A Nemzeti Filmintézet közel 73 millió forinttal támogatta a Hunyadi-sorozat díszbemutatóját, ezzel hozzájárulva a hazai filmgyártás fejlődéséhez.

A Nemzeti Filmintézet (NFI) közzétette a Filmszakmai Döntőbizottság legutóbbi, február 14-i határozatát. A dokumentumból kiderül, hogy az NFI támogatásával új forgatókönyvön dolgoznak a Hogyan tudnék élni nélküled? című Demjén-musical alkotócsapatának tagjai, Goda Krisztina és Kormos Anett, akik Kirády Attila producerrel Mindig ugyanúgy címmel fejlesztik új forgatókönyvüket, az első változat elkészítésére 4 millió forint támogatást szavazott meg a döntőbizottság.
Egy igazán figyelemfelkeltő adat, hogy mennyi forrást szántak a Hunyadi-sorozat díszbemutatójának megvalósítására. A mozgóképszakmai tevékenységek támogatására érkező pályázatok között a Hollósgyűrű-SPC Kft. jelentős támogatást kapott a Filmszakmai Döntőbizottságtól, amely nemcsak a sorozat színvonalát emeli, hanem a hazai filmipar fejlődéséhez is hozzájárul.
72,9 millió forint értékű, csekély összegű (de minimis) támogatást nyújtottak.
A díszbemutató pontos költségei még nem ismertek, azonban a Nemzeti Filmintézet által az eseményhez nyújtott támogatás már nyilvánosságra került. Érdekességképpen, a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, amely az Oscar-jelölések között szerepel, 59 millió 710 ezer forintos támogatásban részesült. Ezzel szemben a 21. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál 80 millió forintot kapott.
A Hunyadi, minden idők legdrágább magyar tévésorozata, szerdán ünnepélyes díszbemutatójára került sor a Müpa impozáns falai között, ahol mi is jelen voltunk. A sorozat, amelynek epizódonkénti költségvetése körülbelül 2,6 milliárd forint, a TV2 és a magyar állam támogatásával valósult meg; az állam 16 milliárd forintnyi közvetlen támogatással járult hozzá a produkció létrejöttéhez. Az eseményen számos neves közéleti személyiség is megjelent, többek között Csák János, Hankó Balázs, Schmidt Mária, Semjén Zsolt, Ókovács Szilveszter, Szentkirályi Alexandra, valamint Szalay-Bobroviczky Kristóf, Vaszily Miklós, Gönczi Gábor és Kárász Róbert. A nyitóbeszédet Ördög Nóra mondta el, amit követően Káel Csaba filmügyi kormánybiztos és Robert Lantos producer is megosztotta gondolatait a közönséggel. A nézőtéren pedig Sulyok Tamás köztársasági elnök és Kövér László házelnök is tiszteletét tette.
Eközben Ruttkay Zsófia, a sorozat egyik forgatókönyvírója FUCK NER-pólóban jelent meg a díszbemutatón. "Lehetett volna ennél erősebb is. Inkább ez egy jelzés volt, hogy nem értek egyet azzal, ahogyan jelenleg zajlanak a dolgok Magyarországon. Ez a produkció nagyjából 50 magyar nagyjátékfilm költségvetéséből készült. A férjemmel, Pálfi Gyurival több mint tíz éve nem kapunk támogatást, rengeteg más alkotóhoz hasonlóan a magyar filmszakmából" - mondta a Telexnek Ruttkay, aki egy évig dolgozott forgatókönyvíróként a produkcióban, és 2020-ban, az SZFE elfoglalásakor szállt ki belőle.
A Filmszakmai Döntőbizottság legfrissebb határozata alapján napvilágot látott, hogy a Filmintézet 140 millió forintos gyártási támogatást nyert el a gyártási pályázaton a "7 Főbűn" című szkeccsfilmre. A Filmintézet hivatalos közleményében kifejtette, hogy az alkotás a hét főbűn és hét erény fogalompár inspirációjára épül, és hét rövid történetet kínál, amelyek végül egy teljes mozifilmmé állnak össze. A filmet Csáky Attila producer irányításával hét pályakezdő rendező (Azary Kitti Virág, Csizmadia Máté Noel, Papp Márton, Siklódi Lehel, Szijj András, Szloboda Szonja, Varga Anna Boglárka) készíti, míg Zilahy Tamás társrendezőként csatlakozik a projekthez.