Az amerikai elnök születésnapján egy különleges katonai parádéval ünnepelné meg saját magát, ezzel kifejezve tiszteletét a fegyveres erők iránt és egyedi módon emlékezve a jeles napra.


Az ötlet különleges jelentőséggel bír, hiszen idén ünnepeljük az amerikai hadsereg 250. évfordulóját. Ugyanakkor a megvalósítás költségei aggasztóan befolyásolhatják a projekt sikerét. Trump inspirációt merített a francia nemzeti ünnep, július 14. látványos parádéjából, ami szintén hozzájárult a koncepció megszületéséhez.

Több hírportál értesülései alapján az esemény nem a Függetlenség Napjára (július 4.) időzítve, hanem Donald Trump 79. születésnapján (június 14.) valósulna meg, Washington belvárosának teljes hosszában. Érdekesség, hogy ebben az évben az amerikai hadsereg megalakulásának 250. évfordulóját is ünneplik, ami tovább fokozza a valószínűségét ennek az egyébként szokatlan parádénak a megrendezésének.

Trump első mandátuma során utasította a Pentagont, hogy tervezzen meg egy nagy katonai parádét, miután hazatért Párizsból, ahol megtekintette a Bastille-napi eseményt. "Meg kellene próbálnunk nekünk is" - mondta akkor állítólag Emmanuel Macron francia elnöknek.

A katonai felvonulások az amerikai ünnepek során nem igazán jellemzőek, hiszen inkább kisebb fesztiválok és helyi események adják meg a keretet az ünneplésnek. Az utolsó igazán emlékezetes parádét 1991-ben tartották, G.H.W. Bush elnöksége alatt, amikor is az Öböl-háború győzelmét ünnepelték. Ekkor 8 000 katona vonult fel a Constitution Avenue-n, a páncélosok és Patriot rakétaütegek kíséretében. A rendezvényre sokan várták a tömeget, ám a remélt egymillió néző helyett mindössze 800 000 ember gyűlt össze, hogy megtekintse az esti tűzijátékot.

Trump az ünnepi felvonulást 2018. november 10-re tervezte, azonban a védelmi minisztérium 92 millió dolláros költségvetési ajánlata miatt a további lépések leálltak, végül pedig a projektet teljesen elvetették. Az ötlet nemcsak a költségek miatt vált vitatottá, hanem a Kongresszusban is ellenállásba ütközött. Még Lindsey Graham dél-karolinai szenátor, aki általában Trump hűséges szövetségese, is figyelmeztette, hogy a felvonulás könnyen a katonai hatalom "szovjet stílusú" megjelenítésének tűnhet.

A washingtoni hatóságok aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a nehéz katonai járművek, mint például a páncélosok, jelentős károkat okozhatnak a város főútjain. Emellett hangsúlyozták, hogy a szükséges biztonsági intézkedések megvalósítása több millió dollárba kerülne, ami komoly terhet jelentene a város költségvetésére.

Ezek a korlátozó feltételek jelenleg is érvényesek, de Trumpnak szerencséje lehet azzal, hogy a brit gyarmatosítók ellen vívott függetlenségi háború során 1775-ben alapították meg a Kontinentális Hadsereget, a mai amerikai haderő alapintézményét.

A hadsereg első főparancsnoka George Washington volt, aki körül olyan kiemelkedő vezérkari tagok álltak, akik vagy a brit hadseregtől származtak, vagy külföldről, például Franciaországból és Németországból érkeztek, hogy segítsenek a függetlenségi harcban.

A gyarmati milíciák kezdetben saját maguk biztosították a fegyverzetet és a kiképzést, rendkívül önállóak és szinte villámgyorsak voltak. Innen ered a kommandósaik elnevezése is: "Minute-man", ami azt jelenti, hogy egy perc alatt készen álltak a bevetésre. Bár az amerikai hadsereg alapjai már a Függetlenségi Nyilatkozat előtt lefektetésre kerültek, a sorozóhivatal csupán 30 évvel később kezdte meg működését, így ebben az időszakban az önkéntességre kellett támaszkodniuk.

Egy korabeli képviselő így fogalmazott: "Ki is valójában a milícia? Nem más, mint a nép, s benne egy-két idegen katonai ranggal rendelkező személy."

A Biden-kormány idején már megkezdődtek a tervek egy katonai ceremónia lebonyolítására, ami azt jelenti, hogy a fontosabb részletek és adatok már készen állnak, kivéve Donald Trump születésnapját, amelyet mellőztek. A washingtoni városi lap szerint szinte biztosra vehető az esemény megszervezése, amelyről a főváros önkormányzata már folytatott megbeszéléseket. Az újság értesülései alapján a tervezett menet körülbelül 4 mérföldes távot fog megtenni, a Pentagonból Arlingtonból a Fehér Házig.

Az útvonal hosszát a Pentagon egyik tisztviselője is megerősítette, közölve, hogy vannak tervek egy felvonulásra, amelybe a hadsereg is "bevonódik", hozzátéve, hogy még semmi sem vehető teljesen biztosra. A tisztviselő azt is elmondta, hogy Washington helyi önkormányzata részt vett a tervezésben, a hadsereg és a város mérnökei pedig "útvonal-felderítést" végeztek.

Dave Butler ezredes, a szárazföldi haderő szóvivője, a The Hill kormányzati portálnak nyilatkozva kifejezte, hogy "a hadsereg rendkívüli lelkesedéssel készül arra, hogy együtt ünnepelje a 250. évfordulót Washington D.C.-vel és az egész környezettel. Célunk, hogy az amerikaiak büszkék legyenek nemcsak a hadseregükre, hanem a nemzetükre is." Az ezredes hozzátette, hogy bár még korai konkrét tervekről beszélni, a Pentagon szoros együttműködésben áll a Fehér Házzal és több kormányzati ügynökséggel, hogy az ünnepség méltán válhasson nemzeti eseménnyé.

A projekt befejezési határideje sürgető, hiszen Trump születésnapjáig csupán alig tíz hét áll rendelkezésünkre. A védelmi minisztérium a képzési költségvetésből kívánja fedezni a felüljárók és a közeli bázisok bérletét, azonban elengedhetetlen, hogy a titkosszolgálat és a rendőrség is anyagi és szervezeti támogatásukkal hozzájáruljanak a sikeres megvalósításhoz.

Related posts