Lakatos Márk ellen demonstrálnak a Kossuth téren: Ha egy szexuális ragadozó fenyegeti a gyermekeket, azt felelősségre kell vonni.


Több mint húsz év elteltével elévülés miatt megszüntették a Lakatos Márk elleni nyomozást. Ábrahám Róbert a Pesti Srácok volt munkatársa este 18 órára tüntetést hívott össze a Kossuth térre, hogy felháborodásukat fejezzék ki a döntés miatt. Király Tamás, az Ultrahang Plusz podcast műsorvezetője, Somkuti Bálint hadtörténész és biztonságpolitikai szakértő, Tóth Gabi énekesnő, valamint a főszervező Ábrahám Róbert szólalt fel. A demonstráción, amelynek célja az "erkölcsi felelősségre vonás" volt, mintegy két-háromszáz ember vett részt. A felszólalók között többen kritizálták a hazai közéleti szereplőket, akik nem emeltek szót az ügyben, és kifogásolták, hogy a gyermekek elleni bűncselekmények elévülhetnek a jelenlegi szabályozás szerint. Az eseményen jelen volt a Mi Hazánk két országgyűlési képviselője, Dúró Dóra és Apáti István is.

Ábrahám Róbert, a Pesti Srácok korábbi munkatársa, április 16-án, szerdán 18 órára demonstrációt hirdetett a budapesti Kossuth térre. Az esemény célja, hogy reagáljanak arra a döntésre, amely szerint a rendőrség az elévülésre hivatkozva megszüntette az eljárást Lakatos Márk stylist ügyében.

A demonstráció célját a szervező szavaival így fogalmazhatjuk meg: "Ha a jogi felelősség már elavult, akkor az erkölcsi felelősségre vonásnak mindenképp meg kell történnie." Az eseményen a főszervező mellett Király Tamás, az Ultrahang Plusz podcast házigazdája, valamint Lukács Adorján, Ábrahám volt PestiTv-s munkatársa is felszólal. Ábrahám Róbert külön kérte a résztvevőket, hogy ne hozzanak magukkal pártszimbólumokat, mivel "ez nem politikai ügy".

19:00-kor Tóth Gabi lenyűgöző előadásban énekelte Demjén Honfoglalását, miközben a színpadon minden felszólaló együtt ünnepelte a pillanat varázsát. Király Tamás búcsúzó szavai mélyen megérintették a közönséget: "Létezik bűnbocsánat, de ahhoz bűnbánat is kell." Bár a hivatalos program este 8-ig tartott, a szónoklatok végén csupán egy kisebb társaság maradt a helyszínen. A rendezvényen sertepertélve egy kollégánk felfigyelt egy fiatal házaspárra, akik aggodalommal osztották meg gondolataikat. Elmondták, hogy serdülő fiuk miatt aggódnak, hiszen úgy érzik, hogy a gyerek veszélynek van kitéve. Hangsúlyozták, hogy politikai nézettől függetlenül fontos lenne egyértelműen kiállni a pedofília ellen, és alaposan felderíteni az ilyen ügyeket. Véleményük szerint sokan osztják ezt a nézetet, de sokan félnek kifejezni magukat, mivel tartanak a politikai megbélyegzéstől.

18:50-kor Ábrahám Róbert is színpadra lépett, és éles szavakkal bírálta Lakatos Márkot, valamint azokat a közéleti személyiségeket, akik hallgattak az üggyel kapcsolatban. Emlékeztetett arra, hogy a stylist korábban "Kárpátok Madonnája" néven emlegette Tóth Gabit, majd határozottan cáfolta, hogy Tóth Gabi lett volna az, aki feljelentette Lakatos Márkot. Róbert dühét fejezte ki amiatt, hogy "20 évvel később elévült a bűncselekmény", amit a közönség hangos fütyüléssel fogadott. Kifogásolta, hogy az ügy napvilágra kerülése után Lakatos "általános iskola mellett koktélozott", miközben "ismert személyiségek szelfiztek vele".

Név szerint bírálta Alföldi Róbertet, aki állítása szerint nem reagált, amikor a Lakatos-ügyről kérdezték a véleményét. Ezt bizonyítékoként hozta fel Facebook-oldalára hivatkozva, ahol videó található, amely bemutatja ezt az esetet, és azt is, hogy "hol koktélozott Lakatos Márk".

Pottyondi Edina megszólalásának hiányát is érezni lehetett: "Pottyondi, amikor azt mondta, hogy minden gyermeket megvédenek, most hol van?" Emellett kiemelte, hogy "nem politikai manipuláció céljából van itt".

Ábrahám felrótta, hogy "a Lakatos-ügyről semmilyen ismert személyiség nem szólalt meg", és "aki igen, azokat meghurcolták". Beszédét a "Legyen számonkérés!" felszólítással zárta.

18:45 Tóth Gabi is beszédet mondott: arról beszélt, hogy A tüntetésen felszólaló Tóth Gabi énekesnő anyaként és nőként határozta meg magát, akinek fontosak a hagyományok. Beszédében hangsúlyozta, mennyire lényegesnek tartja az összefogást ezekért az értékekért. Elmondta, hogy aki szerető környezetben nő fel, mint ő, nem is gondolná, hogy "szörnyek járnak köztünk". Az énekesnő arra is kitért, hogy sok ismert ember, bár felháborodott az ügyben, nem mert eljönni a demonstrációra, attól tartva, hogy az negatív hatással lehet a karrierjére. Nem úgy Dúró Dóra és Apáti István a Mi Hazánk országgyűlési képviselői, akik szintén a helyszínre érkeztek.

18:40 Eközben Tóth Gabi is megérkezett a rendezvényre. Az eseményre egy idős résztvevő mobilitási székkel érkezett. Somkuti közben arra kérte a jelenlévőket, hogy demokratikus módon fejezzék ki véleményüket a kedvezőtlen folyamatokkal szemben. A szakértő váratlanul Gandalfot idézte a Gyűrűk Urából: "Mondjunk ellent a gonosznak" - hangsúlyozta energikusan.

18:30-kor kollégánk beszámolója szerint a helyszínen körülbelül 200-300 fős tömeg gyűlt össze. Király Tamás előadása után Somkuti Bálint hadtörténész és biztonságpolitikai szakértő lépett a pódiumra. Beszédében kifejtette, hogy már a rendezvény tervezésének korai szakaszában tudta, hogy a "ránk leselkedő veszélyekről" fog szót ejteni. Emlékeztette a közönséget arra, hogy a résztvevők többsége tapasztalta az előző politikai rendszer működését és annak eltűnését. "A Szovjetunió zászlaját vivők nem tűntek el, csupán átalakultak, és most Brüsszelben dolgoznak ellenünk" – mondta határozottan, mire a tömegben helyeslő moraj hallatszott. Ezt követően a liberalizmus került a célkeresztjébe: "Hiába hisztizik és toporzékol egy hadseregnyi szélsőséges, nem kell csatlakozni a jóságoskodáshoz, elegendő, ha ragaszkodunk a saját istenünkhöz" – fogalmazott. Kijelentette, hogy "szó sincs véleményszabadságról, a Nyugat ugyanolyan ideológiai szigorral sújt le, mint a KGB", majd hozzátette, hogy "a jog mára az elnyomás eszközévé vált".

Például a németországi eseményekre utalva említette, hogy a közelmúltban vádat emeltek a szélsőjobboldali politikai színtér egyik prominens alakja, Björn Höcke ellen. Höckét azzal vádolják, hogy egy 2021-es rendezvényen náci szlogent használt, amikor a "Mindent Németországért" kifejezést idézte, amelyet a Sturmabteilung rohamosztagosai is alkalmaztak.

18:15 A rendezvény első felszólalója Király Tamás volt. "Nem tartozom a tüntetők táborába, az Odakint most szörnyek járnak, ezért a rendezvényre sem mentem el" – kezdte a műsorvezető. Kiemelte, hogy "Napjainkban béketárgyalásnak nevezik a gyilkosságokat." Kifejtette azt is, hogy a tüntetésen részt vevőket sok esetben megbélyegezték, mondván, hogy "szélsőjobbos propagandáért jöttek." Elárulta, hogy néhány hónappal ezelőtt még nem hallott Lakatos Márkról. "Amikor nyilvánosságra kerültek ezek az ügyek, megdöbbentem, hogy nem volt nagyobb felháborodás. Azt hittem, lekapcsolták az internetet" – mondta Király Tamás, majd határozottan folytatta: "Ha létezik egy szexuális ragadozó, aki gyermekeket akar elrabolni, azt felelősségre kell vonni, függetlenül attól, hogy melyik politikai oldalt képviseli, vagy mi a szakmája."

A Varnus Xavér-ügy kapcsán megjegyzi, hogy a művész olyan kiemelkedő tehetséggel bír, hogy szerinte nem vonható felelősségre. Kiemeli, hogy az ügyben a vádlott azzal védekezik, miszerint a fiatalkorúakkal való kapcsolataik a beleegyezésükön alapultak. "Nem Xavér az, aki a bíróság előtt áll, hanem azok, akik őt vádolják, vagy akikkel kapcsolatba került" - hangsúlyozza, ezzel rávilágítva a szituáció abszurd voltára.

"A ma esti üzenet világosan megfogalmazza: nem kell szégyenkeznünk. Azok viselik a szégyent, akik tönkreteszik a gyermekek életét" - folytatta Király. "Ez a hatás pedig messze túlmutat a jelenlegi generáción; a gyermekkori bántalmazás következményei mélyen befolyásolják az érintettek jövőjét."

A műsorvezető úgy fogalmazott: nincs bal- vagy jobboldali pedofília csak pedofília. Ezt követően felolvasott a rendőrség közleményéből, amely szerint az 1-5 évig büntethető gyermekek elleni bűncselekmények elévülhetnek a jelenlegi jogi szabályozás szerint.

18:00 Többen kutyával vagy biciklivel érkeztek, a demonstrálók között turisták is voltak. Molinókat vagy táblákat az említetten kívül nem lehet látni. A rendőrség tájékoztatása szerint a tüntetés engedélye este 8 óráig szól.

„Unokáink vannak, de itt az emberségünk vezérel” – osztotta meg egy téren várakozó idős házaspár kollégánkkal. Emellett elmondták, hogy nem ismerik Lakatos Márkot, de rendkívül fontosnak tartják, hogy a gyermekek ellen elkövetett bűncselekmények soha ne évülhessenek el, és mindig felelősségre vonhatóak legyenek.

17:50 Stábunk már a helyszínen tartózkodik, ahol egyelőre kevesebb mint száz ember gyűlt össze. A tér viszonylag tágas, és a hiphop valamint R&B dallamok csendülnek fel. A résztvevők nyugodt légkörben várják a rendezvény kezdetét. Egy középkorú nő, aki játékbabát hozott magával, elmondta kollégánknak, hogy azért van itt, hogy "a pedofil bűnelkövetők ne kerülhessenek szabadlábra." Emellett egy kis kartontáblát is előhúzott, amelyen az állt: "Börtönbe a pedofiloknak!"

A gyülekezők között számos fiatal és egyetemista is jelen van a rendezvény helyszínén. A színpadra egyelőre még nem léptek fel a felszólalók.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, októberben Ábrahám Róbert súlyos vádakkal illette Lakatos Márkot, miszerint a stylist egy kiskorú, állami gondozott fiút hívott a lakására, akivel szexuális bűncselekményt követett el. Lakatos Márk azonnal tagadta ezeket a vádakat, és hangsúlyozta, hogy kész mindenben együttműködni a hatóságokkal. A nyomozás során a rendőrség végül április 11-én a vád elévülésére hivatkozva zárta le azt a szakaszt, amelyben Lakatos érintett lehetett. Erre reagálva a stylist Facebook-oldalán rágalomnak minősítette a rendőrségi döntést, mivel állítása szerint sem tanúként, sem gyanúsítottként nem hallgatták meg, így jogi képviselőjével együtt intézkedéseket tervez az ügy tisztázására.

Related posts