Kína képes kijátszani a szankciókat? - Oroszország folytatja a nyugati alkatrészek beszerzését.


Kína az orosz dróngyártás kulcsfontosságú beszállítójává vált, megkerülve a nyugati szankciókat - állítja az észt hírszerzés. A dokumentum szerint az Oroszországba érkező nyugati alkatrészek nagy része Kínából származik, ami tovább fokozhatja a geopolitikai feszültségeket.

A legfrissebb észt nemzetbiztonsági jelentés szerint Kína az Oroszországba irányuló fegyvercsempészet központjává vált, és jelentős szerepet játszik az orosz dróngyártásban a nyugati alkatrészek továbbításával. A jelentés megállapítása szerint az Oroszországba eljutó ilyen alkatrészek mintegy 80 százaléka Kínából származik, míg korábbi ukrán jelentések szerint a frontvonalon talált külföldi alkatrészek körülbelül 60 százaléka Kínán keresztül érkezett - számolt be hírről szerdán a Reuters.

A jelentés szerint Kína Oroszország "elsődleges központja" a csúcstechnológiás és kettős felhasználású termékek importjában, ezzel elkerülve a nyugati szankciókat. Az észt hírszerzési szolgálat vezetője, Kaupo Rosin szerint Peking célja, hogy Oroszország ne veszítse el az ukrajnai háborút, mivel egy ilyen kimenetel az Egyesült Államok stratégiai győzelmét jelentené, amely Kína legfőbb geopolitikai riválisa.

A jelentés arra figyelmeztet, hogy Oroszország számára nem áll rendelkezésre hazai alternatíva a drónalkatrészek gyártásában, ami miatt a nyugati beszállítókra van utalva. Az észt titkosszolgálat információi szerint Kína közreműködik a kettős felhasználású alkatrészek titkos szállításában, amelyet magánvállalatokon keresztül bonyolítanak le. Ez a folyamat hozzájárul Oroszország függőségének csökkentéséhez. Az ilyen jellegű, főként katonai célokra beszerzett eszközök hosszú távon veszélyeztethetik a Nyugat szankciós intézkedéseinek hatékonyságát.

Észtország, mint NATO-tag, folyamatosan figyelemmel kíséri az orosz katonai eseményeket, és Moszkvát a legfőbb biztonsági fenyegetésként értékeli. Különös hangsúlyt fektet az orosz katonai képességek részletes elemzésére, különösen az Ukrajna ellen indított 2022-es invázió óta. Az észt hírszerzés szerint valószínű, hogy nyugati vállalatok kínai irodái is szerepet játszhatnak a fegyveralkatrészek szállításában, ami további nemzetközi figyelmet követel meg.

Related posts