Kilőtték őket: Zalában több mint 100 nutriát irtottak ki, és az akció még nem ért véget - Pénzcentrum.


A nutria (Myocastor coypus) terjedése Zala vármegye nyugati részén egyre inkább aggasztó jelenséggé válik – figyelmeztetett a Balaton-felvidéki Nemzeti Park hivatalos weboldalán. Ez az idegenhonos rágcsálófaj egyre nagyobb fenyegetést jelent a helyi ökoszisztémákra és a természetes élőhelyekre.

A nemzeti park szakemberei az elmúlt években a Mura, a Kerka és a Kebele vízfolyások vízrendszerében figyelték meg az inváziós faj állományának rohamos növekedését. 2024-ben a Zala Vármegyei Kormányhivatal ezért is rendelte el az állami védekezést annak érdekében, hogy megfékezzék a nutria további terjedését. A gyérítési feladatokat a Bükki Emlőstani Kutatócsoport Egyesület kapta meg - írta közleményében a Balaton-felvidéki Nemzeti Park.

Ahogy beszámoltak róla, a védekezési intézkedések vadászati módszereken alapultak, amelyek elsősorban élvefogó ládacsapdák alkalmazásával zajlottak, ám bizonyos esetekben fegyveres gyérítést is végeztek. Czabán Dávid, az egyesület szakértője, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatának támogatásával 2024 augusztusa óta több mint 100 nutriát távolított el a térségből.

A gyérítési folyamatban jelentős szerepet játszott a letenyei Venatus Vadásztársaság, amely aktívan részt vett a munkálatokban. Tájékoztatásuk szerint a levadászott példányokat tudományos kutatások keretében virológiai és szaporodásbiológiai elemzéseknek vetették alá. Továbbá, egyes egyedeket preparáltak, hogy azok bemutatási és oktatási célokra szolgálhassanak.

A szakértők kiemelték, hogy az első év eredményei biztatóak, hiszen bizonyos területeken a nutria populációja jelentősen csökkent. Ugyanakkor a teljes zalai állomány eltüntetése még nem történt meg, ezért az őshonos élővilág védelme érdekében a gyérítési tevékenység folytatása továbbra is elengedhetetlen.

A nutria, ez a rendkívül szaporodó rágcsáló, ideális környezetben évente akár kétszer is világra hozhat 2-9 kölyköt, sőt, ritkán, de előfordulhat, hogy 10-nél is több utódot nevel. A fiatal egyedek már az első év végére ivaréretté válnak. Olyan területeken, ahol a nutria populációja robbanásszerűen megnő, komoly gazdasági és természetvédelmi problémák merülhetnek fel. Ezek a nagyméretű rágcsálók vízfolyások mentén üregeket ásnak a töltésekbe, valamint a szántóföldi növényekkel táplálkozva jelentős károkat okozhatnak a mezőgazdaságban. Ezen túlmenően, élőhelyeik átalakításával súlyosan befolyásolják az őshonos élővilágot is, hiszen hatalmas területeken képesek kipusztítani a nádast és más vízi növényeket. A nutriák emellett különféle betegségeket is terjeszthetnek, ezzel tovább növelve az őshonos állatvilágra leselkedő veszélyeket.

A nutria, ez a különleges rágcsáló, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) által összeállított, a világ legkárosabb inváziós fajait tartalmazó listán is szerepel. Továbbá, az Európai Unió is veszélyes idegenhonos fajként tartja számon. Ezen okok miatt létfontosságú, hogy hazánk természetvédelmi intézkedései között kiemelt figyelmet kapjon a nutriával szembeni hatékony fellépés – olvasható a közleményben.

Related posts