Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: Tanulja meg időben észlelni a figyelmeztető jeleket!


A mérsékelt meleg és csapadékos időjárás a szőlő- és gyümölcskertekben igazi felfrissülést hozott. Azonban nem csupán a növényeink jólétét érintette ez a változás, hanem a különféle kártevők is újra aktívvá váltak. A betegségek újabb tünetei kezdenek megjelenni, és a kártevők különböző formái szinte folyamatosan felbukkannak, komoly veszélyt jelentve a következő napokban a terményekre. Érdemes tehát fokozott figyelemmel kísérni a helyzetet, hogy időben léphessünk a védekezés érdekében!

A jövőbeni időjárási előrejelzések továbbra is hasonló meteorológiai körülményeket vetítenek előre, így elengedhetetlen, hogy a jelentős csapadékok megérkezése előtt megfelelő megelőző intézkedéseket tegyünk.

Az almáskertekben a párás és helyenként csapadékos időjárás következtében újabb varasodás jelei bukkantak fel a lombkoronán. A varas foltokból kiszabaduló ivartalan spórák könnyen továbbfertőzhetik a leveleket és a gyümölcsöket, így érdemes lehet beavatkozni a védekezés érdekében. A lisztharmat azonban csak a nedves, de eső nélküli területeken mutatkozik a leveleken, és jelenleg még viszonylag kisebb jelentőséggel bír ez a betegség.

A nyári almafajták érése már megkezdődött, ezzel egyidejűleg sajnos a terméshullás is fokozódott. A fa alatt lévő hullott gyümölcsök felvágásával célszerű meggyőződni a termésvesztés okáról. Az élettani eredetű okok mellett, abban az almamoly kártétele is szerepet játszhat, amelyet jó, ha tudunk, különösen akkor, ha helyi szintű csapdázás nem történik a kertben. Jelenleg az almamoly 2. nemzedéke szinte az ország egész területén rajzik, növekvő egyedszámmal, ezért a védekezések ellene újra időszerűvé válnak.

Az almamollyal fertőzött vagy egyéb mechanikai sérülést szenvedett gyümölcsökön megjelentek a moníliás termésrothadás tünetei is. A védekezéseket a gyümölcsök fejlődési, érési stádiumának megfelelően időzítsük, figyelve az élelmezés-egészségügyi várakozási idők betartására.

A cseresznye- és meggyfákon a sztigminás levéllyukacsosodás eddig nem terjedt el jelentős mértékben, és jelenleg újabb tünetek sem észlelhetők. A betegség általában enyhe fertőzést mutat, ami kedvező jel a növények egészségi állapotát illetően.

A kajszibarack és az őszibarack ültetvényekben a keleti gyümölcsmoly aktivitása folyamatosan emelkedik, és napok óta tömeges megjelenésével számolhatunk, ezért a kártételi kockázat nő. A védekezés ilyenkor erősen ajánlott! Bár a barackmoly egyes ültetvényekben csapdázva figyelemre méltó egyedszámban megjelenhet, érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a jelenlétét, hogy időben reagálhassunk.

A szilvafákon a szilvamoly jelenléte folyamatosan és enyhén csökkenő tendenciát mutat, ám sok esetben tömeges megjelenése is tapasztalható. A kertekben a szilva gyümölcshullása intenzíven zajlik, ami miatt különös figyelmet kell fordítani a lehetséges újabb gyümölcskártételekre. A rovarölőszeres beavatkozás javasolt lehetőség, de az érő gyümölcsök esetén érdemes alaposan megfontolni az alkalmazását.

A diófák gnomóniás betegségének újabb tünetei nem igazán észlelhetők, viszont a baktériumos megbetegedések hatásai egyre szembetűnőbbek a fákon. A külsőleg épnek tűnő termések kettévágása során a bélrész elfolyósodása és feketedése figyelmeztethet a kórokozók jelenlétére. A hajtások és levelek fertőzése viszont viszonylag enyhe mértékű.

A nyugati dióburok-fúrólégy aktivitása az utóbbi napokban drámai mértékben megnövekedett. Fontos, hogy a védekezésre időben felkészüljünk, és azt 5-7 napon belül el is indítsuk!

A szőlőültetvényeken a párás és helyenként esős időjárás már érezteti hatását. Bár nem mindenhol, de egyes területeken újabb peronoszpóra levéltünetek bukkantak fel. A megnövekedett páratartalom kedvez a gomba spórák szaporodásának, ezért a következő napokban a fertőzésveszély a leveleken tovább fokozódik!

A lisztharmat tünet megjelenése is fokozódott az elmúlt időszakban a fürtökön, a még zsendülés előtti fajtákon. Ezen felül a lombon is megmutatta magát a kórokozó, bár egyelőre kisebb jelentőséggel.

Az amerikai szőlőkabóca felmérése során még mindig bőségesen találhatóak lárvák az ültetvényekben, főleg L3-L4-L5 (20%-40%-40%) fokozatúak. Megjelentek az első imágók is, így aki eddig még nem tette, a sárga lapokat haladéktalanul helyezze ki az ültetvényben. A sárgalapok segítségével nemcsak a rajzást tudjuk nyomon követni, hanem a védekezés sikerességét is ellenőrizhetjük.

Az eddig már alapértelmezetten engedélyezett készítmények mellett most egy új termék is megkapta a szükséghelyzeti engedélyt. Ezzel a fejlesztéssel a jövőben hatékonyabban védekezhetünk az imágók ellen, mindössze háromnapos élelmezés-egészségügyi várakozási idővel.

A fitoplazmaszerű tüneteket mutató tőkéket azonnal távolítsuk el gyökerestől és semmisítsük meg, hogy ezzel is megakadályozzuk a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmás betegség rohamos terjedését.

Annamária Tüh egy különleges név, amely egyedi karaktert sugall. Képzeljünk el egy olyan személyt, aki tele van kreatív ötletekkel és inspiráló gondolatokkal. Talán művész, író vagy tanító, aki képes másokat motiválni és elgondolkodtatni. Az ő története tele van kalandokkal és felfedezésekkel, ahogy a világ különböző szegleteit járja, új tapasztalatokat gyűjtve. Annamária Tüh tehát nem csupán egy név, hanem egy szellemi utazás megtestesítője, aki minden találkozásból tanul, és mindig nyitott az új lehetőségekre.

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Az előrejelzés a Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Zala vármegyék Növényorvosi Kamarák szakértőinek alapos megfigyelésein alapul.

Related posts