Kurtág György, a korunk egyik legkiemelkedőbb zeneszerzője, 98 évesen is hihetetlen lelkesedéssel és szenvedéllyel dolgozik második operáján, amelyet sürget az idő múlása. Az életkor nem csökkenti kreativitását; éppen ellenkezőleg, újabb művében a zene va
Kurtág az opera megszületéséről mesélve elárulta, hogy 1957-ben, néhány hónappal a premier után, Párizsban találkozott Beckett híres darabjával, amely mély és tartós hatást gyakorolt rá. Az opera megkomponálásán Alexander Pereira felkérésére kezdett dolgozni, körülbelül 2010 táján, amikor már 15 éve élt Franciaországban. Végül, miután hazatért Budapestre, 2017-ben fejezte be ezt a különleges művet.
Ligeti György, a világszerte elismert magyar zeneszerző, Kurtág György mentora volt, és kapcsolatuk mélységeiről gyakran mesélt. "Eleinte baráti viszonyban kezdtük, de idővel szinte családi kötelék alakult ki közöttünk. Ligeti rendkívül gondoskodó volt, és sok helyen segített elhelyezkedni, így jutottam el Párizsba és Bécsbe is. Nemrégiben Ligeti Vera, az özvegye, megjegyezte, hogy talán kicsit az Auschwitzban elhunyt öccsének a szerepét vettem át az életében."
Zenei ízléséről annyit árult el, hogy míg a fia, az 54-ben született Ifj. Kurtág György tízévesen fellázadt, hogy nem tanul tovább zongorázni, mert popzenét akar csinálni, és példaképként a Beatles-t emlegette, addig ő a Beatles értékeit nem nagyon értette. "Nekem egy kicsit túl feminin világ volt" - mondta. "Rossz apa voltam!" - árulta el, arra utalt ezzel, hogy a fiánál tízéves koráig erőltette a zongorázást. "Viszont a Jimi Hendrix az már nekem is nagyon tetszett" - tette hozzá. A közös zene újra összehozta őket.
"Az kell, hogy megérdemelje, hogy meghallhasson" - tért vissza az operára feleségét idézve, aki így foglalta össze a Beckett-darab főszereplőjének Hammnek a sorsát. Hamm egy kerekesszékben ülő, vak író, aki a regényen dolgozik, és akivel együtt él szolgája, a leülni képtelen, sánta Clov, és ott vannak még Hamm szülei is, Nell és Nagg, elvesztették lábukat, és egy-egy kukában töltik az életüket. A halál órájában széthulló emberi személyiség pusztulása a történet alapja: míg az eredeti darab depressziós érzést kelt az emberben, addig az opera a kritikák szerint felemelő: a humánumát és a humorát is kiemelték. "Teljes sarlatánságnak éreztem az operám rendezését" - mondta Kurtág a 2018-as Milánói Scalában tartott világpremierről, amire két évig próbáltak. Nagyon elégedetlen volt az opera milánói előadása mellett a párizsival is. Párizsban ugyanabban a verzióban mutatták be, mindkét előadást a francia-libanoni Pierre Audi rendezte, és Markus Stenz német karmester vezényelte. "A Danubia Zenekarral, a karmester egy előzetes leolvasást csinált, tehát még a milánói bemutató előtt, ami zeneileg teljesen jó volt, teljesen az, amit szerettem volna. Milánóban már nem működött ugyanaz. Amit elégtételnek várok, az a bécsi bemutató, mert ott egy ausztráliai karmesternő van, akivel egyszer találkoztam, és nagyon egyetértünk, és mindent meg tudtunk beszélni."
Öt évvel az ősbemutató után, 2023 őszén végre sor került az opera magyarországi premierjére a Liszt Ünnep keretein belül, a Művészetek Palotájában. Kurtág véleménye szerint az előadás jónak bizonyult: "Ott más problémáim voltak, ott a zeném nem nyerte el a tetszésemet - tette hozzá. - Meglepődtem, hogy itt egyáltalán átjött valami. De az előadásban rengeteg kiemelkedő elem volt, különösen Frode Olsen, aki Hammet szerepében brillírozott."
A most készülő, új operája középpontjában Georg Christoph Lichtenberg, a német író és matematikus áll, akit Kurtág leírása szerint púposnak és nem túl vonzónak tartottak. Lichtenberg életét mélyen megérintette fiatal felesége elvesztése, aki mindössze 17 éves volt, amikor távozott az élők sorából. Ez a tragédia hatalmas űrt hagyott benne, hiszen felesége éveken át várta őt a túlvilágon. "A darab úgy kezdődik, hogy megérkezik a főszereplő, és ugyanígy zárul is, hogy újra megérkezik. Nem tudom elhinni, hogy valaha is láthatom Mártát. De amíg ezt az operát írom, addig muszáj hinnie ebben" – mondta elérzékenyülve az alkotó.
Az új opera énekszólamai már készülőben vannak: "Ezt teljes mértékben vállalom" - nyilatkozta a zeneszerző. Az operaénekesnő, Maria Husmann, aki már a 70-es éveit tapossa, szintén szerepet kapott, hiszen ő alakítja a mindössze 17 éves lányt. "A partitúra megírása most is rendkívül kihívást jelent, ahogyan eddig mindig" - tette hozzá a zeneszerző. "Még van időnk" - mondta a riporter. "Dehogy van! - válaszolt Kurtág. - 70 évesen még csodásan énekel Maria, de ki tudja, mi lesz 80 éves korában." Az első bemutatót Bécsnek szánja, és az ausztrál karmester, Simone Young irányításával szeretné megvalósítani.