Megkezdődik a World Science Forum: a fókuszban a tudomány és a politika összefonódása áll.


Budapest ad otthont a World Science Forumnak szerdától szombatig. A megnyitó esemény előtt Freund Tamás, az MTA elnöke, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, valamint Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke hangsúlyozták, hogy mennyire fontos a tudomány és a politika közötti párbeszéd.

Budapesten megkezdődött a World Science Forum (WSF - Tudomány világfóruma), amelynek középpontjában idén a tudomány és a szakpolitika összefonódása áll a globális átalakulások korában. A 2003 óta kétévente megrendezett esemény, melynek Budapest ad otthont négyévente, ezúttal több mint száz országból közel ötszáz tudós és tudománypolitikai döntéshozó részvételével zajlik.

A tudományos közösség, a társadalom, a politika és a gazdaság jövőjét meghatározó aktuális kérdéseket számba vevő világtalálkozón a résztvevő tudósok, szakpolitikai szakértők, nemzetközi tudományos szervezetek képviselői 19 plenáris és tematikus ülésen csaknem száz előadás keretében arról egyeztetnek majd, hogyan tudják elősegíteni a tudomány vívmányainak érvényesülését a szakpolitikai intézkedésekben.

Az idei World Science Forum középpontjában a tudomány és a politika közötti párbeszéd áll, különös figyelemmel a globális változásokra – nyilatkozta Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Az esemény házigazdájaként és főszervezőjeként hangsúlyozta, hogy a céljuk a kétirányú kommunikáció erősítése a tudomány és a politikai döntéshozók között. A World Science Forum nem csupán tudományos eredmények megvitatására jött létre, hanem arra is, hogy felhívja a figyelmet a világot érintő sürgető problémákra, és meggyőzze a döntéshozókat arról, hogy a tudományos érvek és adatok kulcsszerepet játszhatnak a hatékony megoldások kialakításában.

A mesterséges intelligencia rohamos előretörése drámai módon felgyorsította a technológiai fejlődés ütemét, ugyanakkor komoly kihívások elé állítja a globális békét és biztonságot. Ezek olyan komplex problémák, amelyek bölcs és átgondolt döntéseket követelnek meg, ahol a tudomány kulcsszerepet játszik - hangsúlyozta az MTA elnöke. Rámutatott, hogy a tudomány lehet a gátja az álhírek és az áltudományos állítások elterjedésének a közösségi médiában. Kiemelte, hogy újfajta együttműködésre van szükség a tudósok és a döntéshozók között, valamint a tudomány és a társadalom közötti kapcsolatokban is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a döntéshozóknak támaszkodniuk kell a tudományos eredményekre, ugyanakkor a tudományos közösségnek is gyorsan és hatékonyan kell reagálnia a jelentős világjelenségekre, hogy azonnali információval szolgálhasson a döntéshozók számára.

A tudományt manapság számos kritika éri, hiszen folyamatos átalakuláson megy keresztül. Ennek ellenére a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a World Science Forum megnyitóján hangsúlyozta, hogy a tudomány egyedülállóan objektív, megbízható, és képes az önkorrekcióra, így páratlan jelentőséggel bír a világban.

Hankó Balázs, a kulturális és innovációs miniszter, hangsúlyozta, hogy a magyar kutatók és innovátorok kiemelkedő teljesítménynek örvendhetnek. Ezt a tényt támasztja alá a tavalyi év során két Nobel-díjas kutató munkássága is. Emellett kiemelte, hogy az utóbbi években jelentős előrelépések történtek: a kutatás-fejlesztés területén dolgozó szakemberek és fiatal doktoranduszok létszáma megduplázódott, míg a kutatási innovációra szánt források háromszorosára nőttek, tavaly már meghaladták az 1000 milliárd forintot. Hankó Balázs arról is beszélt, hogy a magyar innovatív vállalkozások 58%-kal hatékonyabbak, mint más cégek, és ennek köszönhetően magasabb béreket tudnak biztosítani munkavállalóiknak.

Az idei World Science Forum középpontjában a politika és a tudomány szoros kapcsolata áll, amelyről a miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány elkötelezett a sikeres együttműködés mellett. Kiemelte, hogy a kormány és a kutatók "kéz a kézben" dolgoznak a magyar kutatás megújításán. Hankó Balázs miniszter szerint jelenleg kiváló időszakot élünk a magyar kutatói életben, mivel hazánk a globális tudományos élvonalban helyezkedik el. A kormány célja, hogy a következő években is folyamatos fejlődést biztosítson a kutatóknak, ezzel is erősítve a tudományos közösséget.

"A World Science Forum alapötlete azon nyugszik, hogy a tudományos közösség tagjai és a tudomány eredményeit élvezők közel kerüljenek egymáshoz. A kutatás nem csupán a kíváncsiság kielégítése, hanem egy olyan folyamat, melynek mindig vannak haszonélvezői. Ez az ember, az emberiség." - nyilatkozta Gulyás Balázs.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezetője hangsúlyozta, hogy a tudományos közélet komplexitása számos tényezőt magában foglal, beleértve az államot, politikai intézményeket, gazdasági érdekeket és a média szerepét is. A kutatóknak elengedhetetlen feladatuk, hogy aktívan kommunikáljanak minden olyan partnerrel, aki a tudományos tevékenységhez kapcsolódik. Ezen együttműködések révén közösen kell formálniuk a jövőt, hiszen a tudományos fejlődéshez elengedhetetlen a nyitott párbeszéd és a közös tervezés.

"Ennek az egymásra találásnak, a feszítő kérdések megbeszélésének fóruma lesz a World Science Forum" - mondta Gulyás Balázs.

A közelgő világfórum keretében, november 21-23. között a Szépművészeti Múzeumban kerül megrendezésre a Science Expo. Ez az interaktív kiállítás a legkiválóbb magyar egyetemek, kutatóintézetek és a gazdasági szektor képviselőinek együttműködéséből született innovációkat és eredményeket fogja bemutatni, lehetőséget teremtve a látogatók számára, hogy mélyebben megismerjék a tudomány és a technológia legfrissebb vívmányait.

A WSF2024 esemény programját a szervezők tájékoztatása alapján online is nyomon követhetjük a https://worldscienceforum.org weboldalon.

Related posts