárazottság figyelhető meg.
Érdemes megjegyezni, hogy az ingatlanpiac különböző szegmensein belül nem egységesen zajlottak az áremelkedések, ami komoly kihívások elé állította azokat az ingatlantulajdonosokat, akik nem rendelkeznek elegendő piaci tapasztalattal a megfelelő irányár meghatározásához. Rencsevics Mária véleménye szerint ezért különösen fontos, hogy az eladók szakmai segítséget kérjenek olyan szakértőktől, akik naprakészen ismerik a piaci trendeket és realitásokat, különösen ebben a gyorsan változó környezetben.