Feltárult, hová kerülnek a rábapordányi telepen, vírusfertőzés következtében elhullott közel ezer állat tetemei.

Nagy István agrárminiszter határozottan felhívta a figyelmet arra, hogy minden gazdálkodónak kiemelten fontos, hogy megóvja állatait. Ebből kifolyólag arra kéri őket, hogy szigorúan tartsák be a hatósági előírásokat. Csak azok a személyek lépjenek be az állattartó telepre, akiknek a jelenléte valóban szükséges.
A Győr-Moson-Sopron vármegyei Rábapordányban található szarvasmarhatelepen 875 állatot kellett elaltatni a ragadós száj- és körömfájás vírusának megjelenése miatt – tájékoztatott a pénteki napon az agrárminiszter, Nagy István a közösségi médiában. A miniszter hangsúlyozta, hogy a lépés elengedhetetlen a járvány terjedésének megakadályozása érdekében, és a hatóságok mindent megtesznek a helyzet kezelésére.
A miniszter kifejezte: "A feladat teljesítéséhez minden szükséges személyi és tárgyi feltétel rendelkezésre áll. Az állategészségügyi hatóság munkatársai és a rendvédelmi erők is jelen vannak a helyszínen."
Közölte, hogy a tetemeket a Pereszteg melletti külterületen, az állami ATEV telephelyén helyezik végső nyugalomra. A hatóság által kijelölt terület évtizedek óta alkalmas erre a célra, és a legjobb megoldásnak bizonyult. Itt monitoring kutakat fognak telepíteni, továbbá a honvédség biológiai laboratóriuma is ide költözik, mindezt a lakosság maximális biztonságának érdekében – tette hozzá.
Sellei Tamás, Pereszteg polgármestere a Facebookon tájékoztatta a település lakóit a szállítási folyamatokról. Bejegyzésében hangsúlyozta, hogy az előkészítő tevékenységek már elindultak, melyek során a Katasztrófavédelem, a Rendőrség, a TAEG, a Közút és az Önkéntes Tűzoltó Egyesületek együttműködnek.
"A szállítás során rendőri kíséret és biztosítás garantálja a biztonságot. A szállító járművek hermetikusan zártak, és mind az indulási, mind a befogadási ponton alapos fertőtlenítési folyamaton mennek keresztül. Az új telepet korszerű kerítéssel, vadriasztókkal és két méteres földzárral védjük. Az agyagréteg pedig alulról zárja le a dögteret, biztosítva ezzel a megfelelő védelmet." Ezen eseményekről videók is készültek, melyek dokumentálják a folyamatot.
Nagy István határozottan arra kéri minden gazdálkodót, hogy a saját állataik védelme érdekében folyamatosan figyeljenek a hatósági előírások betartására. Csak azok lépjenek be az állattartó telepre, akiknek jelenléte elengedhetetlen, és mindenképpen ügyeljenek a ki- és behajtó járművekre, valamint a használt eszközökre, gépekre, munkaruházatra és lábbelikre. Emellett fontos, hogy ne alkalmazzanak más gazdaságokból származó takarmányt, almot vagy eszközöket.
Az agrárminiszter hozzátette: a szabályokat szigorúan ellenőrzik és be is tartatják. Kiemelte: zajlik a járványügyi nyomozás annak kiderítésére, hogyan "ugorhatott" 60 kilométert a vírus a korábbi fertőzött telephez képest.
"Ünnep következik, ilyenkor hajlamosabbak vagyunk megengedőbbnek lenni a különböző szabályokkal szemben" - fogalmazott, hozzátéve: "Ne tegyük ezt! A vírust meg kell állítani és fel kell számolni minden lehetséges fertőző forrást".